Meblujemy nowe mieszkanie: jakie meble kupić na początek?
Jakie meble kupić do nowego mieszkania w pierwszej kolejności? Etap wykończenia wnętrz, który czyni je gotowym do zamieszkania, to zazwyczaj wydatek przekraczający każdy założony na ten cel budżet. Bez jakich mebli nie możemy się obejść w pierwszych miesiącach od przeprowadzki do nowego mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł jak mądrze kupować meble do nowego mieszkania, aby cieszyć się ich komfortem, wygodą i urodą przez dłuższy czas niż jeden sezon.
Spis treści
- „Bo to się zwykle tak zaczyna...”
- Sprawdź też:
- mieszkanie w styl klasycznym i glamour
- mieszkanie w stylu angielskim i prowansalskim
- Jak planować zakup mebli do nowego mieszkania?
- Jakie meble na początek?
Etap wykończenia wnętrz, który czyni je gotowym do zamieszkania, to zazwyczaj wydatek przekraczający każdy założony na ten cel budżet. Z tego też powodu bardzo często idziemy na kompromis w związku z wyborem mebli (kupujemy inne, niż wymarzone, sugerując się wyłącznie ceną), bądź decydujemy się na mieszkanie w pustych ścianach przez kolejne miesiące (bo nie możemy znieść myśli o użytkowaniu innej kanapy w naszym nowym mieszkaniu niż tej wyśnionej i wymarzonej). Jak pogodzić sytuację mocno nadszarpniętego budżetu po pracach wykończeniowych w nowym mieszkaniu z planem na piękne wyposażenie na miarę naszych wnętrzarskich marzeń?
„Bo to się zwykle tak zaczyna...”
No dobrze. Mamy w naszym nowym mieszkaniu wymarzoną podłogę, ulubiony kolor ścian i komplet drzwi wewnętrznych. Co dalej? Stajemy naprzeciw pustej przestrzeni do umeblowania. Zazwyczaj o tym momencie marzymy najdłużej i najbardziej na niego czekamy. Zazwyczaj także dzieje się tak, że gdy dotrwamy do tego upragnionego etapu, nasz mocno sfatygowany różnymi ponadprogramowymi wydatkami budowlano-wykończeniowymi budżet woła o pomstę do nieba.
Sprawdź też:
mieszkanie w styl klasycznym i glamour
mieszkanie w stylu angielskim i prowansalskim
Często na tym etapie weryfikujemy cały dotychczasowy meblo-plan, jednak mimo trudności na etapie meblowania nowego mieszkania nie możemy iść wyłącznie na kompromisy. Zbyt wiele ustępstw w temacie wyboru odpowiedniej kanapy czy zakupu mebli, które kompletnie nie są w naszym stylu ale są dostępne cenowo, mija się z celem. Z takimi meblami wytrzymamy sezon, może dwa, aż zaczną tak nas denerwować i przytłaczać, że „odpodoba” nam się cała idea wprowadzenia do nowego mieszkania. Jak odpowiednio wcześniej zapobiec meblowej katastrofie w nowym mieszkaniu?
Jak planować zakup mebli do nowego mieszkania?
Rozwiązaniem będzie dokładne przemyślenie tego, które meble (i ich funkcje) są nam niezbędne, jakie meble są potrzebne, a które chcielibyśmy tak po prostu mieć, dla choćby samej ich urody. Wprowadzając się do pustych ścian i dysponując ograniczonym budżetem, skupić się musimy na tym, co niezbędne: wygodny materac do spania (nie koniecznie od razu z pełnym garniturem mebli do sypialni), kompaktowy i poręczny stół w kuchni, krzesła czy wreszcie kanapa. Meble, które służą nam w codziennych sytuacjach i bez których „dom” w sensie rodzinnym trudno sobie wyobrazić. Na tym etapie warto także rozważyć jakie meble docelowo chcielibyśmy mieć w naszym wnętrzu. Przeglądajmy katalogi mebli, oglądajmy je w salonach, zbierajmy próbki materiałów i fragmenty obić tapicerek. Raz na jakiś czas „poprzebywajmy” z naszymi typami i stopniowo odrzucajmy wybory „mniej ulubione”. Taką metodą w niedługim czasie wyklaruje nam się wymarzona i skrojona na miarę meblarska wizja nowego mieszkania, a w trakcie zaangażowanych poszukiwań inspiracji poznamy różne warianty i rozwiązania dla dokładnie naszych wnętrzarskich problemów i metrażu in situ. Warto także na etapie poszukiwań doprecyzować wykonanie mebli, które nas interesują: z jakich materiałów (drewno, płyta MDF, metal), w jakim wykończeniu (lakier, laminat, okładzina kamienna, lakierobejca, skóra, materiał) i wreszcie w jakiej kolorystyce. Wybierając meble do pokoju dziennego skupmy się na meblu centralnym (sofa, kanapa, narożnik), pozostałe dostrajając do kolorystyki i gabarytów tego pierwszego. Starajmy się zachować proporcje, dobierajmy meble wielkością dopasowane do metrażu wnętrza tak, by go nie przytłoczyły. Rozważmy na jakim stylu wnętrza, wykończeniu i efekcie finalnym aranżacji nam zależy. Względem tego wybierzmy najlepszy materiał obiciowy – elegancką skórę, rodzinną, odporną na zabrudzenia tkaninę Aqua Clean czy romantyczne lny i bawełny. Rozważmy wszystkie plusy i minusy danych rozwiązań, zapoznajmy się z metodami czyszczenia i pielęgnacji danego obicia i wybierzmy ten najbliższy naszym oczekiwaniom. Wybierając pozostałe meble do pokoju dziennego skupmy się przede wszystkim na funkcji, jaką mają spełniać. Jeśli będziemy wiedzieć, czy bardziej zależy nam na kompaktowym miejscu na obfity księgozbiór czy raczej na gablocie eksponującej kolekcję barwnych talerzy lub pamiątek z podróży, łatwiej nam będzie sprecyzować swoje potrzeby podczas zakupu. Precyzując swoje oczekiwania dajemy też szansę personelowi salonu meblowego na przedstawienie nam najlepszej dla nas oferty. Zawężenie spektrum wyboru do kilku kryteriów zdecydowanie ułatwi nam podjęcie finalnej decyzji.
Jakie meble na początek?
Wiedząc dokładnie czego chcemy, konkretne już meble kupować możemy etapami (np. najpierw materac, w kolejnych miesiącach rama łóżka ze stelażem by na końcu nabyć meble uzupełniające kompletny wystrój sypialni). Kierując się schematem: od mebli praktycznych do estetycznych, nie wydamy majątku w pierwszym etapie urządzania się w nowym mieszkaniu, a jednocześnie z każdym zakupem będziemy bliżsi realizacji wymarzonego wystroju nowego wnętrza. Z czasem także satysfakcja z zakupionych etapami, za to wymarzonych mebli zrekompensuje nam czas spędzony na efektywnym gospodarowaniu funduszami na ich zakup. Od zakupu jakich mebli najlepiej zacząć? Na początku jest łóżko. O nim musimy pamiętać w pierwszej kolejności, bo niewyspani nie będziemy w stanie dobrze zaplanować kolejnych meblowych zakupów. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na jednorazowy zakup całego łóżka (wraz z ramą, zagłówkiem, stelażem) zacznijmy od materaca dedykowanego wybranemu modelowi łóżka. Dzięki temu na przestrzeni czasu skompletujemy nasz wymarzony zestaw, nie obciążając się jednorazowo dużym wydatkiem. W dalszej kolejności musimy zadbać o miejsce, przy którym my i nasi bliscy będziemy mogli spożywać posiłki lub pracować czyli o stół, ewentualnie biurko (wedle osobistych priorytetów) i krzesła. Do przechowywania ubrań początkowo posłużyć nam mogą zamontowane we wnękach na szafy do zabudowy relingi, niemniej warto od razu rozważyć czy nie lepszym dla nas rozwiązaniem będzie posiadanie pasującej do sypialnianego łóżka komody i szafy wolnostojącej z centralnie umieszczonym lustrem (oszczędność miejsca i praktyczny detal wzbogacający sypialnię o element garderoby). Następnie warto rozważyć bardzo ważne w każdym domu meble wypoczynkowe. Z bogatej oferty kompletów wypoczynkowych możemy wybrać takie, które są niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie nie zrujnują naszego budżetu. Jednak to właśnie po zakupie kanapy czy narożnika najbardziej odczujemy, jak dobrze jest być wreszcie u siebie w domu.