Piecyk: ogrzewanie kozą, czyli dodatkowe ogrzewanie mieszkania
Piecyk wolno stojący zamiast tradycyjnego kominka? Tak! Tak zwane kozy, czyli wolno stojące piecyki kominkowe mogą być równie efektownym rozwiązaniem co zwykłe paleniska. Co ważne, doskonale sprawdzają się w roli źródła dodatkowego ogrzewania w mieszkaniu, szczególnie we wnętrzach o niewielkim metrażu i w domach o słabych stropach. Sprawdź, co warto wiedzieć o kozach!
Autor: Mariusz Purta
Najmniejsze piecyki wolnostojące mają gabaryty zbliżone do odkurzacza (potrzebują nieco ponad m² powierzchni), doskonale sprawdzają się więc we wnętrzach, w których nie ma miejsca na tradycyjne palenisko.
Spis treści
- Piecyk wolno stojący: do wyboru, do koloru
- Piecyk, czyli koza zamiast zwykłego kominka
- Kupujemy piecyk: jaką kozę wybrać?
- Jak dobrać moc piecyka: jak ważne są parametry piecyka?
- Jak dobrać moc piecyka: tajemnica idealnego kominka!
- Piecyk w aranżacji wnętrz: inspiracje
Co prawda, kozy nie dają tyle ciepła co tradycyjne paleniska, nie nadają się więc do samodzielnego ogrzewania mieszkania. Jednak równie skutecznie cieszą oko atrakcyjnym wyglądem i widokiem żywego ognia. Ponadto piecyki wolnostojące można montować w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na kominek.
Piecyk wolno stojący: do wyboru, do koloru
Decydując się na wolno stojący piecyk kominkowy, popularnie zwany kozą, można przebierać we wzorach i kolorach. Są kozy uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, a także stylowe, których nie powstydziłyby się nawet najbardziej eleganckie salony. Wielbiciele nowoczesnego wzornictwa mogą wybierać spośród ultranowoczesnych kóz ze stali i aluminium. Najmniejsze piecyki wolno stojące mają gabaryty zbliżone do odkurzacza (potrzebują nieco ponad m² powierzchni), doskonale sprawdzają się więc we wnętrzach, w których nie ma miejsca na tradycyjne palenisko. Największe zajmują nawet kilka m² przestrzeni. W przeciwieństwie do kominka, który instaluje się na stałe, kozę można potraktować jako mebel i w razie przeprowadzki zabrać ze sobą, a zmieniają wystrój wnętrza, po prostu wymontować i sprzedać. Wiele kóz posiada duże przeszklone drzwiczki, pozwalające obserwować palące się polana, co tworzy we wnętrzu wyjątkową, przytulną atmosferę.
Autor: agencjafree/living4media
Kozy grzewcze są ekologicznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła. Odpowiednio dobrane pięknie się prezentują w aranżacji salonu o dowolnym wystroju.
Piecyk, czyli koza zamiast zwykłego kominka
Wolno stojące piecyki kominkowe na drewno są znacznie tańsze (zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu) i lżejsze od kominków, więc jeśli nie mamy pewności, czy strop w naszym domu wytrzyma dodatkowe, kilkusetkilogramowe (bo nawet tyle może ważyć kominek z obudową), obciążenie, wybierzmy kozę. Dodatkowym atutem kóz jest to, że podczas ich montażu zazwyczaj nie trzeba naruszać wykończenia danego pomieszczenia, dzięki czemu można prawie całkowicie uniknąć brudnych robót (murowania, gipsowania, szlifowania). Tego typu piecyk nie ogrzeje domu równie skutecznie jak tradycyjne palenisko, ponieważ nie daje on możliwości rozprowadzenia ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Kozę trzeba traktować raczej jako lokalne źródło ciepła, ogrzewające to pomieszczenie, w którym się znajduje. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w innym pokoju zainstalować drugi piecyk!
Kupujemy piecyk: jaką kozę wybrać?
Wybierając kozę, warto zastanowić się, czego od niej oczekujemy. Jeśli ma głównie zdobić, może być stalowa, ale jeżeli liczymy przede wszystkim na jej walory grzewcze, wybierzmy raczej kozę żeliwną, z paleniskiem wyłożonym materiałem akumulującym ciepło (szamot) lub pełniącym funkcję dodatkowego izolatora polepszającego proces spalania (wermikulit). Istotnym kryterium wyboru piecyka jest także jego moc nominalna. Aby uniknąć rozczarowania zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą, do jakiej koza jest w stanie ogrzać pomieszczenie, należy zdecydować, które pomieszczenia chcemy ogrzewać, policzyć ich kubaturę, a następnie ustalić potrzebną moc piecyka. Orientacyjnie przyjmuje się 1 kW mocy pieca na 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m (w dobrze izolowanym domu). Moce nominalne dostępnych w sprzedaży piecyków wolnostojących wynoszą od 3 do 17 kW. Nadają się więc do ogrzewania pomieszczeń o kubaturze do 420 m³. Dobierając moc kozy, najlepiej jest poradzić się specjalisty. Sprawność piecyka, czyli stopień, w jakim energia dostarczona w postaci drewna zostanie zamieniona na energię cieplną, powinna wynosić minimum 70%.
Autor: serwis prasowy marki Jotul
Na zdj. piec wolnostojący, koza marki Jotul
Jak dobrać moc piecyka: jak ważne są parametry piecyka?
O tym, jak ważne są właściwie dobrane parametry piecyka do ogrzewanej powierzchni, udowodni nam już pierwszy sezon grzewczy. Jeśli wrzucając do kominka duże ilości drewna uzyskana temperatura w pomieszczeniu nadal nas nie zadowala, to najlepszy znak na to, że mamy źle dobrany czyli za słaby kominek do wnętrza. Aby zapobiec tak niefortunnym zdarzeniom, lepiej wcześniej przygotować się merytorycznie do wyboru odpowiedniej wielkości kominka, piecyka czy kozy.
Jak dobrać moc piecyka: tajemnica idealnego kominka!
Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze do naszego wnętrza, zawsze warto skonsultować nasz wybór przed zakupem z ekspertem bądź przedstawicielem handlowym danego produktu. Czasem może nam się jedynie wydawać, że dana wielkość piecyka będzie odpowiednia, zaś jego parametry nie do końca o tym będą świadczyć. Chcąc wybrać piecyk idealnie dopasowany do pomieszczenia, które ma ogrzać, przeliczmy sobie w przybliżeniu moc piecyka bądź kominka do wielkości metrażu pokoju w stosunku ok. 70 Wat mocy piecyka do 1 m² powierzchni pokoju. Chcąc operować jednostkami popularnymi przy opisie danych technicznych piecyków grzewczych, do ogrzania ok. 100 m² potrzebować będziemy piecyka o mocy min. 7kW.
Trzymając się tej ogólnej zasady ,unikniemy kosztownej w skutkach pomyłki w doborze zbyt słabego piecyka do wnętrza, zapewniając sobie optymalną dozę ciepła do danego wnętrza. Pamiętajmy także o konieczności wyboru miejsca na otwór kominowy. Standardowo do piecyków żeliwnych i kóz umieszcza się otwór kominowy na wysokości ok. 160 cm. W stylistyce loftowej często otwór kominowy znajduje się dużo wyżej, eksponując fabryczny urok rury kominowej. O lokalizacji otworu kominowego warto pomyśleć wcześniej z uwagi na finalny efekt stylistyczny piecyka we wnętrzu.
Piecyk w aranżacji wnętrz: inspiracje
Nie wiesz, jak dopasować piecyk wolno stojący do aranżacji wnętrza? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz pomysły na połączenie piecyka z wnętrzem w stylu nowoczesnym czy skandynawskim.
Autor: www.fantasticfrank.de
Autor: Agnieszka Zawadzka
Kamienna obudowa nowoczesnej wersji piecyka kozy ciekawie kontrastuje z drewnianym szkieletem dawnego budownictwa. Fot. A. Papliński
Autor: agencjafree/living4media
Kozy grzewcze są ekologicznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła. Odpowiednio dobrane pięknie się prezentują w aranżacji salonu o dowolnym wystroju.