Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Praktyczne rady, przegląd modeli
Trwa boom na oczyszczacze powietrza – jedyne urządzenia, które są w stanie zwalczyć smog, alergeny i różne szkodliwe substancje w mieszkaniu. Oczywiście kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego modelu. Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza.
Spis treści
- Jaki oczyszczacz powietrza? 1. Filtry
- Jaki oczyszczacz powietrza? 2. Wydajność
- Jaki oczyszczacz powietrza? 3. Głośność
- Jaki oczyszczacz powietrza? 4. Opcja nawilżania
- Jaki oczyszczacz powietrza? 5. Koszty eksploatacyjne
- Jaki oczyszczacz powietrza? Dodatkowe funkcje i cechy
Aby w mieszkaniu oddychać świeżym powietrzem, regularnie wietrzymy pomieszczenia. Co jednak zrobić, jeśli powietrze zewnętrzne jest szkodliwe dla naszego zdrowia? Ten problem pojawia się głównie jesienią i zimą. W wielu rejonach naszego kraju smog występuje jednak także w pozostałych porach roku. Wtedy otwieranie okien w celu przewietrzenia pomieszczeń może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – wraz z powietrzem zewnętrznym wpuścimy do domu więcej szkodliwych substancji, niż się pozbędziemy. Dlatego warto kupić dobry oczyszczacz powietrza.
Jaki oczyszczacz powietrza? 1. Filtry
Oczyszczacze powietrza są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Ich liczbę oraz rodzaj dobiera się do typu zanieczyszczeń, które przede wszystkim mają być usuwane z powietrza. W informacjach o urządzeniu należy sprawdzić, w ilu procentach zatrzymywane są cząstki, na których usunięciu najbardziej nam zależy; wskaźnik ten nosi nazwę retencja. Do wyłapywania pyłów zawieszonych i innych groźnych zanieczyszczeń odpowiednie są oczyszczacze z wielostopniowymi filtrami mechanicznymi lub elektrostatycznymi. Retencja takiego zespołu filtrów plasuje się w przedziale 85-100%, co należy uznać za pożądany wynik.
Jako że najbardziej szkodliwy dla organizmu jest pył drobny PM2,5 – tj. cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 μm – należy zwrócić uwagę nie tylko na retencję, ale i na minimalną średnicę ziaren pyłu, jakie jest w stanie zatrzymać oczyszczacz. Dobrej klasy urządzenie powinno mieć filtr HEPA, który usuwa nawet najmniejsze (poniżej 0,3 μm), a więc najbardziej groźne pyły obecne w smogu.
Wyposażenie oczyszczacza w filtr z węgla aktywnego sprawi z kolei, że będzie doskonale pochłaniał zapachy i gazy, takie jak dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i wiele lotnych związków organicznych. Filtr z węglem aktywnym może być sprasowany z filtrem HEPA albo być osobnym elementem.
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger pracuje w oparciu o 5-stopniowy system filtracji, w tym specjalny Dual filter™ stanowiący połączenie filtra HEPA z filtrem z węglem aktywnym. Pierwszy usuwa zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki, wirusy i bakterie, drugi zaś absorbuje m.in. nieprzyjemny zapach, dym tytoniowy, formaldehyd, toluen i lotne związki organiczne. Inteligentny zegar powiadomi nas o konieczności wymiany filtra.
Dobra rada: aby oczyszczacz powietrza jak najlepiej wyłapywał zanieczyszczenia (takie jak smog, kurz, alergeny) podczas wietrzenia pomieszczeń, starajmy się stawiać go jak najbliżej okien czy drzwi tarasowych.
Jaki oczyszczacz powietrza? 2. Wydajność
Drugim parametrem oczyszczacza mającym fundamentalne znaczenie jest wydajność. Podawana w metrach sześciennych na godzinę, informuje o tym, jaką objętość powietrza urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Zawsze lepiej wybrać urządzenie o większej wydajności, by nie musiało pracować na maksymalnych parametrach, bo wtedy zwykle najbardziej hałasuje. Należy pamiętać, że ten parametr odnosi się do objętości powietrza we wnętrzu, bierzemy więc pod uwagę kubaturę, a nie powierzchnię pomieszczenia (tę ostatnią należy pomnożyć przez 3). Oczyszczacz powietrza Philips AC3256/10 efektywnie pracuje w pokojach o powierzchni aż do 47 metrów kw. Dzięki zaawansowanej technologii AeraSense okres eksploatacji filtra jest dokładnie określany na podstawie poziomu zanieczyszczenia w pomieszczeniu, przepływu powietrza i czasu działania. Z kolei czujnik Healthy air protect natychmiast informuje o tym, że należy wymienić filtr. Technologia VitaShield IPS o aerodynamicznej konstrukcji i bardzo grubym filtrze NanoProtect zwiększa zaś ilość dostarczanego czystego powietrza do 393 metrów sześc. na godzinę.
A może urządzenie na znacznie większy metraż? Oczyszczacz powietrza TCL TKJ835F świetnie radzi sobie na powierzchni aż do 105 metrów kw. (750 metrów sześc./godz.). Model ten wyposażony jest m.in. w trójstopniowy system filtracji, tryb automatyczny (specjalne czujniki samodzielnie określają prędkość pracy), a także tryb cichy idealny na noc.
Jaki oczyszczacz powietrza? 3. Głośność
Głośność oczyszczacza powietrza to parametr szczególnie ważny wtedy, gdy urządzenie ma pracować po kilka godzin dziennie i być ustawione na przykład w sypialni. Poziom hałasu, jaki emituje oczyszczacz, powinien być jak najmniejszy – przyzwoity to około 35 dB; zgodnie z Polską Normą poziom głośności docierający do ludzkiego ucha w ciągu dnia powinien wynosić do 40dB w ciągu dnia i do 30 dB w nocy. Na noc warto przełączać oczyszczacz powietrza na niższy tryb pracy, tak aby nie zakłócał snu – niezbędnego dla regeneracji organizmu i utrzymania zdrowia.
Trzeba też mieć na uwadze, że niska głośność pracy np. w trybie nocnym nie może iść w parze z istotnym spadkiem wydajności. Najcichsze urządzenia pracują na najniższym biegu z głośnością zaledwie 16 dB, są więc prawie niesłyszalne – nawet gdy stoją blisko ludzkiego ucha, np. w pobliżu łóżka.
Jaki oczyszczacz powietrza? 4. Opcja nawilżania
Pożyteczną funkcją oczyszczaczy jest nawilżanie powietrza. Niezwykle praktyczna okazuje się nie tylko w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche i szkodzi naszemu zdrowiu. W gorące dni z kolei do zbiornika z wodą można wlać zimną wodę oraz wrzucić kostki lodu, które ochłodzą temperaturę w pomieszczeniu. Jest to tzw. klimatyzacja ewaporacyjna, przynosząca latem ochłodę i orzeźwienie.
Wydajność nawilżania określa się osobnym parametrem, wyrażającym objętość wody rozpraszanej w powietrzu w ciągu godziny. Jako dobry wskaźnik można przyjąć ok. 400-600 ml/godz. Funkcję nawilżania mają inteligentne oczyszczacze powietrza takie jak np. Sharp KC-D50EUW. Model ten pracuje w oparciu o 4-stopniową filtrację powietrza oraz technologię Plasmacluster. To opatentowana przez firmę Sharp technologia jonizacji powietrza, służąca zwalczaniu unoszących się w powietrzu alergenów, wirusów (m.in. grypy), bakterii czy zarodników grzybów. W największym uproszczeniu technologia ta uwalnia w powietrzu jony – jak po burzy. Krążące po pomieszczeniu jony docierają do białek drobnoustrojów i utleniają je, czyli niszczą, jednocześnie zamieniając w cząsteczki wody, które powracają do atmosfery. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest nie tylko zdrowsze, ale i bardziej rześkie – nawilżone i o przyjemnym zapachu.
Jaki oczyszczacz powietrza? 5. Koszty eksploatacyjne
Wybierając oczyszczacz, warto dopytać o koszt filtrów i częstotliwość ich wymieniania. Przykładowo urządzenie tańsze w zakupie może wymagać wymiany filtrów kilka razy w roku. Do tego mogą być one dość drogie i kosztować kilkaset złotych. Z drugiej strony pamiętaj, że w ofercie renomowanych marek znajdziesz wysokiej jakości urządzenia o relatywnie niskich kosztach eksploatacji.
Gwarancja standardowo jest udzielana na dwa lata, choć można znaleźć oczyszczacze z dłuższą gwarancją. Warto wybrać urządzenie renomowanego producenta, znanej marki, która nie zniknie z rynku po roku lub dwóch latach działalności. By oczyszczacz działał skutecznie, konieczna jest w nim wymiana filtrów przez wszystkie lata użytkowania. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki serwis oferuje dany sprzedawca, jaka jest dostępność części zamiennych, a przede wszystkim filtrów.
Przy zakupie warto też sprawdzić nominalny pobór mocy. W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej wielogodzinna praca oczyszczacza powietrza może generować duże koszty, dlatego lepiej wybrać model oszczędny.
Jaki oczyszczacz powietrza? Dodatkowe funkcje i cechy
Oczyszczacz może być wyposażony we wskaźnik jakości powietrza, zawartości pyłów, timer służący do programowania godzin pracy, wskaźnik zużycia filtrów, moduł sterowania pilotem. Dobrze, by miał kilka trybów pracy, m.in. tryb nocny – zwłaszcza jeśli zamierzamy ustawić go w sypialni (cichsza praca).
Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, nie sposób też nie zwrócić uwagi na jego wygląd. Urządzenia dobrych marek mają modny design, który ułatwi wkomponowanie ich w wystrój pomieszczenia.
Warto pamiętać: aby oczyszczanie było skuteczne, w każdym pomieszczeniu powinniśmy umieścić jeden oczyszczacz. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego urządzenie powinno się ustawić tam, gdzie przebywamy najdłużej. Zwykle jest to sypialnia albo pokój dzienny, ewentualnie można przenosić urządzenie i ustawić je w salonie w ciągu dnia, a w sypialni – nocą. Wtedy warto zwrócić uwagę na wielkość i ciężar oczyszczacza, a najlepiej wybrać model oparty na kółkach.
Artykuł przygotowany we współpracy z RTV EURO AGD, www.euro.com.pl