Odkurzacz centralny: czy warto zainwestować w system odkurzania centralnego [CENY]

2015-02-03 9:27

System centralnego odkurzania (odkurzacz centralny) to doskonały sposób, aby sprzątanie domu stało się proste i szybkie. Odkurzacz centralny zazwyczaj montujemy już na etapie budowy domu. Sprawdź, czy warto zainstalować system odkurzania centralnego i jakie wiążą się z tym koszty.

Spis treści

  1. W jaki sposób działa i z czego składa się system odkurzania centralnego?
  2. Kiedy najlepiej zamontować system odkurzania centralnego?
  3. Koszty instalacji odkurzacza centralnego
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu odkurzania centralnego?
  5. Centralne odkurzanie: silnik i moc odkurzacza centralnego
  6. Zalety centralnego systemu odkurzania
  7. Wideo: system centralnego odkurzania
  8. Zobacz GALERIĘ: Przegląd nowoczenych modeli odkurzaczy

System odkurzania centralnego to doskonały sposób, aby ułatwić sobie sprzątanie. Często uważamy, że jest on przeznaczony tylko dla dużych powierzchni. Nic bardziej mylnego! Odkurzacz centralny doskonale sprawdza się w dużych domach, ale z powodzeniem możemy wykorzystać go również w mieszkaniu o małej powierzchni, szczególnie jeśli przebywają tam dzieci lub zwierzęta. Jakie ma zalety system centralnego odkurzania w porównianiu ze zwykłym odkurzaczem?

Sprawdź też: wiosenne porządki - jak skutecznie sprzątać i mieć czyste mieszkanie >>>

Decydując się na zakup odkurzacza centralnego dopasowujemy go do danej powierzchni, dzięki temu będziemy mogli optymalnie go wykorzystać. System centralnego odkurzania sprawdzi się zarówno w domu o powierzchni 200 m2, jak i tym który ma 1000 m2 lub więcej. System ten coraz częściej montowany jest również w hotelach, gdzie ułatwia codzienne sprzątanie.

W jaki sposób działa i z czego składa się system odkurzania centralnego?

System odkurzania centralnego składa się z gniazd montowanych na ścianach. System działa w ten sposób, że to co wciągamy za pomocą węża ssącego o gługości ok. 8 do 12 metrów trafia do jednostki centralnej. Tam powietrze jest filtrowane. Odkurzacz centralny jest znacznie wygodniejszy od tradycyjnego odkurzacza. Nie powoduje on ruchu powietrza w pomieszczeniu, w domu jest cicho, a powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń. Kolejnym plusem z zamontowania systemu odkurzania centralnego jest fakt, że po pomieszczeniu nie jeździmy odkurzaczem, nie obijamy mebli. Nasze sprzątanie polega na przepinaniu węża od gniazda do gniazda i odkurzania mieszkania.

Kiedy najlepiej zamontować system odkurzania centralnego?

System odkurzania centralnego najlepiej zamontować, kiedy dom znajduje się w stanie surowym, podczas gdy wykonujemy inne instalacje. Najlepszy jest moment przed tynkowaniem ścian i wylewkami. Oczywiście możliwa jest instalacja również podczas remontu lub w tzw. stanie deweloperskim.

Koszty instalacji odkurzacza centralnego

Cena systemu centralnego odkurzania w dużej mierze zależy od powierzchni domu, w którym będzie on montowany. Jednak nie jest to drogi system. Ceny samej jednostki centralnej wahają się od ponad 1000,00 zł do kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy od możliwości i funkcjonalności jednostki centralnej. System rur do domu 200-250 m2 to koszty rzędu 1000,00-1500,00 zł. Jest to cena już z montażem. Oczywiście system centralnego odkurzania warto zamontować na etapie stanu surowego lub ewentualnie podczas większego remontu mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu odkurzania centralnego?

Decydując się na zakup odkurzacza centralnego ważne jest zwrócenie się o poradę do profesjonalnej firmy. Fachowcy doradzą nam jak dobrać jednostkę centralną. Zawsze lepiej jest wybrać jednostkę większą tak, aby miała zapas mocy. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj filtrów zamontowanych w odkurzaczu.

Centralne odkurzanie: silnik i moc odkurzacza centralnego

Wśród wielu typów silników do jednostek centralnych można wyróżnić dwa najpopularniejsze: przelotowe (montowane w najtańszych odkurzaczach z jednorazowymi workami papierowymi) oraz wyposażone w by-pass. Pierwsze są chłodzone powietrzem zasysanym w trakcie sprzątania, w drugich powietrze zasysane wraz z kurzem jest oddzielone od tego, które chłodzi silnik. Bardzo duże odkurzacze mają dwa silniki, które pracują jednocześnie. Producenci podają wiele parametrów opisujących wydajność jednostek centralnych, w tym ich moc. Należy jednak pamiętać, że większość danych dotyczy samych silników. Po zamontowaniu w obudowie silniki zmuszone do pokonywania dodatkowych oporów, na przykład stawianych przez filtry lub tłumik, będą miały słabsze osiągi. Ich parametry będą się też pogarszały wraz ze stopniowym zanieczyszczaniem się filtrów.

Zalety centralnego systemu odkurzania

Czy warto zamontować system centralnego odkurzania? Co zyskamy? Po pierwsze system centralnego odkurzania ma wpływ na jakość powietrza w domu, które będzie czyste. Zanieczyszczone kurzem powietrze zasysane z pomieszczeń po odfiltrowaniu będzie wyrzucane na zewnątrz. Cokolwiek w nim pozostanie, nie trafi z powrotem do pomieszczenia. Montując system centralnego odkurzania mam wpływ też na poziom hałasu, w mieszkaniu podczas odkurzania będzie cicho. Odgłosy pracy jednostki centralnej zamontowanej z dala od pomieszczeń mieszkalnych będą mimo dużej mocy silnika mniej uciążliwe niż hałas powodowany przez tradycyjny odkurzacz. System centralnego odkurzania to także wygoda. Podczas odkurzania trzeba będzie nosić jedynie wąż ze szczotką lub ssawką, ponieważ najcięższe elementy odkurzacza - korpus z silnikiem i zbiornikiem na kurz - są na stałe zawieszone na ścianie.

Wideo: system centralnego odkurzania

Więcej informacji na temat systemu centralnego odkurzania w materiale wideo - porady eskperta.

Zobacz GALERIĘ: Przegląd nowoczenych modeli odkurzaczy

Nasi Partnerzy polecają