Komoda do małego mieszkania – funkcjonalny i ergonomiczny mebel do małego salonu
Urządzając małe mieszkanie, bardzo ważny jest dobór odpowiednich mebli. Nie mogą one być zbyt duże, by nie zdominowały i zagraciły przestrzeni. Meble do małego mieszkania przede wszystkim powinny być funkcjonalne i ergonomiczne. Te wymagania w pełni spełnia komoda, która jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Zastanawiasz się, jaka komoda do małego mieszkania będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę, kupując tego typu mebel? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Spis treści
Komoda w małym mieszkaniu – funkcjonalność przede wszystkim
W małym mieszkaniu stawiamy przede wszystkim na praktyczne rozwiązania. Dotyczy to wyboru mebli, elementów wyposażenia oraz dekoracji. Ponieważ w mieszkaniach o niewielkim metrażu mamy znacznie ograniczoną przestrzeń, musi być ono mądrze urządzone, a dobór mebli – dobrze przemyślany. Jednym z mebli, których w mieszkaniu bądź kawalerce nie może zabraknąć jest komoda.
Komoda to nieduży mebel z szufladami (lub zamykanymi szafkami), tradycyjnie przeznaczony na odzież. Obecnie komody pełnią funkcję schowków na różne rzeczy, nie tylko ubrania. Komoda do małego mieszkania może okazać się doskonałym miejscem na przechowywanie ręczników, obrusów, biżuterii, zastawy stołowej itd. Tak naprawdę, jeśli chodzi o komodę i jej przeznaczenie – ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.
Dlaczego jeszcze warto wyposażyć swoje małe M w komodę? Dużą zaletą komód jest ich uniwersalność – możemy umieścić ją praktycznie w każdym pomieszczeniu: salonie, przedpokoju, łazience, sypialni, garderobie czy pokoju dziecka. Co więcej, komoda z szufladami ułatwia życie i pomaga zaoszczędzić czas. Wszystko dzięki wygodnym szufladom, które pozwalają objąć wzrokiem całą zawartość mebla i łatwe znalezienie potrzebnej rzeczy. Nie musimy „nurkować” w głębokich półkach, by dostać się do wciśniętego w kąt swetra – w szufladach dużo łatwiej jest utrzymać porządek. Mówiąc o porządku warto wspomnieć o specjalnych organizerach do szuflad z przedziałkami, które możemy wykorzystać np. do pogrupowania bielizny czy biżuterii.
Autor: archiwum
Błękitne ściany i piaskowa posadzka tworza nadmorski krajobraz, a mała konsola na wygiętych fantazyjnie nóżkach pomieści akcesoria do pięlęgnacji obuwia. Na jej wierzchniej części, blacie ustawmy świeże kwiaty, które od progu będą witać gości pięknym zapachem.
Jaka komoda do małego mieszkania?
Skoro już wiemy, że komoda jest nieodłącznym elementem wyposażenia mieszkania, niezależnie od metrażu, musimy zastanowić się, jakie cechy powinna mieć idealna komoda. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu ustawimy komodę, może ona wyglądać inaczej. Na przykład komoda do sypialni najczęściej będzie wyposażona tylko w szuflady, które będą dużo praktyczniejszą opcją niż półki. Z kolei do jadalni lepszym wyborem będzie model z zamykanymi półkami, gdzie możemy postawić np. wazę czy talerze. Komoda w salonie będzie wolno stojącym meblem, nad którym możemy zawiesić lustro (optycznie powiększy przestrzeń) lub postawić telewizor (takie rozwiązanie sprawdzi się w małych salonach).
Komoda do małego salonu nie powinna przytłaczać wnętrza ani dominować w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jaka komoda do salonu nada mu lekkości i optycznie powiększy pokój? Jeśli zależy nam na uzyskaniu takiego efektu, zdecydujmy się na komodę na wysokich nóżkach, najlepiej o smukłym, okrągłym profilu. W kwestii koloru, postawmy na jasne barwy, np. biel, beż czy jasne drewno. Jasne fronty (np. białe) wykończone na wysoki połysk cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli niewielkich mieszkań – nic dziwnego, biel optycznie powiększa przestrzeń, a połyskująca powierzchnia odbija światło, rozjaśniając wnętrze.
Autor: Mariusz Bykowski
Zadbajmy, by komoda stylistycznie i kolorystycznie łączyła się z pozostałymi elementami wyposażenia. Dlatego, wybierając komodę do małego mieszkania, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Współczesne komody najczęściej produkuje się z płyt MDF i laminowanych oraz litego drewna. Zaletą modeli z płyt MDF i laminowanych jest duży wybór kolorów i dekorów (mogą imitować każdy gatunek drewna), co znacznie ułatwia dopasowanie komody do stylu wnętrza.
Innymi ważnymi cechami komody do małego mieszkania są sposób zamykania i udźwig. Kupując komodę, warto zainwestować w modele z hamulcem i cichym domykiem. Szuflady w takiej komodzie będą otwierały się i zamykały subtelnie, bezszelestnie i nie przytną nam palców. Z kolei udźwig komody będzie istotny, gdy zaplanujemy przechowywanie w niej ciężkich przedmiotów, np. zastawy stołowej lub pokaźnych rozmiarów porcelany. W przypadku komód na ubrania, ręczniki czy obrusy wystarczą nam modele o niewielkim udźwigu.
Wybór komody do małego salonu powinien być dobrze przemyślany. Od tego, jakim metrażem i wolną przestrzenią dysponujemy będzie zależał kształt, rozmiar, a także głębokość mebla. Ponieważ komoda jest niezwykle popularnym elementem wyposażenia mieszkania, bez problemu znajdziemy np. modele długie, wąskie, wysokie, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.