Kultowe meble w PRL. Można je było spotkać w każdym domu

2024-06-26 17:52

W okresie PRL-u niektóre meble zdobyły ogromną popularność, stały się ikonami stylu i marzeniem wielu Polaków. Do dziś są wspominane z nostalgią, możemy je spotkać we wnętrzach, sporo doczekało się wznowienia produkcji w odświeżonej formie. . Były to przedmioty, które zdobiły mieszkania, dodając im nowoczesności i funkcjonalności.

Spis treści

  1. Fotel typ "366"
  2. Fotel Zajączek typ 300-177
  3. Fotel klubowy typ 300 - 123
  4. Fotel R-360
  5. Fotel Lisek
  6. Komoda Jamnik
  7. Kredens
  8. Krzesło Grzybek typ 200-190 
  9. Krzesło Muszelka typ 1020
  10. Krzesło Patyczak
  11. Krzesło Skoczek
  12. Meblościanka zwana "Systemem Kowalskich"
  13. Półko-tapczan
  14. Sofa amerykanka z PRL-u
  15. Stolik Jamnik
  16. Kultowe meble PRL. Zdjęcia 
  17. Masz w domu ceramikę lub porcelanę z PRL? Teraz może być warta majątek

Ikoniczne meble PRL-u to nie tylko przedmioty użytkowe, ale także część kultury i wspomnień wielu Polaków. Dziś często powracają w odświeżonej formie, jako elementy wystroju dodające wnętrzom charakteru i przywołujące ducha minionych lat.

Fotel typ "366"

Projekt Józefa Chierowskiego z 1962 został wyprodukowany w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. Ten klasyk charakteryzował się prostą formą, drewnianymi nogami i wygodnym siedziskiem. Był stosunkowo nieduży, co było ogromną zaletą - mieszkania w PRL nie należały do największych. Fotel 366 Chierowskiego doczekał się ponownej produkcji, licencję wykupiła marka 366 Concept.

Fotel Zajączek typ 300-177

Swój przydomek, Bunny, fotel zawdzięcza charakterystycznej formie nóg, połączonych z trójkątnymi podłokietnikami, które przypominają uszy zająca. Produkowany na początku lat 60. przez fabryki w Świebodzinie i Gościcinie.

Fotel Zajączek
Autor: pakamera.pl Fotel Zajączek

Fotel klubowy typ 300 - 123

Modernistyczny fotel o prostej i klasycznej sylwetce zaprojektowany przez architekta Mieczysława Puchałę dla Bystrzyckiej Fabryki Mebli w Bystrzycy Kłodzkiej w latach 60. Jest dosyć wąski, lekki wizualnie.

Fotel R-360

Absolutny klasyk polskiego designu z połowy XX wieku. Fotel zaprojektowany został przez Janusza Różańskiego pod koniec lat 50., był produkowany przez kilka lat przez Centralny Zarząd Przemysłu Meblarskiego. Fotel wyposażony jest w charakterystyczne drewniane boki, o nieregularnym kształcie. Produkcją współczesnej wersji fotela R-360 zajmuje się marka Politura.

Fotel Lisek

Nazwę zawdzięcza projektantowi, Henrykowi Lisowi. Cieszył się dużą popularnością w latach 1960-1980. Ma prosta geometryczną formę i drewniane smukłe podłokietniki.

Fotel Lisek
Autor: pakamera.pl Fotel lisek, po renowacji.

Komoda Jamnik

Długa komoda z fornirowanymi, często przesuwnymi frontami, była królową PRL-owskich salonów. Ustawiona na zwężających sie do dołu subtelnych 4 nogach prezentowała się lekko i elegancko.

Kredens

Kredens był podstawą wyposażenia każdej kuchni w latach 50 i 60. Solidne i funkcjonalne, służyły do przechowywania naczyń, sztućców i zapasów. Słynne kredensy z PRL miały masywną sylwetkę, zaokrąglone krawędzie i najczęściej kolor kremowy.

Krzesło Grzybek typ 200-190 

Krzesło zaprojektowane przez Rajmunda Hałasa ma prostą, skromną formę. Tapicerowane oparcie jest niewielkie i lekko wygięte. Model był masowo produkowany w latach 60. i 70.

Krzesło Muszelka typ 1020

To jedno z najbardziej znanych krzeseł zaprojektowała Teresa Kruszewska na wystawę Spółdzielni Artystów Ład Produkowane w Słupskich Fabrykach Mebli. Początkowo krzesło było produkowane z jednego płata sklejki, rozchylone nogi zwężały się ku dołowi. W latach 60. i 70. pojawiło się w wersji tapicerowanej.

Krzesło Patyczak

Charakteryzowały się prostą, lekką konstrukcją i były niezwykle wygodne. Ich design, choć minimalistyczny, dodawał wnętrzom elegancji. Krzesła te były wszechobecne w polskich kuchniach i jadalniach, może je zobaczyć w kuchni serialowego Czterdziestolatka.

Krzesło Skoczek

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej formie z oparcia inspirowanego kształtem skoczni narciarskiej. Krzesło zostało zaprojektowane przez Juliusza Kędziorka w 1965 roku.

Meblościanka zwana "Systemem Kowalskich"

Kultowy mebel został zaprojektowany przez małżeństwo Bogusławę i Czesława Kowalskich na konkurs „Meble do Małego Mieszkania” ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu i tamtejszy oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Był rok 1962. Meblościanka z lat 60. i 70. różniła się od jej późniejszych wersji. Pierwsze modele były znacznie lżejsze, miały więcej otwartych półek, kolorowe fronty. Niektóre modele były wyposażone w tapczan lub biurko.

Meblościanka z lat 80 składała się z trzech pięter, z szufladami na dole, półkami pośrodku i dwudrzwiowymi szafkami u góry. Centralnie umieszczany był zwyczajowo telewizor. Ekskluzywna wersja mebla była wykończona czeczotą.

Początkowo meblościanka dostępna była jedynie w okleinie w kolorze mahoniu, a do kuchni – biała. W latach 70. na fronty trafiają okleiny z połyskiem, co było wbrew koncepcji projektantów, bowiem meblościanka miała być matowa. W latach 1965-1973 meblościanka Kowalskich trafiła do około stu tysięcy polskich mieszkań!

Meblościanka
Autor: Zbyszko Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe Meblościanka

Półko-tapczan

Bardzo praktyczny mebel, który pamiętam z mieszkania mojej babci. W nocy był wygodnym łóżkiem z półkami na książki, w dzień przeszklonym regałem. Dziś, półkotapczan wraca do łask, jego współczesną wersję można znaleźć w ofercie marki Meble Lenart.

Sofa amerykanka z PRL-u

Ta niewielka funkcjonalne dwuosobowa rozkładana sofa była powiewem luksusu zza oceanu. Amerykanie była niewiele większa od fotela, idealnie sprawdzała się w małych mieszkaniach w bloku. Niektórzy nazywali ją fotelem do spania.

Stolik Jamnik

Ma proste, cienkie nóżki i długi wąski blat o zaokrąglonym brzegu. Niektóre modele miały ażurową półkę pod blatem, na którą najczęściej pan domu odkładał gazetę, a gospodyni druty z włóczką. Stolik był produkowany w latach 60. i 70. m.in. w Obornickiej Fabryce Mebli.

Źródło: meblujdom.pl, wiadomosci.dziennik.pl

Kultowe meble PRL. Zdjęcia 

QUIZ: Powrót do PRL: wystrój wnętrz w czasach komuny

Pytanie 1 z 10
Jak nazywali się projektanci, którzy stworzyli najpopularnijeszy mebel w PRL - meblościankę?

Masz w domu ceramikę lub porcelanę z PRL? Teraz może być warta majątek

Szczecin w PRL. Powstaje wyjątkowe muzeum