Małe mieszkanie – jak je urządzić? Wybieramy meble do małego mieszkania
Małe mieszkanie może wydawać się trudną przestrzenią do aranżacji, ale wystarczy znać kilka zasad, które sprawią, że nasze niewielkie lokum będzie sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Jak urządzić małe mieszkanie? Jakie meble sprawdzą się najlepiej przy niewielkim metrażu?
Autor: Mariusz Bykowski
Nad kanapą kupioną w wiedeńskiej IKEA wiszą zdjęcia, które są efektowną ozdobą pokoju. Szeroki, 6-metrowy parapet pełni funkcję stołu, ale to też dodatkowy blat roboczy. Na podłodze położono parkiet przemysłowy, egzotyczny tek. Ażurowa ściana z aluminium doskonale oddziela strefę wypoczynku od reszty mieszkania, ale nie zabiera światła. Zrobiona jest z regałów piwnicznych dostępnych w IKEA.
Spis treści
- Jak urządzić małe mieszkanie?
- Meble do małego mieszkania
- Jak urządzić małe mieszkanie? Oto nasze inspiracje
Jak urządzić małe mieszkanie?
Pierwszą i jedną z najważniejszych zasad podczas urządzania małego mieszkania jest zachowanie umiaru. Małe mieszkanie nie lubi chaosu, nieporządku i nadmiaru rzeczy. Dlatego tak ważne jest, by aranżując wnętrze małego mieszkania zachować jak najwięcej wolnej przestrzeni. Jeżeli zapełnimy półki i blaty bibelotami, niepotrzebnymi ozdobami, nieużywanym sprzętem – możemy poczuć się przytłoczeni, a mieszkanie optycznie się pomniejszy. Urządzanie małego mieszkania najlepiej zacząć od malowania ścian. Jasne i pastelowe kolory, a w szczególności beż, kość słoniowa, pudrowy róż optycznie powiększają przestrzeń, dlatego doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach. By uzyskać efekt przestronności, możemy również zdecydować się na ujednolicenie podłogi przez wyłożenie jednym materiałem całego mieszkania. Ponadto, dobrym sposobem, by powiększyć przestrzeń w małym mieszkaniu, jest pozbycie się niepotrzebnych ścian działowych, na przykład przez połączenie salonu z kuchnią.
O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając małe mieszkanie? Warto zwrócić uwagę na oświetlenie, które może pomóc nam w optycznym powiększeniu naszego m2. Jedno, centralne źródło światła nie wystarczy, by uzyskać efekt przestronności, ale jeśli dodamy do niego stojące lampy, źródła światła bocznego, jak na przykład kinkiety, listwy LED, zwisające girlandy lampek – wtedy wnętrze optycznie powiększy się, i będzie bardziej przytulne. Innym ciekawym rozwiązaniem dla małych mieszkań jest powieszenie we wnętrzu dużych luster, jeszcze lepszy efekt da podświetlenie luster, na przykład przez sznur lampek choinkowych. Kolejnym sposobem na zwiększenie przestrzeni z małym mieszkaniu jest wykorzystanie okien. Duże okna dają nie tylko naturalne światło, ale również wrażenie przestrzeni. Dlatego lepiej unikać zasłaniania okien ciężkimi, grubymi zasłonami i kotarami. Lekkie, zwiewne tiulowe firany lub rolety w zupełności wystarczą.
Autor: materiał prasowy
W salonie, wśród neutralnych barw, uwagę przyciąga duża żółta kanapa. W prostym i niewielkim wnętrzu każdy detal ma znaczenie: lampa podłogowa, słoń, mądra sowa, wzmacniacz Marshalla, wszystko tworzy niepowtarzalny klimat.
Autor: Marcin Czechowicz
W jasnym, stonowanym mieszkaniu wystrój można zmieniać przy użyciu dodatków. Połączony z aneksem kuchnennym salon idealnie się do tego nadaje.
Autor: archiwum
Meble do małego mieszkania
Małe mieszkanie wymaga odpowiednich mebli. Niestety, większość dostępnych w salonach gotowych modeli nie będzie pasować do wszystkich małych mieszkań. O czym warto pamiętać, kupując meble do naszego m2? Przede wszystkim małe mieszkanie wygląda najkorzystniej, gdy wyposażymy je w jasne, jednolite meble, na przykład białe lub kremowe, ewentualnie wykonane z jasnego drewna. Dobrym pomysłem jest zadbanie, by wszystkie meble ustawione były w jednej linii, przez co wnętrze optycznie się wydłuży. Zamiast wielu mniejszych szafek, rozważmy zakup jednej dużej, pojemnej szafy, która pomieści nie tylko ubrania, ale na przykład walizki, ręczniki itd. Wrażenie przestronności uzyskamy, gdy wybierzemy szafki z jednolitymi, gładkimi frontami (najlepiej bez klamek i uchwytów), oraz gdy zrezygnujemy z otwartych półek. By uniknąć przykrych niespodzianek, do małego mieszkania najlepiej jest zamówić meble na wymiar, dzięki czemu dostosujemy je do wymiarów lokum i jego układu.
W małym mieszkaniu doskonale sprawdzają się meble wielofunkcyjne, na przykład stół, który można rozłożyć w razie potrzeby, sofa z funkcją spania, składane krzesła, pufy ze schowkami Jednym z najbardziej problematycznych mebli w małym mieszkaniu może być łóżko, ponieważ zajmuje najwięcej przestrzeni. Korzystnym rozwiązaniem jest zakup rozkładanej sofy lub półkotapczanu, który po złożeniu chowa się w szafie. Ponadto, w sklepach możemy kupić składane łóżka, które pełnią również funkcję biurka lub stołu. Jeżeli mamy wysokie mieszkanie (powyżej 2.5-2.7 m) możemy rozważyć wybudowanie antresoli, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń.
Urządzając małe mieszkanie, nie można zapomnieć o kuchni. Jeżeli przestrzeń kuchenna jest naprawdę niewielkich rozmiarów, dobrze jest zdecydować się na mniejszą kuchenkę (2 palniki zamiast 4), jednokomorowy zlew i podblatową lodówkę. Wrażenie przestrzeni uzyskamy, gdy usuniemy z blatu niepotrzebne sprzęty i przedmioty. W małej łazience, zamiast wanny możemy zamontować prysznic z brodzikiem, niewielkich rozmiarów umywalkę, duże lustro (optycznie powiększy przestrzeń), a zamiast masywnej szafki, zawiesić na ścianie, na przykład nad sedesem, półki.