MEBLE WENGE do salonu: jakie wybrać? Radzi STYLISTA wnętrz
Decydując się na meble wenge do salonu bądź innego pomieszczenia, zastanówmy się nad połączeniem ich z innym kolorem wybarwienia forniru lub z lakierowaną na wysoki połysk płytą MDF. W ten sposób możemy zyskać lżejsze zestawienie, które będzie ciekawsze i lepiej wpisze się w wystrój o nowoczesnym charakterze, niż w przypadku całych mebli w kolorze wenge.
Spis treści
- Meble wenge: zabawa w zestawienia kolorystyczne
- Meble wenge: lekki styl
- Zdjęcia: powrót meblościanki >>>
- Zdjęcia: Kuchnia w bloku >>>
- Zdjęcia: wąska kuchnia w bloku>>>
Meble wenge w aranżacji salonu dają dużą możliwość zestawień. Możemy sami wybrać, czy chcemy fronty czy korpusy w wybarwieniu wenge czy inne, a może i jedno i drugie w nietuzinkowej kombinacji. Dowolne „komponowanie kolorystyczne” elementów mebli m.in. z kolorem wenge, daje mnóstwo nieograniczonych możliwości – kwestia naszego pomysłu na wnętrze. Przemyślana aranżacja jest w stanie optycznie „odciążyć” wnętrze z przeładowania ilością, jak również „zmniejszyć” gabaryty mebli.
Meble wenge: zabawa w zestawienia kolorystyczne
Coraz częściej stosuje się rozróżnienia kolorystyczne w zabudowie meblowej, traktując konkretne zestawienie elementów mebli wenge jako kompozycję geometryczną. – grę kolorów i materiałów przede wszystkim w formie brył – szafek stojących, wiszących, podłużnych poziomych lub pionowych, stolików i półek itp. Można wytworzyć mocno kontrastowe zestawienia, monochromatyczne lub wielobarwne, bardziej energetyczne lub mniej, oraz zestawienia harmonijnie dopasowane w tonacji użytych barw. Z meblami wenge nie łączmy więcej niż dodatkowo 2 barwy, z czego jedna z nich powinna pochodzić z palety barw neutralnych (od czystych bieli, poprzez kremy i beże, szarości, grafit i czerń). Meble wenge dobrze czują się w towarzystwie mocnych, żywych barw, np.: z limonkowym, turkusowym, z czerwienią makową, cytrynowym, szmaragdowym, kobaltowym czy szafirowym. Nie mniej zachwycająco wygląda w kompozycji z kolorami khaki, pudrowym różem, waniliowym, błękitnym, miętowym, łososiowym, lawendowym, musztardowym czy amarantowym.
Meble wenge: lekki styl
Planując jedną ścianę w salonie w zabudowie meblowej, która jest dla nas niezbędna, możemy postarać się o jej lekki, estetyczny i dekoracyjny wygląd z użyciem wybarwienia wenge. To, że potrzebujemy dużej ilości miejsca do przechowywania, oznacza nie tylko funkcjonalne rozplanowanie powierzchni i wykorzystanie jej do maksimum, lecz dobranie mebli o odpowiedniej formie i kolorze – nie musimy rezygnować z ciemnobrązowego wybarwienia, jeśli bardzo nam się podoba. Wystarczy zaplanować, które elementy mebli moglibyśmy połączyć z innym kolorem i ewentualnie materiałem – co koloru wenge, co w neutralnym akcencie, a co ewentualnie w barwie dominującej lub uzupełniającej. Meble wenge w mniejszej ilości opłacają się w mniejszych wnętrzach oraz tych o słabym doświetleniu światłem dziennym. Proporcje wybranych barw należy dostosować do konkretnego pomieszczenia i wybranego zestawu mebli.
Przykładem może być mała i wąska kuchnia - poprzez ciemną zabudowę dolną o kolorze wenge oraz jasną górną (jasnej płyta MDF lub fornir np. z bielonego jesionu), możemy „odciążyć” górę kuchni nie rezygnując ani z miejsca do przechowywania, ani z ulubionego koloru wenge. Szafki co prawda nie znikną, lecz w jasnym wybarwieniu „nie przytłoczą” wnętrza, wręcz przeciwnie – rozjaśnią je i uatrakcyjnią razem w kompozycji z wenge. Dlatego warto postarać się o dopracowanie tego typu aspektów, które pozytywnie wpłyną na wystrój naszego wnętrza.
Meble wenge - zobacz przykłady: