Krzesełko do karmienia – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?
Krzesełko do karmienia to absolutny must have w domu, w którym jest małe dziecko. Krzesełko ułatwia podawanie posiłków niemowlakowi, a później, kiedy dziecko podrośnie, pomaga w nauce samodzielnego jedzenia. Jak wybrać krzesełko, aby zapewniało wygodę podczas karmienia zarówno rodzicowi, jak i dziecku? Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby wybrać bezpieczny i odpowiedni dla nas i dziecka model? Zapytaliśmy eksperta – mamę, zawodowo związaną z firmą produkującą m.in. krzesełka do karmienia.
Spis treści
Krzesełko do karmienia zaczyna być potrzebne w momencie, kiedy dziecko samodzielnie siedzi i utrzymuje w pionie plecy i główkę. Zazwyczaj tę umiejętność dzieci zdobywają w wieku 8-9 miesięcy. Krzesełka nie trzeba więc kupować od razu, wraz z kompletowaniem wyprawki, spokojnie można zostawić to na później. Krzesełko do karmienia jest przydatnym meblem, który ułatwia karmienie kilkumiesięcznego dziecka, a później, kiedy maluch nieco podrośnie, pomaga w nauce samodzielnego jedzenia. Może także służyć do zabawy – siedzisko ze stolikiem gwarantuje wygodę podczas rysowania czy przeglądania książeczek.
Krzesełko do karmienia - na co zwrócić uwagę?
O to, jakie aspekty są ważne przy wyborze odpowiedniego krzesełka do karmienia zapytaliśmy Martę Ludwin z firmy Kinderkraft, produkującej m.in. foteliki, rowerki, wózki i właśnie krzesełka. Z punktu widzenia mamy i menedżera produktu opowiedziała nam, jakie są najistotniejsze cechy odpowiednio dobranego krzesełka do karmienia.
- Wygoda – w krzesełku będzie siedzieć dziecko, ale rodzic wybiera je również dla siebie, pod kątem wygody użytkowania. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, gdzie krzesełko będzie stać i ile mamy na nie miejsca, aby odpowiednio dobrać rozmiar mebla. Musimy tak zaplanować przestrzeń, aby mieć swobodny dostęp do krzesełka i wygodną pozycję podczas podawania posiłków dziecku.
- Czyszczenie – krzesełko do karmienia wymaga czyszczenia praktycznie po każdym posiłku malucha, dlatego warto wybrać taki model, który łatwo utrzymać w czystości. Ważne są zarówno materiały, z których wykonane jest krzesełko, jak i możliwość demontażu poszczególnych elementów. – Projektując nasz flagowy produkt, czyli krzesełko do karmienia LIVY zadbaliśmy o to, aby zarówno belka, jak i tacka były wyjmowane. Ponadto dopasowana do tacki nakładka jest wykonana z silikonu, co sprawia, że można ją myć w zmywarce bez obaw, że się odkształci pod wpływem wysokiej temperatury – mówi Marta Ludwin. Warto zwrócić także uwagę na to, aby wszystkie elementy krzesełka do karmienia, które będą mieć kontakt z żywnością, były pod tym kątem atestowane.
- Prawidłowa postawa dziecka – krzesełko musi być skonstruowane w taki sposób, aby siedzące w nim dziecko miało prawidłową postawę. Oparcie w krzesełku do karmienia powinno być ustawione pod kątem prostym w stosunku do siedziska, aby dziecko siedziało prosto. Do utrzymania prostej postawy niezbędny jest także podnóżek, który – zapewniając podparcie stopom dziecka – pomaga w prawidłowym siedzeniu. Brak podnóżka jest także szkodliwy dla stawów. Nie zapominajmy o regulacji elementów krzesełka, dzięki którym będziemy mogli dostosować mebel do wzrostu dziecka. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy można zmieniać wysokość podnóżka oraz wysuwać siedzisko do przodu.
- Bezpieczeństwo – zagwarantowane przez odpowiednią konstrukcję krzesełka. – Projektując krzesełko do karmienia LIVY wzięliśmy pod uwagę fakt, że sama pozioma belka ograniczająca ruchy nie zawsze chroni dziecko przed upadkiem – mówi Marta Ludwin. – Dlatego wyposażyliśmy nasze krzesełko w pasy. Kluczowa jest także stabilność mebla. Tylne nogi krzesła LIVY są dosyć ciężkie (stalowe) i lekko wysunięte do tyłu, dzięki czemu krzesło jest trudno przewrócić.
Krzesełko do karmienia i nie tylko
Wybierając krzesełko do karmienia warto wybrać model, który będzie rósł wraz z dzieckiem nie tylko do czasu, kiedy potrzebuje go podczas posiłków, ale i dłużej, przez wiele lat. Krzesło LIVY jest właśnie tak skonstruowane. Jako krzesełko do karmienia jest przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy. Kiedy dziecko z niego wyrośnie, wystarczy zdemontować ograniczniki, tackę, podnóżek oraz obniżyć siedzisko. Zyskamy w ten sposób standardowej wielkości krzesło, na którym może siedzieć osoba ważąca nawet 110 kg! – Taki sposób myślenia o projektowaniu i kupowaniu przedmiotów wpisuje się w ideologię less waste, która jest bliska wielu świadomym konsumentom i naszej marce – podsumowuje Marta Ludwin.