Kolumny aktywne: co to jest? Właściwości i zalety głośników aktywnych
Kolumny aktywne wyposażone są we wbudowany wzmacniacz. Czytając ten artykuł, dowiecie się czym są kolumny aktywne i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie. Odpowiadamy też na pytania, kiedy warto kupić głośniki aktywne, a kiedy pokusić się o tradycyjne zestawy stereo czy kina domowego. Sprawdźcie zalety głośników aktywnych.
Spis treści
- Kolumny aktywne – czym są?
- Kolumny aktywne zamiast standardowego zestawu stereo
- WISA – przyszłość kina domowego w oparciu o głośniki aktywne
- Głośniki Wi-Fi i smart głośniki, czyli nowe kolumny aktywne
- Głośniki aktywne – stary pomysł w nowym wcieleniu
Kolumny aktywne – czym są?
Aby wytłumaczyć, czym są głośnik aktywne, najłatwiej zacząć od zwykłych głośników. Te, aby grać, potrzebują dodatkowego osprzętu, jak wzmacniacz ukryty na przykład w wieży grającej, amplitunerze kina domowego czy innym sprzęcie audio. To te urządzenia zasilają głośniki i dostarczają dźwięk w odpowiedniej dla głośników formie. Natomiast w przypadku głośników aktywnych wystarczy je podłączyć do prądu i dostarczyć dźwięk. Coraz częściej możemy to zrobić bezprzewodowo przez Wi-Fi lub Bluetooth. Główną zaletą kolumn aktywnych jest więc brak konieczności posiadania dodatkowego urządzenia (wzmacniacza), który zajmuje miejsce. Zwykle jednak wzmacniacz ma też większe możliwości i na rynku mamy znacznie szerszy wybór standardowych kolumn głośnikowych.
.. Wybieramy głośniki do telewizora >>>
Kolumny aktywne zamiast standardowego zestawu stereo
Gdzie najczęściej stosowane są kolumny aktywne? Przede wszystkim w zestawach komputerowych. To właśnie najczęściej małe głośniki do komputera są kolumnami aktywnymi. Jest to dobre rozwiązanie, gdy korzystamy z dużego monitora komputerowego także do oglądania seriali czy grania w gry i chcemy cieszyć się przyzwoitym dźwiękiem. Rzadziej znajdziemy typowe kolumny aktywne stworzone z myślą o słuchaniu muzyki w salonie czy oglądaniu telewizji. To rozwiązania istniejące, ale mało popularne. Można przyjąć, że takimi kolumnami aktywnymi w tym przypadku są soundbary, czyli belki grające – to one stanowią alternatywę dla standardowych systemów audio, nie zabierają dużo miejsca i są pojedynczym urządzeniem.
WISA – przyszłość kina domowego w oparciu o głośniki aktywne
Jednym z dużych wyzwań w przypadku typowych zestawów kina domowego są przewody głośnikowe. Musimy je poprowadzić od amplitunera (wzmacniacza kina domowego) do 3 głośników z przodu, subwoofera (głośnika niskotonowego) oraz dwóch głośników tylnych. Czasem spotkamy jeszcze bardziej rozbudowane konfiguracje. O ile zrobimy to w trakcie remontu mieszkania i schowamy przewody w ścianie lub w listwach przypodłogowych, o tyle nie będzie większych problemów. Jednak gdy chcemy wykonać „instalację” w innym terminie, wiąże się to ze sporą ilością widocznych kabli. Na ratunek przychodzą nowoczesne kolumny aktywne w standardzie WISA, który powoli zyskuje na popularności. Wtedy każdy z głośników musimy podpiąć do gniazdka elektrycznego, a dźwięk do głośników dostarczany jest bezprzewodowo.
.. Jak wybrać dobre głośniki do komputera? >>>
Głośniki Wi-Fi i smart głośniki, czyli nowe kolumny aktywne
Nową formą kolumn aktywnych / głośników aktywnych są głośniki Wi-Fi oraz smart głośniki. To często pojedyncze głośniki, które podpinamy jedynie do gniazdka elektrycznego. Wyróżniają się dobrym designem, można łączyć je w pary, a muzykę puszczamy z telefonu lub bezpośrednio z internetu. Wiele z modeli można obsługiwać głosowo i korzystać z nich za pomocą asystentów głosowych (Asystenta Google, Siri lub Amazon Alexa). W najbliższym czasie w przypadku Asystenta Google będzie możliwe sterowanie po polsku. Takie głośniki ostatnio zaoferowała też IKEA we współpracy z firmą Sonos. Jeden jest połączony z lampą stołową, drugi może pełnić funkcję półki. Głośniki te często da się łączyć ze sobą w pary, aby stworzyć zestaw kolumn stereo.
Głośniki aktywne – stary pomysł w nowym wcieleniu
Kolumny aktywne obecne są na rynku od lat, jednak teraz zaczynają przybierać nowe, znacznie bardziej praktyczne formy. Głośniki aktywne mają inne kształty, różne kolory, nowoczesne funkcje połączone ze smartfonami, a nawet inteligentnym domem. Także soundbary to coraz popularniejsze urządzenia, które można uznać za kolumny aktywne w salonowym wydaniu.
Tradycyjne kolumny aktywne to rozwiązanie, które najczęściej spotkamy przy komputerach. Jednak w dobie laptopów i tabletów nie jest to rozwiązanie powszechne, przez co wybór jest mocno ograniczony.
Autor: mat. prasowe Bang & Olufsen
Głośniki Beolab 50 wykończone mosiądzem - elegancka i dekoracyjna propozycja od Bang Olufsen, czyli duńskiego specjalisty od dźwięku. W aranżacji znajduje się też telewizor Beovision Eclipse z mosiężnym panelem