Meble drewniane: gięte krzesła i solidne stoły do kuchni, jadalni, salonu
Naturalne materiały i solidność – niewiele więcej trzeba, by cieszyć się pięknym wnętrzem w rytmie przyrody. Stoły oraz krzesła z wytrzymałego drewna świetnie sprawdzą się w aranżacji w każdym stylu. A jeśli cenimy jeszcze więcej naturalności, postawmy też na urokliwą, rattanową plecionkę!
Autor: materiały prasowe TON
Drewno w wersji skandynawskiej - proste formy i jasne kolory. Po aktualne ceny i informacje o punktach sprzedaży wejdź na ton.eu
Spis treści
- Drewno zawsze na topie
- Naturalne surowce i tradycyjna produkcja
- Rattanowa plecionka
- Stoły z litego drewna, czyli solidność w duchu eko
Drewno zawsze na topie
Drewno to uniwersalny i ponadczasowy materiał we wnętrzach: piękny, przyjemny dla oka i w dotyku. Wyróżnia się ponadto charakterystycznym zapachem, malowniczą fakturą oraz ciepłym kolorem, który wprowadza do aranżacji nutę przytulności. Oprócz tego stanowi oznakę przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego. W odróżnieniu od nowoczesnych materiałów drewno starzeje się z gracją. Im dojrzalsze, tym ciekawsze w wyglądzie. W miarę upływu czasu pokrywa się efektowną patyną.
We współczesnych wnętrzach często stawia się na kontrastowe zestawienia barw, miks stylów czy materiałów. Niemniej drewno, które stoi na straży przytulności i dobrego nastroju w mieszkaniu, wciąż cieszy się ogromną, niesłabnącą popularnością.
W przypadku siedzisk najpowszechniej wykorzystuje się drewno bukowe i dębowe. Solidną konstrukcję z litego drewna łączy się się z lekkim, gięto klejonym drewnem na siedzisku oraz oparciu. Dominuje ciepła, naturalna kolorystyka drewna. Dodatkowe olejowanie powierzchni jeszcze lepiej uwidacznia piękną strukturę materiału.
Naturalne surowce i tradycyjna produkcja
Naturalne materiały we wnętrzach to jedno. Szacunek dla środowiska powinien też przejawiać się tradycyjnymi metodami produkcji, które nie szkodzą przyrodzie. Meble gięte modelowane są ręcznie tak jak 150 lat temu – zgodnie z mottem Michaela Thoneta „zgiąć lub złamać”. W parze z ręczną produkcją idą jednak zaawansowane technologie, ale tylko takie, które nie szkodzą środowisku.
Produkcja mebli giętych podzielona jest na kilka etapów. Najpierw drewno jest suszone, tak by zyskało odpowiednią wilgotność. Następnie trafia do parowni, gdzie – zgodnie z nazwą miejsca – poddawane jest działaniu pary wodnej. Dzięki temu zyskuje elastyczność, która umożliwia ręczne gięcie (w precyzyjnie dopasowanej formie z kołnierzem). Kolejne etapy to kompletowanie całych mebli, lakierowanie i ewentualnie tapicerowanie. Cały cykl zamykają wymagające testy jakości.
Rattanowa plecionka
Drewno to zresztą niejedyny naturalny materiał, który wykorzystywany jest w produkcji mebli giętych. Warto chociażby zwrócić uwagę na piękne plecionki z rattanu. Wykonywane są z nich pokrycia siedzenia bądź oparcia. Miłośnicy ekologii mogą przy tym być spokojni – plecionki powstają według tych samych metod, jak jeszcze na przełomie XIX i XX wieku.
Krzesło gięte z wyplotem jest lekkie, przewiewne i wygodne. Doskonale sprawdza się szczególnie w okresie letnim. Plecionka wykonana jest w całości z naturalnego materiału, można ją łatwo na bieżąco konserwować. Ponadto przeprowadzenie renowacji możliwe jest w każdej chwili.
Najsłynniejsza fabryka mebli giętych
Zakład TON jest jednym z najstarszych zakładów na świecie, produkującym nieprzerwanie od 1861 roku w tym samym miejscu. Tu, czyli w Bystricy pod Hostynem (Czechy), żył i tworzył Michael Thonet. W 1862 roku rozpoczął seryjną produkcję krzesła Nr 14 – modelu ponadczasowego, który stał się ikoną designu. Surowców dla fabryki dostarczały okoliczne lasy bukowe. Po kilku zmianach strukturalnych od 1953 roku firma nosi nazwę TON (skrót od: Továrna Ohýbaného Nábytku). Najnowszą historię zakładu tworzą produkty, w konstrukcji których wykorzystano elementy z litego drewna, giete po rozdzieleniu w dwóch przeciwstawnych kierunkach. Współcześnie fotele i krzesła gięte cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ze względu na swoją ogromną wytrzymałość idealnie pasują do wnętrz restauracji, kawiarni, pubów, a dzięki elegancji i swoistej klasie wspaniale zdobią wnętrza domów i mieszkań.
Stoły z litego drewna, czyli solidność w duchu eko
Stoły z litego drewna są na tyle uniwersalne pod względem designu, że prezentują się zjawiskowo zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Stoły drewniane ze szlachetnych odmian dębu (piękny rysunek z widocznym fladrem) i buka (delikatne usłojenie) mogą być wybarwione na szereg kolorów, od naturalnego odcienia drewna aż po czerń. W każdej wersji barwnej dobrze widoczny jest urokliwe usłojenie.
Warto szczególnie zwrócić uwagę na stoły z olejowaną powierzchnią, którą przygotowuje się na bazie naturalnych, suchych olejów woskowych modyfikowanych żywicami. Zastosowanie oleju na stołach czy krzesłach tworzy na powierzchni drewna hydrofobową, odporną na ścieranie powłokę, pozwala drewnu oddychać, a także podkreśla naturalne walory dekoracyjne drewna. Drewno olejowane w kolorze naturalnym jest bardziej wytrzymałe i łatwo je poddać samodzielnej renowacji, podobnie jak drewniane podłogi.
Blaty stołów wzmacniane są ukrytymi, metalowymi elementami, które zapewniają stabilność ich wymiarów i powierzchni w zmieniających się warunkach wilgotności. To bardzo ważny aspekt przy wyborze stołu z litego drewna. Taki model powinien bowiem dobrze służyć kilkadziesiąt lat.
Jak wybrać wygodny stół? Przewodnik po wymiarach
Zależnie od liczby osób, które zasiądą przy stole, kształtu mebla i szerokości samych krzeseł czy foteli przyjmuje się następujące zalecenia: przy stole prostokątnym minimalna długość blatu 120 cm dla 4 osób, a dla 6 – 180 cm.
Przy stołach okrągłych minimalna średnica dla 2 osób powinna wynosić 60 cm, dla 3 osób – 80 cm, dla 4 – 90 cm, a dla 5 – 110 cm.
Z kolei odpowiednia wysokość stołu, przy którym spożywamy posiłki lub pracujemy, to ok. 75 cm. Wyjątkiem są blaty kuchenne i robocze, gdzie idealna wysokość to 90 cm, a w przypadku blatów barowych nawet 105-110 cm.
Aby wygodnie odsunąć krzesło czy fotel i wstać od stołu, potrzebujemy ok. 75 cm odległości od ściany czy innego mebla. Natomiast jeśli chcemy, by można było swobodnie przejść za krzesłem, optymalna odległość od krawędzi stołu do ściany to ok. 90 cm.
Dobrym rozwiązaniem są stoły zaopatrzone w kółeczka, dzięki którym nawet masywne meble w razie potrzeby stają się łatwe do przesunięcia.