Projektowanie szafy wnękowej bez błędów. PORADNIK - dobry projekt szafy zabudowanej
Projektowanie szafy zabudowanej bez błędów to duże wyzwanie, ale z odpowiednią wiedzą można z tego wyjść z sukcesem. Bez względu na to, czy chodzi o projekt szafy wnękowej, czy stworzenie mebla na pełną wysokość pomieszczenia, powinniśmy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Do tego dochodzi dobra organizacja w środku. Sprawdź, jak to wszystko zaplanować!
Autor: materiały prasowe Komandor
Klucz do dobrze zaprojektowanej garderoby to jasno określone miejsce na każdą rzecz, którą chcemy tam przechowywać, oraz dobry wgląd w zasoby.
Spis treści
- Projektowanie szafy: ważne wymiary
- Projekt szafy: jak zaplanować jej wnętrze?
- Projektowanie szafy: najlepsze półki
- Garderoby i szafy, czyli sprytne przechowywanie: GALERIE ZDJĘĆ
Jak zaprojektować szafę - radzi architekt. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący projektowania szafy. Sprawdź, jak zaplanować wnętrze szafy, jak zmierzyć szafę, by była funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania szafy. Nawet jeśli chcesz mieć szafę na wymiar i zlecić jej wykonanie fachowcom, dowiedz się, jak zrobić dobry projekt szafy i o czym trzeba pamiętać.
Jak zaplanować szafę? By w pełni funkcjonalnie i ergonomicznie zaplanować swoją nową szafę, dobrze jest jednak zawsze dokładnie wymierzyć rzeczy, które będziemy w niej przechowywać, ocenić ich ilość i zwrócić uwagę na możliwe nawet niewielkie nadwyżki miejsca do zagospodarowania - może się okazać, że np. niewielka pionowa szczelina umożliwi nam przechowywanie drabiny lub deski do prasowania w szafie.
Projektowanie szafy: ważne wymiary
Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować szafę, najpierw dokładnie zmierz, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania. Najlepiej, jeśli głębokość szafy będzie wynosiła 60 cm, a szerokość od 50 do maksymalnie 100 cm - dostosujmy ją do rodzaju przechowywanych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że im dłuższe półki w szafie, tym większa ich podatność na odkształcenia. Minimalna głębokość przestrzeni na ubrania to 55 cm – choć sam wieszak ma wymiar 42-46 cm, to dochodzą do niego rękawy i w przypadku płytszych wnęk ubrania będą się gniotły, a dodatkowo łatwo jest je zniszczyć drzwiami przesuwnymi. Jeśli mamy wnękę na szafę mniejszą, w takiej sytuacji możemy się zdecydować jedynie na wieszak poprzeczny wysuwany prostopadle do skrzydła drzwiowego.
Projektowanie szafy krok po kroku – co jest ważne?
1. Znajdź miejsce. Nieduża szafa wolnostojąca zmieści się w każdym pokoju. Szafa do zabudowy to sposób na zagospodarowanie nietypowych zakamarków. Jeśli dysponujesz dodatkowym pomieszczeniem albo możesz część sypialni wydzielić drzwiami, zdecyduj się na garderobę.
2. Zaplanuj z miarką. Szafa może stanąć we wnęce, pod ścianą, w narożniku. Można wykorzystać wnękę istniejącą lub dobudować boczną ściankę z płyty g-k. Aby szafa spełniała swoją funkcję, musi mieć głębokość minimum 80 cm i co najmniej 1,5 m szerokości. W szafie narożnej każde skrzydło powinno mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm.
3. A może garderoba? Możesz ją wydzielić w pokoju prostokątnym przy krótszej ścianie lub w narożniku pokoju kwadratowego – o ile ma co najmniej 12–13 m2 powierzchni. W przypadku nowego mieszkania można zastanowić się nad zmianą funkcji pomieszczeń.
4. Zrób listę potrzeb. Ile osób będzie trzymało ubrania w szafie? Ile miejsca potrzebujemy na odzież wiszącą (krótką i długą, dla dorosłych i dla dzieci)? Ile par butów trzeba schować (damskich, męskich, dziecięcych), ile składanych ubrań ułożyć na półkach? Czy domownicy mają więcej krawatów, czy może spodni? Nie zapomnij o bieliźnie, która powinna mieć osobne miejsce. Od potrzeb użytkowników zależy rodzaj wyposażenia szafy i garderoby. Dobrze przemyślane ułatwi życie i pozwoli zaoszczędzić czas.
Projekt szafy: jak zaplanować jej wnętrze?
Często na etapie projektowania wnętrza szafy popełniamy błędy, które potem nam przeszkadzają. A więc sprawdź, jak dobrze zaprojektować wnętrze szafy.
WIĘCEJ: Szafy do sypialni wnękowe ZDJĘCIA I PORADY >>>
Najniżej w szafie zaplanujmy szuflady lub wysuwane kosze - zapewnią one znacznie łatwiejszy dostęp do przechowywanych rzeczy. Wyżej dobrze jest zdecydować się na półki bądź drążki z ubraniami. Na samej górze szafy zostawmy miejsce na wyższe półki - mogą być one na całą szerokość szafy do przechowywania przedmiotów o większych gabarytach lub tych rzadziej używanych. Na standardowe półki w szafie na wysokości wzroku powinniśmy przeznaczyć 30-35 cm wysokości, górne mogą zajmować 40-50 cm, szuflada zajmie tylko ok. 20 cm.
Drążki i odległości między nimi to sprawa bardzo indywidualna, która zależy nie tylko od wzrostu, ale i od rodzaju ubrań, jakie nosimy. Przyjąć jednak możemy, że krótkie ubrania wiszące (koszule, marynarki, krótkie kurtki) zajmą 100-110 cm wysokości, spodnie ok. 140 cm, a dłuższe ubrania (płaszcze, sukienki) 150-160 cm. Wysokość drążka dostosujmy do wzrostu, jednak zawsze montujmy go w minimum 6 cm odległości osi od górnej półki (żeby łatwo było zawieszać wieszaki).
Nie przegap: Szafa do przedpokoju - porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>
Projektowanie szafy: najlepsze półki
W jakie półki wyposażyć szafę czy garderobę, żeby wygodniej wyjmować z nich ubrania? Aby najefektywniej wykorzystać przestrzeń, warto zastosować półki ażurowe. Jeśli zostaną zamontowane w odległości 25-35 cm od siebie, powstanie idealna przestrzeń do układania koszulek lub swetrów. Plusem jest też swobodny dostęp powietrza do ubrań oraz to, że są dobrze widoczne. Zwykłe półki można także zmienić na wysuwane na prowadnicach kosze, które mogą być montowane bliżej siebie i pomieszczą jeszcze więcej rzeczy.
Garderoby i szafy, czyli sprytne przechowywanie: GALERIE ZDJĘĆ
Masz wybór: szafa zabudowana lub wolnostojąca. A może osobny pokój na garderobę? Warto tak zorganizować przestrzeń mieszkania, by zmieścił się w nim przynajmniej jeden duży schowek na ubrania, z wyposażeniem, dzięki któremu znalezienie tego, co akurat potrzebne, będzie łatwe i przyjemne.
Autor: materiały prasowe Komandor
Jak wyglądają nowoczesne garderoby? Rozbudowane systemy przechowywania ubrań chętnie zamykamy za szklanymi drzwiami, które dają doskonały wgląd w zasoby.
Autor: serwis prasowy Elfa
Przezroczysta szafa w sypialni? Jak najbardziej! To świetny pomysł w projekcie nowoczesnej sypialni.
Autor: serwis prasowy Komandor
Beżowe frony szafy wnękowej idealnie wpasowały się w stonowaną aranżację sypialni.
Autor: Konrad Kalbarczyk