Meble o organicznych formach. Okrągłe i obłe kształty to supertrend i sposób na niebanalne wnętrze – inspiracje i zdjęcia
Meble, dodatki oraz dekoracje okrągłe i o wyoblonych kształtach są cały czas modne! Wnoszą do wnętrza miękkość, łagodność, harmonię, sprawią, że stają się one przytulne i przyjazne. Dają poczucie bezpieczeństwa i relaksują. Aby osiągnąć taki efekt, nie musisz wymieniać wszystkich mebli na okrągłe! Wystarczą dwie, trzy rzeczy, aby stworzyć przyjemną i niebanalną aranżację. Poniżej inspiracje i porady. W jakie obłe meble warto zainwestować?
Autor: Audenza
Fotel typu muszelka aż prosi, by się w niego zapaść. Obok okrągłe szafka i stolik – ażury dodają im lekkości. Na kwadratowym dywanie futrzak o nieregularnej łagodnej linii dla ocieplania. Prostokątny boazerii i ram dają przeciwwagę krągłością, z kolei cętki na poduszkach i motywach faunistycznych to dekoracyjna wisienka na torcie. Jest elegancko i trochę glamour... Aranżacja marki Audenza pokazuje, jak sprawdza się w klimacie łączącym eklektyzm i trend urban jungle.
Spis treści
- Meble okrągłe i o wyoblonych formach – trend o dobrych korzeniach
- Obłe kształty mebli – poznaj ich zalety
- Zaokrąglone meble – jak je zaaranżować we wnętrzu?
Meble okrągłe i o wyoblonych formach – trend o dobrych korzeniach
Tak modne meble, dodatki oraz dekoracje okrągłe i o wyoblonych kształtach to nie wynalazek naszej epoki. Raczej można powiedzieć, że forma koła oraz miękkie linie ponownie podbiły serca projektantów i odbiorców. Obecny trend to nawiązanie do najlepszych wzorców w projektowaniu wnętrz: art déco i bauhaus oraz dizajnu z lat 80. XX wieku.
Mówi się też, że współczesna moda na wyposażenie o organicznych formach, wzięła się ze zmęczenia minimalizmem i stylem skandynawskim oraz potrzebą bliskości z naturą. Z niej właśnie zaczerpnięto formy i kształty, które wzornictwo nazwano organicznymi. Okręgi i owale oraz linie faliste, zakrzywione, nie zawsze symetryczne i regularne, ale zawsze miękkie, są przeciwieństwem form geometrycznych, ale potrafią się z nimi zgrać, uzupełnić i zrównoważyć. W każdym razie wypadkowa jest bardzo przyjemna i daje duże pole do popisu w kwestii kreowania także naszej prywatnej przestrzeni.
Polecamy: Jakie wybrać fotele do domu? Obłe kształty mebli to hit!
Obłe kształty mebli – poznaj ich zalety
Formy i motywy o miękkich liniach są odbierane jako przyjazne, dające wrażenie przytulności i harmonii. Wnoszą do wnętrza łagodność i spokój, sprzyjają odpoczynkowi. Zaoblone formy mebli dobrze łączą się z innym wyposażeniem. Wpisują się z łatwością we wszelkie odmiany eklektyzmu, glamour czy art déco, ale także w style nowoczesne, jak scandi czy boho.
Krągłe oparcia sof i foteli, płynnie zaokrąglone blaty, cylindryczne szafki, meble bez kantów (tapicerowane czy nie) zwracają uwagę, ale nigdy nie budzą negatywnych skojarzeń. Są pretekstem, żeby wprowadzić do wnętrza oryginalny motyw. Jednak nie tylko dlatego warto na nie zwrócić uwagę. Mają też udział w tym, jak korzystamy z przestrzeni. Okrągły stół, półokrągły barek czy zaoblona kanapa mogą ułatwić sposób poruszania się: wyznaczyć najbardziej ergonomiczne trasy, wydzielić przejrzyste strefy.
Zaokrąglone meble – jak je zaaranżować we wnętrzu?
Masz ochotę wypróbować takie wyposażenie? Śmiało! Pamiętaj też, że... nie wszystko we wnętrzu musi być okrągłe, owalne i obłe (zresztą byłoby to nudne i niekoniecznie ładne), a więc – spokojnie! Wystarczy wprowadzić parę takich przedmiotów. Efekt na pewno świetny, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku zasadach.
- Ustawiaj je tak, by były wyeksponowane – meble o okrągłej formie czy liniach falistych już samym swoim kształtem zwracają na siebie uwagę. Ich bryła jest oryginalna i frapująca. Niech zdobią wnętrze jak rzeźby. Oczywiście, nie oznacza to, że sofa, fotel czy stół mają stać na środku. Rozmieszczaj je według potrzeb i w sposób naturalny, po prostu nie wciskaj więc ich pomiędzy inne sprzęty. Podkreślaj raczej ich walory niebanalną aranżacją, odważnie zestawiając kolory i formy, albo wręcz odwrotnie – stawiając na minimalizm. Wszystko zależy od wyczucia estetycznego i gustu.
- W przypadku mebli tapicerowanych, wybieraj tkaninę z głową! Tak jak pisaliśmy wyżej, ich wyjątkowość tkwi w bryle, dlatego materiał, jakim są kryte ma znaczenie. Najlepiej prezentują się w jednobarwnych obiciach, zarówno w przypadku eleganckich aksamitów i welurów (i ich nowoczesnych technologicznie odpowiedników), jak i zgrzebnych niczym płótno. Najłatwiej też je ograć aranżacyjnie. Jeśli jednak marzysz o takim meblu we wzór, wybierz raczej dużą formę, np. sofę, bo wtedy jej obłe linie „nie znikną” (ale może ona bardzo zdominować wnętrze!). Albo ubierz we wzór jedynie ograniczony obszar, np. okrągłe siedziska krzeseł z giętego drewna, czy też pojedynczy okrągły puf. Najmniej udane może się okazać pokrycie tkaniną w deseń fotela o wyszukanej formie, z pikowaniami itp., gdyż wtedy trudniej będzie dostrzec to, co stanowi o jego atrakcyjności.
- Zdecyduj się na okrągły stół, jeśli koncepcja „okrągłych mebli” nie do końca do ciebie przemawia, ale... kusi. To klasyczne rozwiązanie w zgodzie z tradycją i – praktyczne. Mieści się przy nim więcej osób niż przy prostokątnym o blacie tej samej powierzchni, pozwala swobodniej rozsadzić gości, bez akcentowania hierarchii. Biesiadnikom wygodniej rozmawiać i sięgać po potrawy. Można go uzupełnić krzesłami giętymi o okrągłych siedziskach albo zwykłymi, z medalionowymi oparciami. Zupełnie dobrze będą jednak wyglądały krzesła z innej bajki, czyli o zgeometryzowanej formie. Decydując się na taki stół, dobierz mu towarzystwo w postaci okrągłego stolika kawowego, pufa w strefie relaksu czy grafik z motywem koła nad kanapę.
- Zestawiaj obłe formy z ich przeciwieństwem, czyli zgeometryzowanymi. Mogą to być zwykłe kwadratowe i prostokątne poduszki na obłej kanapie, pod nią takiż dywan albo uporządkowana galeria zdjęć, plakatów czy obrazów powyżej na ścianie.
- Okrągłe i obłe sprzęty z ażurem to dwa w jednym! Są wyjątkowo przestrzenne, wizualnie lekkie (nie przytłaczają aranżacji) i bardzo dekoracyjne. Jeśli chcesz osiągnąć zjawiskowy efekt, a przy tym „wpuścić powietrze i światło” do wnętrza, wybierz je właśnie w tej wersji.
- Meble i pomocniki na kółkach – modne, efektowne i bardzo praktyczne. Gotowe i handmade – inspiracje i porady
Autor: Audenza
Fotel typu muszelka aż prosi, by się w niego zapaść. Obok okrągłe szafka i stolik – ażury dodają im lekkości. Na kwadratowym dywanie futrzak o nieregularnej łagodnej linii dla ocieplania. Prostokątny boazerii i ram dają przeciwwagę krągłością, z kolei cętki na poduszkach i motywach faunistycznych to dekoracyjna wisienka na torcie. Jest elegancko i trochę glamour... Aranżacja marki Audenza pokazuje, jak sprawdza się w klimacie łączącym eklektyzm i trend urban jungle.