Oczyszczacz powietrza: jaki wybrać? Poznaj właściwości urządzeń, które oczyszczają powietrze

2021-12-28 9:42

Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza? To urządzenie wraca do łask zawsze wtedy, gdy atakuje nas smog. Ale oczyszczacze powietrza to nie tylko usuwanie szkodliwych pyłów, lecz także alergenów, wirusów i innych zanieczyszczeń. Sprawdź, jaki oczyszczacz wybrać, by spełnił oczekiwania domowników. Przyglądamy się różnym rozwiązaniom oraz funkcjom.

Spis treści

  1. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  2. Rodzaje filtrów – najważniejsze w oczyszczaczu powietrza
  3. Jak dobrać oczyszczacz powietrza do konkretnego pomieszczenia?
  4. Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza
  5. Praca oczyszczacza – poziom hałasu
  6. Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
  7. Ceny oczyszczaczy powietrza
  8. Pomysły na zdrowy dom - GALERIE ZDJĘĆ

Urządzenia, które potrafią wyeliminować zanieczyszczenia, to oczyszczacze powietrza. Usuwają blisko 100% różnych cząstek zawieszonych w powietrzu. Niektóre pracują jako oczyszczacze selektywne – wychwytują z powietrza przede wszystkim alergeny, inne są bardziej wszechstronne – potrafią wyeliminować również zapachy, a nawet dym tytoniowy.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Najprościej można powiedzieć, że urządzenie zasysa powietrze, filtruje je oraz wypuszcza do pomieszczenia już oczyszczone. W zależności od modelu, a także rodzaju filtrów oczyszczacz powietrza skutecznie zatrzymuje różnorodne zanieczyszczenia. W okresie zimowym duże ryzyko dla zdrowia, także w domu, niesie smog. Składające się na niego mikrocząsteczki, czyli pyły PM2,5 i PM10, mogą wywoływać groźne choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Dlatego więc przynajmniej we wnętrzach, gdzie mamy wpływ na jakość powietrza, powinniśmy eliminować te i podobne zagrożenia.

Poznaj rośliny, które oczyszczają powietrze >>>

Rodzaje filtrów – najważniejsze w oczyszczaczu powietrza

Najlepsze oczyszczacze powietrza (i najwydajniejsze) składają się zwykle z trzech rodzajów filtrów:

Filtr przedwstępny – ma za zadanie zatrzymać największe zanieczyszczenia (cząsteczki kurzu, sierść zwierząt, włosy, bakterie). Dzięki temu nie trafiają one do bardziej zaawansowanych filtrów, a te mniej się zużywają.

Filtr HEPA – warto zwracać uwagę, jaki to konkretnie filtr. Najlepsze efekty osiągniemy z filtrami H13 i H14, które najskuteczniej wyłapują drobne cząsteczki. A to jest kluczowe w działaniu oczyszczacza powietrza. Co jednak z nieprzyjemnymi zapachami oraz różnymi związkami chemicznymi w powietrzu?

Filtr węglowy – zwykle trzeci filtr, odpowiedzialny między innymi za pochłanianie zapachów. Węgiel aktywny umieszczony w takim filtrze reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń, a one osadzają się na jego powierzchni. Filtry węglowe mają małą żywotność – trzeba je wymieniać co dwa-trzy miesiące. Ponieważ mają porowatą strukturę, dobrze wiążą także różne lotne związki chemiczne.

Jak się pozbyć zapachu papierosów z mieszkania? Domowe sposoby >>>

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są niekiedy w dodatkowy filtr jonowy. W praktyce jego praca polega na tym, że emituje do powietrza jony ujemne (korzystne dla zdrowia), która łączą się z dodatnimi (mniej korzystne, np. kurz i alergeny). W ten sposób powstają duże, ciężki cząsteczki, które już nie unoszą się w powietrzu, lecz opadają na posadzkę.

Jeszcze inną funkcjonalnością jest promieniowanie UV, czyli specjalna lampa wbudowana w oczyszczacz. Promieniowanie niszczy szkodliwe mikroorganizmy (bakterie, wirusy, grzyby). Pamiętajmy jednak, że to samo zapewnią nam omówione wcześniej filtry, które skutecznie wyłapią „szkodników”. Można więc uznać lampę UV za zbędne udogodnienie.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do konkretnego pomieszczenia?

Oczyszczacz powietrza trzeba „dopasować” do pomieszczenia, w którym będzie pracował. Wydajność oczyszczacza określa Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR) mierzony w m3/h. Pokazuje on, ile czystego powietrza oczyszczacz emituje do pomieszczenia w ciągu 1 godziny. Jest to jedyny wskaźnik umożliwiający porównanie urządzeń o różnej mocy, wytwarzanych przez różnych producentów. Oczyszczacz powinien mieć taką wydajność, aby w ciągu godziny mógł czterokrotnie przefiltrować całą objętość powietrza w pomieszczeniu.

W niektórych urządzeniach intensywność oczyszczania regulowana jest płynnie, w innych – kilkustopniowo. Większość urządzeń może pracować w trybie ciągłym. Inne muszą „odpoczywać” co kilka godzin.

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oprócz pokrętła regulującego intensywność pracy (albo regulacji elektronicznej) urządzenie wyposażone jest zazwyczaj w kontrolki wymiany filtrów. Bogatsze wersje mają wskaźniki poziomu emitowanego hałasu, a niektóre również wskaźniki poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Tak wyposażone urządzenie nie tylko informuje o jakości powietrza, ale również samoczynnie dostosowuje swoją wydajność do stopnia zanieczyszczenia. Są też oczyszczacze wyposażone w czujnik ruchu. Gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, urządzenie automatycznie się włącza. Jeśli powietrze w danym pomieszczeniu jest zanieczyszczone, urządzenie będzie kontynuowało pracę, jeśli nie – wyłączy się po kilku minutach.

Oczyszczacze mogą być zdalnie sterowane. Za pomocą pilota można sterować wszystkimi funkcjami dostępnymi na panelu sterowania. Niektóre bogato wyposażone oczyszczacze mają też czasomierz, dzięki któremu można ustawić czas pracy, jeśli nie chcemy, aby urządzenie pracowało w trybie ciągłym.

Mieszkanie dla alergika – urządzamy krok po kroku >>>

Praca oczyszczacza – poziom hałasu

Jeśli zamierzamy stale używać oczyszczacza (24 godziny na dobę), powinniśmy wybrać taki, który nie będzie nam przeszkadzał podczas odpoczynku czy snu. Oczyszczacze nie są niestety bezgłośne. Poziom emitowanego przez nie hałasu zależy od ich budowy. Im więcej mechanicznych przeszkód musi pokonać filtrowane powietrze, tym głośniej pracuje oczyszczacz. Wyjątek stanowią urządzenia wyposażone w filtry elektrostatyczne – nawet pracując z maksymalną wydajnością są cichsze niż włączony komputer.

Dobra rada: do sypialni wybierzmy oczyszczacz o poziomie hałasu maksymalnie 35 dB (porównywalne z szumem laptopa), a najlepiej poniżej 30 dB.

Oczyszczacz powietrza Dyson Formaldehyde
Autor: Dyson, materiały prasowe Oczyszczacz powietrza z nowej serii Dyson Purifier Cool Formaldehyde. Dzięki nowym półprzewodnikowym czujnikom formaldehydu, w pełni szczelnemu systemowi filtracji w standardzie HEPA 13 oraz o 20% cichszemu przepływowi powietrza, pozwala utrzymać środowisko domowe w większej czystości.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze mogą mieć różne kształty. Ich wysokość to kilkadziesiąt centymetrów. Ważą zwykle od 2 do 8 kg. Oczyszczacz można ustawić w dowolnym miejscu na podłodze lub powiesić na ścianie. Jedyne ograniczenie nałożone jest na oczyszczacze wyposażone w jonizator – powinny one być ustawione w bezpiecznej odległości (ponad 1 m) od telewizora lub komputera.

Ceny oczyszczaczy powietrza

Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od zwykle od kilkuset do ok. 2 tys. złotych. Takie urządzenia łatwo kupimy w dużych sklepach AGD, czasami w supermarketach, a już na pewno w licznych sklepach internetowych. Trzeba nieco starań, aby znaleźć oczyszczacz, który zadowoli nas nie tylko pod względem jakości wyposażenia, stylistyki, ale również ceny. Warto jednak zawsze szukać złotego środka! Poza tym wiedza o funkcjach oczyszczaczy pozwoli wybrać model w korzystnej cenie i nie przepłacać.

Pomysły na zdrowy dom - GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają