Meblościanka, kredens, czy witryna? Podpowiadamy, jakie meble ustawić w salonie, by uniknąć aranżacyjnego chaosu
To prawdziwa sztuka – zmieścić w pokoju dziennym wszystko, co potrzebne, a jednocześnie nie zagracić wnętrza i nie zakłócić jego reprezentacyjnego charakteru. Podpowiadamy kilka trików i radzimy, jakie meble wybrać. Dzięki nim unikniesz aranżacyjnego oraz funkcjonalnego chaosu.
POD RĘKĄ
W minimalistycznych wnętrzach problem magazynowania wielu drobiazgów rozwiążą komody i szafki z szufladami. Łatwo utrzymać w nich porządek, gdy ich zawartość posegreguje się tematycznie.
ZAMIAST MEBLOŚCIANKI
…komplet mebli, które – w zależności od metrażu pomieszczenia – ustawisz niemal w dowolnej konfiguracji, razem albo osobno.
MIESZAJ I ŁĄCZ
Lubisz częste zmiany? Pomyśl o meblach składających się z segmentów. Złączysz je w efektowną całość albo część postawisz na nóżkach, część powiesisz na ścianie – zgodnie z potrzebami.
LICZY SIĘ PRZESTRZEŃ
Nie zacieśnisz jej wizualnie, wybierając meble zamykane i niewysokie. Szafki oraz komody „jamniki” sporo pomieszczą, a ich długi blat jest dobrym miejscem do eksponowania małych aranżacji (to też forma przechowywania). Przy okazji – aranżacje personalizują wystrój pomieszczenia, sprawiają, że staje się przytulne.
FRONTEM DO DEKORACJI
W małym wnętrzu niska szafka spełni dodatkowo funkcję miejsca do odkładania rzeczy, np. przy fotelu. Może to właśnie ona stanie się głównym akcentem w salonie?
KILKA ZASAD
W niewielkim salonie najlepiej się zaprezentują meble o ażurowej konstrukcji, jak najmniej masywne. Idealne kolory? Paleta jasnych nigdy nie zawodzi. Jeśli chcesz mebel ukryć optycznie, pomaluj go na odcień ściany lub wypełnij nim wnękę. Staraj się nie tworzyć bałaganu na otwartych półkach, bo przytłacza i „potrafi” zdominować aranżację całego pomieszczenia.
ZWROT KU TRADYCJI
Masz stylowy salon połączony z kuchnią lub aneksem jadalnianym? Idealnie tu zagra kredens z witryną.
ZA SZKŁEM
Dla tych osób, które chcą mieć wszystko na oku, dobrym rozwiązaniem są witryny. Układaj w nich książki i rzeczy, grupując je kolorystycznie. Dzięki temu utrzymasz harmonię kompozycyjną.
NIECH ROBIĄ WRAŻENIE
Nierówne rzędy półek inspirują do tworzenia intrygujących kompozycji. Warto je wykorzystać do dekoracyjnego przechowywania wazonów i wazoników (nie używa się ich codziennie), kolekcjonerskich naczyń lub innych ładnych przedmiotów.
Gdy meble przeznaczone do przechowywania nie mieszczą wszystkiego, co w salonie potrzebne, sięgnij po nieszablonowe pomysły. W kąciku wypoczynkowym nie masz gdzie odłożyć pledu albo książek czy prasy? Włóż je do ozdobnych koszy. Świetnie się do tego nadają, w każdej chwili łatwo je przestawisz, wyniesiesz do innego pokoju. Pomyśl też o meblach „kilkuzadaniowych”. Otwierany puf spełni np. funkcje siedziska, stolika, podnóżka, schowka. W roli stolika kawowego wystąpi wiekowa skrzynia. Na otwartych półkach w efektownych pojemnikach ukryjesz sporo drobiazgów.