Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą? Praktyczny poradnik
W Polsce sezon burzowy trwa mniej więcej od czerwca do sierpnia. Burze mogą być szczególnie niebezpieczne dla domowych sprzętów RTV i AGD – według statystyk, przepięcia w instalacji elektrycznej są odpowiedzialne za 90% szkód wywołanych przez uderzenie piorunów. Jak możemy zabezpieczyć sprzęt przed burzą? Czy samo wyłączenie urządzeń z kontaktu wystarczy?
Spis treści
- Jak burza może zniszczyć sprzęt elektryczny?
- Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą? Ochrona domowego sprzętu
Jak burza może zniszczyć sprzęt elektryczny?
Gdy piorun trafia w budynek, przedostaje się on do instalacji elektrycznej. Tak duży ładunek energii powoduje wzrost napięcia i może doprowadzić do uszkodzenia podłączonych urządzeń elektrycznych, a nawet pożarem!
Ale piorun wcale nie musi uderzyć w nasz budynek, by zniszczyć domowe urządzenia RTV i AGD. Zasięg działania pioruna to nawet 2 km, dlatego jeśli nasz dom znajdzie się w niewielkiej odległości od miejsca, w którym doszło do wyładowania, może dojść do przepięcia w instalacji elektrycznej i uszkodzenia podłączonych do prądu sprzętów.
Jak w takim razie zabezpieczyć swoje domowe urządzenia przed piorunami? Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym sposobom ochrony sprzętu AGD i RTV.
Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą? Ochrona domowego sprzętu
Sposobów, by uchronić swój sprzęt AGD i RTV przed burzą jest kilka. Oczywiście, już na etapie budowania domu warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach, ale jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy wpływu na wybór zabezpieczeń, warto skorzystać z doraźnych środków. Możemy w ten sposób zaoszczędzić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych na ewentualnych naprawach zniszczonego przez piorun sprzętu.
1. Wyłączenie urządzenia z gniazdka – prosty i skuteczny sposób, by zabezpieczyć swój telewizor, lodówkę czy internetowy router przed potężnymi wyładowaniami podczas burzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że należy wyłączać sprzęty z kontaktów, gdy istnieje zagrożenie burzą, lub gdy już trwa. Nie zapomnijmy również o antenach. A co jeśli wyłączymy cały prąd w mieszkaniu (lub gdy nastąpi awaria prądu) i zostawimy kable w gniazdkach? Napięcie wywołane przez piorun i tak przedostanie się do instalacji elektrycznej i może uszkodzić nasz sprzęt – pamiętajmy, że tego typu napięcie ma naprawdę dużą moc!
2. Listwa antyprzepięciowa (z bezpiecznikiem) – to propozycja dla osób, które mimo burzy nie chcą wyłączać swoich sprzętów z prądu. Listwy antyprzepięciowe wyglądają jak zwykły przedłużacz z wyłącznikiem. Jedyna różnica to obecność wbudowanego warystora, który redukuje napięcie do bezpiecznej wartości. Mimo dużej skuteczności listwy antyprzepięciowe mogą nie wystarczyć, gdy będą musiały poradzić sobie z impetem bezpośredniego wyładowania. Mimo to warto się w nie zaopatrzyć.
3. Zasilacz UPS – przydatny w przypadku zaniku zasilania. Dobrze radzi sobie również z wahaniami napięcia. Gdy podczas burzy nastąpi przerwa w dostawie prądu, zasilacz UPS zapewni wystarczający zapas energii, by np. zapisać efekty pracy na komputerze czy dokończyć gotowanie obiadu.
5. Ochrona przeciwprzepięciowa (ochronniki) – wielu specjalistów twierdzi, że to właśnie ta instalacja jest najskuteczniejszą formą ochrony przed przepięciami. Ochronnik to kawałek metalu (może być o różnym kształcie) umieszczony w ziemi, niedaleko domu. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie energii pioruna do ziemi i zahamowanie skoków napięcia w instalacji elektrycznej. Ten proces fachowo nazywa się "uziomem" i gwarantuje dużą skuteczność, dlatego warto rozważyć instalację ochronników już na etapie budowy domu.
A co z piorunochronem? Czy jest w stanie ochronić sprzęt przed działaniem pioruna? Niestety nie. Piorunochron nie chroni sprzętów elektrycznych przed przepięciami. Rolą piorunochronu jest przede wszystkim ochrona budynku przed wyładowaniami i ewentualnym pożarem poprzez odprowadzania prądu pioruna do ziemi.
Dlaczego piorunochron nie ochroni bezpośrednio naszego sprzętu przed burzą? Gdy piorun uderzy w piorunochron, powstały w ten sposób prąd wyładowania wytworzy pole magnetyczne o ogromnej sile, a stąd już krótka droga do powstania przepięcia w instalacji elektrycznej, które z łatwością może dostać się do naszego mieszkania – i naszych sprzętów.