Okap nad wyspą kuchenną: ozdobny czy ukryty? Który okap wybrać?
Okap kuchenny we współczesnym świecie to rzecz absolutnie niezbędna. Zwłaszcza od momentu zapanowania mody na łączenie kuchni z salonem. Tak więc nie ma już pytania czy montować okap czy nie? Teraz jest pytanie: jaki okap wybrać? Zwłaszcza okap nad wyspą kuchenną.
Autor: materiały prasowe
Okap "Vertigo" marki Best z polerowanej stali sprawia wrażenie jakby był wyrzeźbiony przez powietrze. Taka forma okapu zawsze będzie nad wyspą w roli głównej. Rezygnujemy z dekoracyjnego oświetlenia na rzecz technicznego ukrytego w suficie. Materiały prasowe: comitor.pl
Spis treści
Aranżacja kuchni, zwłaszcza kuchni z salonem, to konieczność połączenia kilku trudnych elementów. Dwoma z nich są okap kuchenny i oświetlenie kuchni i stołu. Nowoczesne okapy mogą wyglądać niczym dekoracyjne abażury. Mogą być też prawie niewidoczne, ukryte w suficie lub w blacie. Zdania są oczywiście podzielone. Dekoracyjną wersję zdecydowanie wolą właściciele kuchni, drugą architekci wnętrz. Decyzję pomoże nam podjąć wysokość wnętrza i fundusze, którymi dysponujemy. Na zabudowę okapu w suficie potrzebujemy minimum 25cm. A to nie wszędzie jest możliwe.
Okap nad wyspa kuchenną w wersji dekoracyjnej
Okap nad wyspą kuchenną w wersji dekoracyjnej jest wybierany zdecydowanie najczęściej. Musimy tylko pamiętać o tym, żeby rzeczywiście zdobił wnętrze kuchni z salonem, nie może być konkurencją dla lamp wiszących. Jeśli za nic w świecie nie chcemy zrezygnować z lamp wiszących lub nie lubimy technicznego oświetlenia montowanego w suficie, okap kuchenny powinien być jak najmniej widoczny. Najlepiej jeśli będzie biały – w kolorze sufitu i zamknięty w jak najprostszej bryle prostopadłościanu lub walca. Czasem prostopadłościenną bryłę okapu nad wyspa kuchenną obkłada się taflami lustra… Jeśli jednak lubimy styl nowoczesny z prostym oświetleniem natynkowym lub wpuszczanym możemy pozwolić sobie by okap nad wyspą kuchenną wyglądał jak lampa. Nawet z abażurem plisowanym lub z kryształów. Taki okap kuchenny pełni wtedy dwie funkcje: wyciągu i lampy, ponieważ wszystkie okapy, od zawsze, są wyposażone w zintegrowane oświetlenie. Musimy jednak pamiętać o jednej rzeczy dotyczącej okapów ozdobnych wyglądających jak lampy. Są one zazwyczaj zawieszone na cienkich dekoracyjnych linkach i nie mogą być podłączone do wentylacji. Pracują wtedy w obiegu zamkniętym. Nie obawiajmy się jednak o ich wydajność – rozwiązania w nich zastosowane są naprawdę z najwyższej półki i spełniają wysokie standardy.
Okap nad wyspą kuchenną: jest, a jakby go nie było…
W kuchni z wyspą, połączonej z salonem, musimy szybko – na etapie projektowania wnętrz - wybrać co wolimy. Ozdobne oświetlenie nad stołem czy nad wyspą kuchenną? Dekoracja tu i tu na pewno się nie sprawdzi. Musimy wybrać jedną z dwóch opcji. Na szczęście każdy wariant jest realny bez szkody dla pozostałej aranżacji wnętrz. Jeśli wybieramy wymarzony, dekoracyjny żyrandol nad stołem, okap nad wyspą kuchenną powinien być praktycznie niewidoczny. Ale tu znowu pojawia się dylemat: montujemy okap w suficie czy w blacie? Okap nad wyspą kuchenną ukryty w suficie wymaga obniżenia go o 25 cm. To bardzo dużo, zwłaszcza w standardowych mieszkaniach o wysokości 2,75 m. Na szczęście jest jeszcze inna możliwość – montażu okapu kuchennego w... blacie. Może być on widoczny stale lub wtedy, gdy nie jest używany, chować się całkowicie w blacie. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne estetycznie i funkcjonalnie, jednak co za tym idzie - kosztowne. Większość tego typu okapów pracuje w trybie wyciągu, jednak ich wydajność jest zupełnie satysfakcjonująca.