Meble wenge: jakie kolory ścian pasują do mebli wenge? Porady stylisty wnętrz
Meble wenge cechuje głęboki odcień ciemnobrązowego wybarwienia. Jaki kolor ścian do nich pasuje? Aranżacja salonu czy sypialni z meblami wenge aż prosi się o zastosowanie jasnego koloru ścian, który stworzy doskonały kontrast z meblami. To nie eliminuje jednak całej palety mocnych, radosnych kolorów ścian. Radzimy, jaki kolor ścian dobrać do mebli wenge.
Spis treści
- Wenge - co to za kolor?
- Jaki kolor ścian do mebli wenge?
- Kolor wenge a pastele
- Zobacz galerię: Pastele w salonie: modne meble i dodatki
- Meble wenge a mocny kolor ścian
- Kolor wenge a aranżacja wnętrza
- Meble wenge: lakierowany MDF
- Jaki kolor do mebli wenge? Ściany, podłogi, dodatki
- Jakie dodatki wybrać do mebli wenge?
- Zobacz galerię: Luksusowa kuchnia: kolor czarny i meble wenge
- Czy kuchnia wenge to dobry pomysł?
- Kolor wenge to wybór na lata?
- Styl kolonialny - inspiracje i aranżacje wnętrz. ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ:
Wenge - co to za kolor?
Wenge określamy najczęściej kolor i rodzaj egzotycznego gatunku drewna o głębokiej, brązowej barwie. Wenge, czyli Millettia laurentii pochodzi z terenów Afryki Środkowej i cechuje się niezwykłą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz promieniowanie UV. Wenge to drewno dość ciężkie, dlatego doskonale nadaje się jako materiał na meble oraz podłogi.
Jaki kolor ścian do mebli wenge?
Kolor wenge najlepiej sprawdza się w połączeniu z neutralnymi barwami. Jasne, delikatne kolory ścian stworzą swoiste uzupełnienie dla ciemnego egzotycznego wenge. W połączeniu z meblami wenge sprawdzą się delikatne kolory ścian: od subtelnych „złamanych bieli”, poprzez kremy, kość słoniową, delikatne beże i rozbielone szarości.
Kolory ścian z tej palety rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze, dodadzą mu lekkości w zestawieniu z „ciężkimi” meblami wenge oraz wydobędą piękny kolor wybarwienia. Jednakże sama kompozycja we wspomnianych kolorach nie wszystkich w pełni zadowoli.
Kolor wenge a pastele
Jeśli na etapie malowania ścian chcielibyśmy pójść w kierunku koloru, możemy zrobić to dwojako. Pierwszym sposobem jest wybranie jasnego, pastelowego koloru na ściany pasującego do mebli wenge – malując jednolicie wszystkie ściany lub akcentując wybraną ścianę lub jej fragment zestawiając resztę z barwą neutralną, uzupełniającą (działanie odwrotne – pastele w większości, barwa neutralna jako akcent).
Kolor wenge dobrze współgra z pastelowymi kolorami ścian, takimi jak np.:
- lawendowym,
- błękitnym,
- delikatnym pistacjowym,
- „brudnym różem”,
- ochrą,
- brzoskwiniowym,
- delikatną café latte itp.
Wybranie jasnych odcieni barw podtrzyma jasność urządzanej przestrzeni, natomiast kropla koloru nada konkretny wyraz. Możemy na wstępie w ten sposób ocieplić lub ochłodzić wystrój, oczywiście w zależności od planowanego użycia proporcji barw.
Zobacz galerię: Pastele w salonie: modne meble i dodatki
Autor: Bernard Białorucki
Nowoczesny salon z prostą sofą został ozdobiony pastelowymi poduszkami, w odcieniach zielonego i żółtego. Ich faktura jest ciekawa - są grubo tkane. Ta gra faktur - gładkiej i pofalowanej daje ciekawy efekt i dodaje wnętrzu pazura.
Meble wenge a mocny kolor ścian
Drugim sposobem jest decyzja o zastosowaniu mocnego, zdecydowanego akcentu w kolorze ścian w zestawieniu z meblami wenge, np.:
- ognistej czerwieni,
- świeżej limonki,
- szafirowego,
- kobaltowego,
- fioletowego,
- pomarańczowego,
- koralowego.
Intensywność wybranego koloru ścian powinna być dostosowana do rodzaju urządzanego pomieszczenia oraz naszych upodobań, a jego ilość dokładnie przemyślana uwzględniając wielkość wnętrza, jego doświetlenie światłem dziennym oraz ilość mebli wenge. Dzięki temu takie połączenie dopełni się nawzajem. W tym przypadku uzupełnienie całości paletą neutralnych barw zarówno na ścianach, jak i w dodatkach jest jak najbardziej korzystne.
Czasami kompozycja mocnego koloru ściany z ciemnymi meblami wenge może być zbyt „ciężka” i za „ciemna” dla całości wystroju, a ilość i intensywność mocnych barw może nas drażnić, przez co uniemożliwi nasz wypoczynek. Tego typu rozwiązania są bardzo efektowne, ale najlepiej sprawdzają się we wnętrzach użyteczności publicznej z sektorów rozrywki czy gastronomii, gdzie nie spędza się bardzo dużo czasu.
Warto więc wcześniej skoordynować wybieranie farb na ściany z kolorami dekoracji do naszych domowych wnętrz, jak również proporcje planowanej kolorystyki, jej konkretną formę i rozlokowanie w pomieszczeniu.
Kolor wenge a aranżacja wnętrza
Aranżacja wnętrza w monochromatycznych barwach może nas nudzić, a wystrój będzie bardziej przygnębiał niż odprężał, cieszył, wprawiał w dobry nastrój. „Ratunkiem” w pierwszej kolejności są dodatki w mocnych, nasyconych barwach – kolor wenge dobrze czuje się w towarzystwie:
- kompozycji pastelowych i spokojnych,
- lekko „przybrudzonych” kolorów ziemi (piaskowy, migdałowy, ochra, błękitny, lawendowy, miętowy, musztardowy, „brudny róż”, śliwkowy, khaki, granatowy, czerwony stonowany),
- jak i tych bardziej energetycznych (koralowy, cytrynowy, czerwony makowy, amarantowy, szafirowy, pomarańczowy).
Meble wenge: lakierowany MDF
Meble z płyty MDF lakierowane na wysoki połysk będą stanowić doskonałą parę dla tych z forniru wenge. Kontrast pomiędzy gładką, błyszczącą powierzchnią w konkretnym kolorze, a ciemnobrązowym wybarwieniem drewna wygląda nietuzinkowo i bardzo elegancko.
Z wenge można łączyć absolutnie wszystkie barwy dostępnych płyt lakierowanych MDF w zależności od naszego zamysłu projektowego. Dzięki temu możemy „manipulować” wystrojem tak, aby nasz komfort na tym znacznie zyskał.
Jaki kolor do mebli wenge? Ściany, podłogi, dodatki
Meble wenge swoją formą, ilością, a przede wszystkim kolorem wybarwienia, mogą stanowić zbyt duże „obciążenie” dla aranżacji wnętrza. W pierwszej kolejności należy przemyśleć jeszcze raz każdy z wyżej wymienionych aspektów wybranych mebli, czy aby na pewno gdzieś nie możemy dokonać jeszcze zmian. Równocześnie należy skontrolować koncepcję ścian i podłogi.
Wspaniałym wybawieniem dla „ciężkiego wystroju” może być szkło lub tworzywo sztuczne transparentne. Szerokie zastosowanie tych materiałów może „odciążyć” wystrój, dodać mu lekkości i nowoczesnego wyrazu. Akcent szkła lub tworzywa sztucznego przezroczystego czy zabarwionego na konkretny kolor mogą być strzałem w dziesiątkę!
Akcent może pojawić się w meblach w formie frontów, półek czy jako całe elementy – stolik, krzesło, ścianka działowa, drzwi całe lub ich wypełnienie, ceramika szklana, oświetlenie. Wszystkie będą spełniać swoją funkcję, są dość łatwe w utrzymaniu w czystości, dość trwałe, a tak naprawdę prawie ich nie widać.
Tego typu triki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przede wszystkim mamy mało miejsca. Zrealizowane pomysły z pewnością nas nie zawiodą, dzięki nim będziemy mogli cieszyć się z nowego wystroju naszych czterech kątów.
Jakie dodatki wybrać do mebli wenge?
Kolor wenge w połączeniu z jasnymi ścianami wbrew pozorom daje nam dość duże możliwości w aranżacji. Właściwie dowolnie możemy bawić się dodatkami, co daje nam nieograniczone możliwości wprowadzania zmian w wystroju wnętrza. W krótkim czasie możemy odmienić charakter i nastrój salonu czy sypialni, dodając i odejmując konkretne kolory elementów wystroju.
Aranżując wnętrze meblami wenge warto pomyśleć o uzupełnieniu wnętrza okładziną ścienną. Jeżeli od zawsze marzyły nam się różnego rodzaju okładziny ścienne, to jest to dobry moment na urzeczywistnienie tego pragnienia. Mianowicie meble wenge prezentują się znakomicie w towarzystwie kamienia czy cegły na ścianie.
Ten zgrany duet stworzy we wnętrzu interesującą aranżację, dodając mu mocnej bądź delikatnej elegancji wedle naszych potrzeb. Z meblami wenge dobrze sprawdzą się: okładziny z piaskowca, trawertynu, niektóre wzory granitu i marmuru, cegła klinkierowa czerwona, jak i tak zwykła pełna. Barwy okładzin do wyboru wedle uznania, a jest w czym wybierać.
Wenge wdzięcznie potowarzyszy każdej barwie lub mieszance kolorystycznej okładziny ściennej. To może być po prostu kolor biały, kremowy, piaskowy, połączenie beży i brązów, odcienie szarości, jak również odcienie grafitowego, czerni, pomarańczy, ochry czy czerwieni. To od nas zależy efekt końcowy urządzanego wnętrza, jego styl i charakter.
Warto zastanowić się, jakiego materiału chcemy użyć, gdzie oraz w jakiej ilości – czy to będzie cała jedna ściana wyłożona okładziną, obudowa kominka, blaty w kuchni, przestrzeń pomiędzy szafkami kuchennymi, obudowa barku itd.
Zobacz galerię: Luksusowa kuchnia: kolor czarny i meble wenge
Autor: Rafał Lipski
Kuchnia w luksusowym apartamencie zaprojektowana dla mężczyzny. Po pracy pan domu odpoczywa w cieniu ciemnych barw: w aranżacji dominuje czerń połączona z wenge (zabudowa kuchenna). Wyspa kuchenna obłożona jest czarnym matowym fornirem z dębiny, meble natomiast fornirem z modyfikowanego drewna wenge.
Czy kuchnia wenge to dobry pomysł?
Niektórzy decydują się na wybór mebli wenge do kuchni. Kuchnia wenge dobrze sprawdza się w dużych domach. Ciemny kolor mebli przytłacza małe wnętrza i optycznie je pomniejsza. Dlatego lepiej zdecydować się na kuchnię wenge w domu jednorodzinnym niż w małym mieszkaniu w bloku. W przypadku dużej kuchni, w której mebli jest dużo, dobrze jest wybrać jednak jasne ściany. One rozjaśnią wnętrze.
Wymarzony efekt z meblami wenge wart jest poświęcenia czasu, uwagi i trudu już na etapie projektowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawniej przejść przez remont i urządzanie, co może zaowocować pełną satysfakcją z nowego wystroju bez przykrych niespodzianek.
Kolor wenge to wybór na lata?
Kolor wenge dobrze sprawdza się w dużym salonie i w kuchni. Dodaje pomieszczeniu elegancji i klasy. Kolor wenge może stanowić alternatywę dla białych mebli w stylu skandynawskim, które dziś ma praktycznie każdy. Meble wenge są uniwersalne, możemy do nich swobodnie dobierać dodatki, dowolnie zmieniając charakter pomieszczenia.
Styl kolonialny - inspiracje i aranżacje wnętrz. ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ:
Autor: archiwum
Autor: LIL Design Live in Luxury
Dominującą barwą w projekcie kuchni jest oczywoście biel. Ta, została zgrabnie dopełniona kolorem szarości na ścianie. We wnętrzu urzekają białe kuchenne, które nadają całości wyjątkowego wyrazu.