Kawalerka: jak urządzić małe mieszkanie ładnie i funkcjonalnie?
Kawalerka – tak najczęściej określamy małe mieszkanie, pokój z aneksem kuchennym i łazienką. Ze względu na niewielki metraż i wspólną przestrzeń kawalerka jest idealna dla jednej lub co najwyżej dwóch osób. Dobrze zaaranżować tak małe mieszkanie jest naprawdę trudno. Trzeba wykorzystać każdy centymetr powierzchni, by było funkcjonalnie i oczywiście ładnie!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Niepełna ścianka działowa może w przyszłości pełnić znakomitą bazę dla telewizora.
Spis treści
- Kawalerka: meble wielofunkcyjne
- Kawalerka: jasna kolorystyka i lśniące powierzchnie
- Kawalerka: rozmieszczamy oświetlenie
Kawalerka to szczególny przypadek małego mieszkania. Kawalerka to zazwyczaj jeden pokój z aneksem kuchennym – w starym budownictwie w mikroskopijnym przedpokoju – i łazienka. Dysponując tak małym metrażem trzeba naprawdę umiejętnie gospodarować przestrzenią. Nie można sobie tutaj pozwolić na zmarnowanie choćby kilku centrów kwadratowych. Jeden pokój musi spełniać rolę salonu, sypialni, kuchni i jadalni. Dlatego najlepszym wyborem są meble wielofunkcyjne i na wymiar. Czasem, zwłaszcza wtedy kiedy kawalerkę zamieszkują dwie osoby warto wydzielić optycznie przestrzeń dla łóżka stawiając niepełną ścianę działową, ale tak by dochodziło światło i powietrze. Jeśli kawalerka ma ponadprzeciętną wysokość może da radę zrobić antresolę z wygodnym materacem do spania? Nie zapominajmy także o oświetleniu. I tym dziennym i sztucznym. Dobrze dobrane oświetlenie może bowiem zdziałać cuda.
Kawalerka: meble wielofunkcyjne
Meble wielofunkcyjne i na wymiar to najlepsze wynalazki, który cieszą każdego właściciela małego mieszkania. Takimi meblami są na przykład sofy z funkcją spania, stół – biurko, zabudowy meblowe robione na wymiar, czyli tak modne znowu meblościanki, które zmieszczą w sobie szafę, bibliotekę czy małe biurko, będące przedłużeniem półek. Jeśli pokój jest na tyle duży, że można wydzielić w nim optycznie sypialnię stawiając na przykład niską ścianę bez drzwi lub właśnie meblościankę zróbmy to. Po stronie salonu zyskamy ściankę z telewizorem, a w sypialni szafę. Innym dobrym pomysłem na dzieleni niewielkiej przestrzeni kawalerki, ale nie na stałe, jest wieszanie długich i miękkich kotar, zasłaniających miejsce do pracy wtedy kiedy odpoczywamy. Dobrym wynalazkiem są też nowoczesne meble z pleksiglasu – przezroczyste. Są, a nie zabierają przestrzeni.
Kawalerka: jasna kolorystyka i lśniące powierzchnie
Jasna kolorystyka i lśniące powierzchnie to równie istotna sprawa w kawalerce jak meble wielofunkcyjne. Nie od dzisiaj wiadomo, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze. Ale pod warunkiem, że są to kolory chłodne. To one sprawiają, że mamy wrażenie jakby ściany się od siebie odsuwały. Ciepłe barwy zawsze zacieśniają przestrzeń. Na początku powinniśmy dokładnie przyjrzeć się ile mamy światła dziennego w naszej kawalerce. Jeśli jest go wystarczająco dużo możliwe staje się pomalowanie jednej ściany na kolor czarny lub antracytowy. Dodamy wtedy głębi aranżacji naszego małego mieszkania. Jeśli naprawdę lubimy ciemne kolory i nie chcemy z nich rezygnować mimo niewielkiej powierzchni zdecydujmy się na połysk. Czarne szkło czy mdf lakierowany na wysoki połysk sprawią, że wnętrze zyska optycznie.
Kawalerka: rozmieszczamy oświetlenie
W małych mieszkaniach niezwykle ważne jest dobre oświetlenie. Na docierające do nas światło dzienne nie mamy raczej wpływu. Ale sztuczne oświetlenie, jego rodzaj i rozmieszczenie zależą już tylko od nas. I nie chodzi tu o jeden centralnie zawieszony żyrandol. Tylko im więcej różnych, nawet drobnych źródeł światła tym lepiej. Niektórzy projektanci wnętrz mówią, że właściwie każdy kąt w mieszkaniu powinien mieć swoją lampę. Nie chodzi oczywiście o zapalenie wszystkich źródeł światła na raz, tylko o unikanie ciemnych zakamarków i możliwość wydobywania różnych stref mieszkania, w zależności od sytuacji. Kiedy pracujemy oświetlamy biurko, a nie sofę. Kiedy natomiast odpoczywamy ma zniknąć cześć biurowa – coś czego nie widzimy nie istnieje.