Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: doradzamy jakie antyki wybrać, aby nie przesadzić
Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza? Aby nie popełnić rażących błędów skorzystaj z naszych wskazówek. Zabytkowe meble nawet nowoczesnemu wnętrzu dodadzą niepowtarzalnego animuszu, dozy historii i związanej z nią tajemnicy. Wybierz z nami idealny zabytkowy mebel do Twojego wnętrza!
Autor: Mariusz Bykowski
Spis treści
- Zabytkowe meble do wnętrza sypialni
- Zabytkowe meble do wnętrza salonu
- Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: jadalnia
- Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: kuchnia
- Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: przedpokój
Nawet na pozór współczesny wystrój mieszkania można wzbogacić, wprowadzając do niego pojedynczy zabytkowy lub stylizowany na antyk mebel. Jak wybrać zabytkowy mebel? Jakie antyki warto mieć w swoim wnętrzu, aby podkreśliły jego charakter nie stanowiąc jednocześnie dusznego wypełnienia? Oto kilka porad dla osób lubiących zabytkowe meble.
Zabytkowe meble do wnętrza sypialni
Wybierając zabytkowe meble do wnętrza sypialni pamiętać musimy o naczelnej zasadzie – harmonia i ład przede wszystkim. Sypialnia musi pozostać pomieszczeniem wyzbytym z niepotrzebnych gratów i bibelotów, aby nic nie zakłócało naszego wypoczynku. Ograniczmy się zatem wyłącznie do zabytkowego mebla, którego byt w sypialni determinuje jego konieczność i wysoka funkcjonalność. Toaletka jest meblem we wnętrzu jeśli nie niezbędnym, to na pewno wymarzonym przez każdą stylową kobietę. W zależności od powierzchni wnętrza sypialni jakim dysponujemy, wybrać możemy pełnoplastyczną i masywną toaletkę z szufladami i szafką w dolnej części wraz z zintegrowanym, trójdzielnym lustrem powyżej, bądź jedynie efektowną, wąską konsolkę z dwiema szufladkami. W przypadku stylizowanej konsoli możemy ustawić na niej nowoczesne lustro lub zawiesić nad nią szeroką, lustrzaną taflę, co przyda wnętrzu dozy eklektyzmu. Umieszczone po obu stronach szklanej tafli wzdłużne listwy z żarówkami odzwierciedlą konotacje z teatralną garderobą gwiazd. I niezwykle pomogą przy kreacji makijażu. Warto przy wyborze toaletki lub konsolki przekonać się do mebli w stylu art deco, z uwagi na ich ekskluzywny i ponadczasowy charakter. Jest ich też całkiem sporo w sklepach z antykami oraz w pracowniach konserwatorskich, gdzie często możemy nabyć zarówno gotowy, odrestaurowany mebel, jak i wstępnie oczyszczony, przygotowany do dalszych prac wykończeniowych (w niższej cenie).
Zobacz WIDEO: Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?
Zabytkowe meble do wnętrza salonu
Salon, jako zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu, daje też większe pole do eksperymentów z meblami zabytkowymi. Może być to wrażenie złudne i prowadzić do przesady. Jak wybrać zabytkowy mebel do salonu? Jakie antyki sprawdzą się w pokoju dziennym? Wprowadzając antyki do tego wnętrza sugerujmy się zasadą prostoty i minimalizmu, decydując się raczej na jeden, reprezentacyjny mebel, niż na kilka oderwanych od siebie stylistycznie egzemplarzy. Prawidłowe łączenie różnych stylów we wnętrzu wymaga niejednokrotnie konsultacji z architektem wnętrz. Chcąc samodzielnie urozmaicić wnętrze nowoczesnego salonu antykami, zdecydujmy się na spełnienie jednego meblarskiego marzenia – za to spektakularnego!Fotel – posiadanie unikatowego, stylowego fotela to marzenie o tyle częste, co praktyczne. Stylizowany „uszak” w ciekawej tapicerce celnie przykuje uwagę każdego z naszych gości. Modele dostępne zarówno w ciężkich (choć trywialnie różowych) aksamitach, jak i bardziej trwałych tkaninach stricte obiciowych, możemy dostać już w bardzo wielu miejscach. Dobrany do niego podnóżek w tym samym obiciu, zwieńczy dzieło. Ekspozycja fotela przy kominku doda stylizacji animuszu.
Zobacz WIDEO: Jak odnowić stary fotel? Wzmacniamy konstrukcję mebla.
Zobacz WIDEO: Woskowanie mebli drewnianych KROK PO KROKU
Sofa – koniecznie niepraktyczna! Wąska, profilowana, z podłokietnikami, aksamitną tapicerką i na giętych nóżkach. Tak to jest z ładnymi retro-przedmiotami, że zazwyczaj te najładniejsze są najmniej użyteczne i raczej jednofunkcyjne. Bierze się to poniekąd z czasów, w jakich były projektowane i klienta, którego było na nie stać. Ówczesne sofki i szezlongi dedykowane były do ekskluzywnych pomieszczeń o jasno określonej funkcji (salonik, weranda, buduar). Nikomu nie przyszłoby wówczas do głowy położyć gościa na rozkładanej kanapie w salonie, gdy na piętrze dysponowano pięcioma w pełni wyposażonymi pokojami gościnnymi (wyjętymi z codziennej eksploatacji). Dlatego też współczesne wdrażanie zabytkowych sof wymaga odpowiedniego na nie miejsca i wyzbycia się prymatu funkcjonalności we wszystkich posiadanych meblach.Sekretarzyk – kiedyś mebel niezastąpiony dla praktyk epistolograficznych, dziś posłużyć może jako analogiczne miejsce pod laptopa. Wzbogacony licznymi szufladkami i/lub uchylnym blatem, może stanowić wyśmienitą skrytkę na domowe rachunki, klucze lub dokumenty. Z ustawioną w bezpośrednim sąsiedztwie stylową lampką uczyni nasze miejsce do pracy w domu niezwykle stylowym i unikalnym.Barek – aktualnie mebel „wchłonięty” ewolucją do konstrukcji regałów i meblościanek, wymaga ponownego oswojenia. Warto bowiem pochwalić się posiadanym barkiem na metalowych kółeczkach, z fazowanymi, podłużnymi szybkami zza których przezierają nasze zbiory różnorakich alkoholi. Te bardziej wymyślne wyposażone są również w skrytki na szklanki i kieliszki, wyłożone ekskluzywnym aksamitem. Niezwykle stylowy dodatek.
Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: jadalnia
Jadalnia to najbardziej rodzinna część naszego mieszkania. Dlatego szczególnie tu odczuwać będziemy wszelkie konsekwencje wyboru bardziej lub mniej odpowiedniego umeblowania. To również pomieszczenie zbierze najwięcej pochwał (lub krytyki) z ust odwiedzającej nas teściowej. Teraz już wiecie dlaczego to takie ważne pomieszczenie?Stół – wybór antycznego stołu do wnętrza to zawsze dobra decyzja. Reprezentacyjne stoły z początku XX wieku to majstersztyk solidnego rzemiosła na lata. Takie stoły nie mają prawa wyglądać źle, a upływ czasu dodaje im tylko niezbędnego animuszu. Są niezwykle wdzięczne w pielęgnacji (można się dosłownie uzależnić od prewencyjnego woskowania i olejowania jego powierzchni!). Dodatkowym ich atutem jest zazwyczaj możliwość rozłożenia blatu przy większej liczbie gości. Ten zapomniany ostatnio przez projektantów mebli wymysł stolarskiego cechu jest nie do przecenienia we współczesnych (!) wnętrzach, kiedy każdy dodatkowy metr mieszkania wiąże się z większym kredytem. W praktyce doceni go każda pani domu. Krzesła – i tu wybór jest cięższy, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na zabytkowe krzesła do zabytkowego stołu. Krzesło to równiez najtrudniejszy do zaprojektowania mebel. Możemy od nich wymagać więcej, przyglądajmy im się zatem uważnie. Mimo, iż trendy ostatnich sezonów sugerują nam dobór nowoczesnych form krzeseł do stylizowanych stołów, decyzja zakupu tradycyjnych mebli do siedzenia wydaje się być bardziej ponadczasową w skutkach (meble z retro-datacją zwyczajnie nie mają prawa wyjść z mody). Przy ich doborze warto zasięgnąć rady eksperta, aby przybliżył nam cechy stylistyczne mebli XIX i XX-wiecznych (ciężki, fornirowany orzechem okrągły stół art deco nie będzie wyglądał dobrze z krzesłami "na cienkich nóżkach", w całości tapicerowanych, w stylu czeskiego designu lat ’60). Dobierając zabytkowe krzesła do zabytkowego stołu starajmy się pozostać w obrębie jednego okresu stylistycznego, przemycając współczesność np. w doborze wzoru tapicerki siedzisk.
Zobacz WIDEO: Jak odnowić stary fotel? Zmieniamy tapicerkę!
Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: kuchnia
Kuchnia, podobnie jak sypialnia, powinna służyć przede wszystkim jednej, przydzielonej jej funkcji. Dlatego oszczędnie dobierajmy do niej meble zabytkowe, które są dość masywne i ciężkie. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu przestrzennej i dużej kuchni, możemy pozwolić sobie na niewielkie w tej dziedzinie odstępstwa.
Zobacz WIDEO: Szlifowanie mebli drewnianychKredens – mebel ten wybieramy wyłącznie do dużej kuchni, alternatywnie do otwartej kuchni z jadalnią lub salonem. Mebel niezwykle reprezentacyjny, cudowny wprost do licznych aranżacji. Zazwyczaj pojemny w swej dolnej części, posłużyć nam może jako nieoceniona bieliźniarka na obrusy, ręczniki i pościel (z powodzeniem zmieści wszystkie posiadane egzemplarze). Głębokie szuflady kredensu ukryć mogą rodowe sztućce i serwety. Ale prawdziwą gwiazdą tego typu mebla jest przeszklona, często lekko wyoblona po bokach nadstawka – cudowne miejsce do ekspozycji szklanych kieliszków, karafek lub porcelanowej zastawy. Jest to mebel wbrew pozorom bardzo funkcjonalny - posiadając wszystko w jednym miejscu nie tracimy czasu na szukanie konkretnych filiżanek czy ulubionych "ikierówek" po licznych i jednolitych szafkach kuchennej zabudowy. Jeśli gabaryty naszej kuchni są, delikatnie mówiąc, niewielkie przemyćmy do niej namiastkę prawdziwego kredensu w postaci samej tylko nadstawki. Montując ją na wysokości górnych szafek kuchennej zabudowy, możemy przeznaczyć ją na przechowywanie używanej na co dzień herbacianej zastawy. Zabudowując jej spód odpowiednio przyciętą, drewnianą deseczką (pamiętajmy, że oryginalnie nadstawka była zintegrowana z kredensem, więc w oderwaniu od niego jej spód nie wygląda najlepiej) przewidzieć możemy montaż punktowego oświetlenia. Ten prosty zabieg pozwoli na dodatkowe oświetlenie kuchennego blatu. Kupując zabytkowe meble starajmy się nie parcelować ich na części. Chcąc pozyskać nadstawkę do kuchni, kupmy cały kredens – w ten sposób zyskamy komodę lub bufet do salonu.
Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza: przedpokój
Nie doceniany wciąż przedpokój jest miejscem robiącym pierwsze (najważniejsze!) wrażenie na naszych gościach. Jest też miejscem strategicznym w naszym codziennym życiu: to tu wpadamy zmoczeni deszczem, zrzucamy z siebie ciężkie nakrycia i stawiamy czoła trudnym wyborom odpowiedniej apaszki, szalika lub czapki. Zatem jego funkcjonalność musi być priorytetowa. A co jeśli chcemy meblować „i ładnie, i praktycznie”?Tremo – zapomniany na lata typ mebla powoli wraca do łask. W swej oryginalnej wersji jest to ogromne lustro połączone u podstawy z niewielką, podłużną szafką. Interpretując je jednak jako mebel w przedpokoju, poszukajmy egzemplarza z tzw. „garderobą”, czyli z miejscem na powieszenie płaszcza, położenie kapelusza i odstawienie mokrej parasolki (koniecznie z cynowym ociekaczem). Taki mebel na pewno zwróci uwagę osób ceniących zarówno urodę wnętrza jak i jego praktyczne warianty.
Ogromnym plusem starych mebli jest ich niezwykle przemyślana pod względem użytkowym konstrukcja. Często korzystając z nich na powrót uświadamiamy sobie, że nic lepszego już nie można zaprojektować. Czemu więc na siłę podążać za modą i zmieniać coś, co było dobre? Zabytkowe meble są pełne historii. Wzbogacają więc nasze wnętrze również o swoją własną, niepowtarzalną... osobowość.
Autor: materiały prasowe pracowni Angelo Antique
Autor: agencjafree/living4media
Pękata komoda z finezyjnymi uchwytami, dzieło sztuki użytkowej w stylu Ludwika XIV, to mebel dekoracyjny i... bardzo praktyczny. Ma mnóstwo szuflad, mniejszych i większych, które pomieszczą papiery i inne potrzebne do pracy akcesoria.
Autor: Ayuko Studio
Mieszkanie urządzone w jasnych, stonowanych barwach ożywiają akcenty koloru granatowego.
Autor: Projekt: Ewa Naporowska, zdjęcia i stylizacja: Maria Miklaszewska i Martyna Rudnicka, tekst: Dominika Olszyna