Krzesła thonetowskie. Krótka historia mebli, które zatrzęsły światem designu
Chociaż minęło już ponad 150 lat, odkąd pierwsze krzesła thonetowskie opuściły warsztat Michaela Thoneta, wciąż święcą triumfy. To meble nie tylko z ciekawą historią, ale i z ponadczasowym designem
Krzesła thonetowskie - historia
Michael Thonet przyszedł na świat w 1796 r. w Boppart w Niemczech. Już w wieku 23 lat otworzył pierwszy zakład, gdzie rozwijał technologię produkcji mebli z giętego drewna. Stworzone przez niego krzesła gięte były eleganckie, wręcz filigranowe.
Szybko zdał sobie sprawę, że stworzył coś unikalnego, więc postanowił zdobyć patent na, jak je teraz nazywamy, krzesła thonetowskie. Udało mu się go uzyskać w 1841 r. w Paryżu. Wcześniej starał się również o niego w Prusach, jednak bez powodzenia.
Krzesła thonetowskie stały się symbolem Wiednia
Chociaż kariera Thoneta w rodzinnym Boppard nie stała w miejscu, jasnym było, że w wielkim mieście ma szansę na prawdziwą karierę. Do przeprowadzki do Wiednia zachęcił do austriacki książę Klemens Wenzel von Metternich, którego poznał na targach w Koblencji. Arystokrata stwierdził, że to miasto da mu nie tylko sławę, ale też pieniądze.
- „W Boppard będzie Pan zawsze biedny. Proszę przyjechać do Wiednia - miał powiedzieć Thonetowi.
Miał rację. Na początku lat 40. XIX w. Thonet miał spore problemy finansowe, więc poszedł za jego radą, sprzedał swój warsztat i z całą, zresztą dosyć liczną rodziną wyruszył do Wiednia. Wkrótce miał mnóstwo zleceń i razem z synami odpowiadał za wystrój Pałacu Liechtenstein czy Pałacu Schwarzenberg.
Krzesła thonetowskie stały się symbolem Wiednia. Po dziś dzień można je zobaczyć w wielu kawiarniach stolicy Austrii. Szczególnie sławny jest model nr 4 i nr 14.
Krzesła thonetowskie - droga do sukcesu
Kiedy Thonet udoskonalił produkcję swoich krzeseł, w 1849 r. założył firmę, którą już po 4 latach przekazał swoim synom. Krzesła thonetowskie były przez nich wielokrotnie prezentowane na Wystawach Światowych, i co kilka lat zdobywały medale. Pierwszy, brązowy zdobyły w 1851 r. na wystawie w Londynie. Wówczas nagrodę otrzymało Krzesło nr 1. Drzwi do sukcesu zostały otwarte.
Wkrótce firma “Gebrüder Thonet”, czyli “Bracia Thonet’, stała się synonimem luksusu. Krzesła thonetowskie produkowano z palisandru, tropikalnego drzewa, dającego ciężkie i solidne drewno. Thonetowie otwierali kolejne zakłady produkcyjne, najpierw w Koryčanach na Morawach, potem w Bystrice pod Hostynem i Vsetin. W czasem Thonet doskonalił swoją produkcję i jego krzesła thonetowskie zaczęto robić z bukowych prętów.
Autor: materiały prasowe
Niezależne stanowiska pracy pracowników fabryki mebli TON. Fot. TON
Krzesło nad krzesła. Kultowy model nr 14
Jeśli chodzi o krzesła thonetowskie, to model nr 14, dzisiaj określany jako 214, zwany także Vienna Coffee House Chair, to model kultowy. Powstał w 1859 r, a kiedy pokazano go na Wystawie Światowej w Paryżu, wzbudził wielkie emocje i przyznano mu złoty medal.
Ten model “dla ludu” był dosyć tani, jak podaje magazif.com, kosztował mniej niż butelka wina. Był produkowany na skalę przemysłową i szacuje się, że od XIX w. wyprodukowano już 60 milionów jego egzemplarzy! Trudno się dziwić, skoro konkurenci Thoneta, np. Konstantin Grcic twierdzili, że: "To jedno z najpiękniejszych krzeseł, jakie kiedykolwiek stworzono”.
Przeczytaj również:
Źródło:
- anotherdesign.pl
- magazif.com