Klasyczne meble: sofa i inne stylowe siedziska
Nie sposób wyobrazić sobie salonu bez tapicerowanych mebli, a szczególnie sofy, która panuje w nim od XVIII wieku. Wygląd siedzisk często nas zaskakuje. Warto poznać ich nazwy oraz historię. Oto nasz mały przewodnik!
Autor: mat. pras. Colefax and Fowler
Współczesny salon z meblami inspirowanymi klasycznymi formami (tkaniny Colefax Fowler, do kupienia w sklepie Impresje.pl). Każdy fotel jest inny. Po prawej stronie markiza, czyli minisofa obita wzorzystym aksamitem. Jest to właściwie półtora fotela, na którym można ułożyć się z podwiniętymi nogami lub zwinąć w kłębek. Na wprost sofa (ma pełne boki) pokryta pasiastym płótnem. Warto zwrócić uwagę na toczone nóżki z kółeczkami. Taki mebel łatwo się przesuwa, ale powinien stać na dywanie, bo metalowe kółka niszczą drewnianą podłogę. Na pierwszym planie fotel bez podłokietników przypominający połówkę sofy boudeuse, w której oparcie dzieli siedzisko na dwie części. Stolik kawowy także tapicerowany. By ochronić obicie, kawę i herbatę podaje się tu na dużej drewnianej tacy. Wnęki okienne są wypełnione przez konsole z marmurowymi blatami – ładnie podkreślają symetryczny układ salonu.
Spis treści
Sofa i jej historia
Określenia sofa i kanapa używane są dziś zamiennie, choć znawcy twierdzą, że sofa ma pełne podłokietniki, a kanapa – poręcze. Początkowo był to mebel pałacowy, później pojawił się w salonach zamożnego mieszczaństwa. W Anglii XVIII-wieczne kanapy przypominały zestawione ze sobą trzy krzesła z wyściełanymi siedziskami. Miały osiem nóg połączonych krzyżakiem. Później także oparcie zyskało tapicerowaną poduszkę. To był już naprawdę wygodny mebel odpowiadający potrzebie luksusu warstw uprzywilejowanych, ale do kanapy, jaką znamy dzisiaj, było mu jeszcze daleko. Poduszki wypełniano włosiem lub trawą morską, a pokrycia były z kosztownych tkanin: jedwabi, gobelinów, aksamitów i haftów. Faliste lub proste linie oparć współgrały z modnym aktualnie stylem wnętrza. Nóżki kabriolowe (Ludwik XV) lub fletowe (Ludwik XVI), elementy drewniane złocone lub malowane na jasne kolory, zawsze z dekoracją snycerską. W większym stopniu niż inne meble sofy stanowiły niezbędną dekorację eleganckiego salonu.
.. Styl klasyczny we wnętrzach – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Sofy w różnych wcieleniach
Rozkwit i poszukiwanie nowych form przyniosła epoka wiktoriańska. To wtedy powstała słynna tête-à-tête, sofa dla dwóch osób szepczących sobie do ucha czułe słówka, ploteczki czy poufne informacje. XIX-wieczne salony zdobiły sofy okrągła born, głęboko pikowana, z oparciem w kształcie ściętego stożka oraz boudeuse (czyt. „budez”), na której siedziało się plecami do siebie. Ciągle były modne otomany, czyli canapé corbeille z elegancko zaokrąglonymi i wygiętymi bokami oraz confident, wyposażone na końcach w narożne fotele. Pierwszą całkowicie tapicerowaną kanapą była pikowana chesterfield, w której po raz pierwszy użyto sprężyn. Do dziś to jedna z najpopularniejszych form. Do każdej z kanap stawiano komplet foteli w tym samym stylu i obiciu, pod oknami zaś – miękkie ławeczki. Teraz uznalibyśmy to za nudę. Szukamy harmonii w różnorodności. Jednak pragnienie wygody oraz luksusu pozostało niezmienne. Ma być miękko i przytulnie, no i oczywiście – elegancko.
Kanapa do małego pokoju
Kanapa zajmuje w salonie sporo miejsca i najbardziej rzuca się w oczy. Jeśli pokój nie jest zbyt duży, wybierz mebel niewysoki, o prostej formie i raczej neutralny w kolorze. Cienkie nóżki dodadzą mu lekkości. Zaszalej za to z kolorowymi poduszkami.
.. Jak urządzić mały pokój bez błędów? Poradnik >>>
A może ławka zamiast sofy?
Najładniejsze są stare ławeczki: ogrodowe albo wiejskie ławy z oparciem, które kiedyś służyły do spania. Zawsze miały skrzynię, do której chowało się pościel. Poszukaj czegoś podobnego na targach staroci. Wyczyść i pomaluj, dobierz poduszki na siedzisko i oparcie. Możesz też z szacunkiem zachować stare powłoki farby, to będzie szykowne – prawdziwe shabby chic. Taką ławeczkę można postawić w kuchni, pokoju lub przedpokoju.
.. Ławka do przedpokoju – jaką wybrać? >>>
Autor: mat. pras. Capodopera
Bufet dziś potrafi zachwycić wykończeniem. Ten na zdjęciu wygląda jak obłożony płytkami ceramicznymi
Autor: cuckooland.com
W aranżacji salonu (Cuckooland.com) wykorzystano naturalne materiały: drewno, wiklinę, skórę i wełnę. Tę szorstkość wystroju podkreśla także komoda zrobiona z surowego drewna. Jest płaska i długa, wsparta na wysokich metalowych nogach. Dzięki temu wygląda lekko, właściwie mogłaby także wisieć. Ścianę nad nią zagospodarowano lustrem i (co ciekawe) wiszącą rośliną oraz lampionami. Całości dopełniają biurkowa lampa i kilka drobiazgów.
Autor: materiał prasowy dutchhouse.pl
Ławka w stylu kolonialnym. Jest niska i szeroka, możne pełnić funkcję sofy a nawet łóżka.