Plecionka wiedeńska – modny wzór, który inspiruje od 160 lat

2021-11-03 7:48

Plecionka wiedeńska zyskała popularności już 160 lat temu, a obecnie przeżywa swój renesans. Jakie ma zalety, gdzie można ją wykorzystać i do jakich wnętrz pasuje? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym ponadczasowym wzorze.

plecionka wiedeńska
Autor: getty images

Spis treści

  1. Plecionka wiedeńska – co to jest?
  2. Plecionka wiedeńska – zastosowanie
  3. Do jakich wnętrz pasuje plecionka wiedeńska?
  4. Zobacz więcej pomysłów na plecionkę wiedeńską we wnętrzach:

Plecionka wiedeńska – co to jest?

Uważa się, że pierwsza wersja plecionki wiedeńskiej powstałą już w XVII wieku, jednak popularność zyskała dopiero w XIX wieku za sprawą stolarza Michaela Thoneta. Stworzone przez niego krzesło numer 14 z siedziskiem wykonanym z gęstego splotu 8-kątnej rattanowej plecionki szybko zyskało uznanie i popularność. Niedługo po swojej premierze w 1859 roku, plecionkowe krzesła Thoneta zapełniły kawiarnie bistro w całym Wiedniu. Nic dziwnego – były estetyczne, niezwykle wygodne, lekkie i łatwe w czyszczeniu. Jednym słowem idealnie pasowały do kawiarni. Wkrótce tego typu krzesła zaczęły pojawiać się w innych kawiarniach i restauracjach na terenie Europy – i już wtedy charakterystyczny ośmiokątny wzór plecionki nazywany był „wiedeńskim” lub „cannage”.

Plecionka wiedeńska powstaje z elastycznego rattanu pozyskiwanego z różnych gatunków palm rosnących w południowo-wschodniej Azji. Początkowo wyplatana ręcznie, wraz ze zmechanizowaniem produkcji zaczęto wytwarzać całe maty z plecionką wiedeńską, co sprawiło, że meble ozdobione tym motywem były tańsze i łatwiej dostępne.

Ogromną zaletą plecionki wiedeńskiej jest jej lekkość – nie tylko dosłowna, wynikająca z samego materiału, ale również lekkość, jaką nadaje meblom i przedmiotom z niej wykonanym. Niewielkie prześwity, jasny odcień i naturalne pochodzenie rattanu sprawiają, że plecionka wiedeńska daje ogromne możliwości aranżacyjne. Warto również wspomnieć, że rattan jest dużo trwalszy niż wiklina i daje się łatwo barwić.

plecionka wiedeńska
Autor: Calisia d'Oro Szafka nocna z kolekcji Vienna

Plecionka wiedeńska – zastosowanie

Plecionka wiedeńska ma wiele zastosowań. Jak już wiemy, początkowo zdobiła krzesła w wiedeńskich kawiarniach jako model 14. Szybko dostrzeżono inne zalety plecionki i zaczęto wykorzystywać ją do tworzenia mebli i elementów wystroju wnętrz.

Obecnie plecionka wiedeńska znajduje zastosowanie m.in. w stolikach kawowych, komodach, półkach, meblach tarasowych i balkonowych, parawanach, łóżkach (szczególnie plecionych zagłówkach), krzesłach, fotelach bujanych, lampach i innych dodatkach.

Subtelna, a jednocześnie skupiająca uwagę, plecionka wiedeńska jest ciekawym i efektownym motywem dekoracyjnym. Najlepiej prezentuje się w swojej naturalnej, jasnej kolorystyce, ale barwiona również zachwyca!

Łóżko z kolekcji Vienna
Autor: Calisia d'Oro Łóżko z kolekcji Vienna

Do jakich wnętrz pasuje plecionka wiedeńska?

Plecionka wiedeńska jest uniwersalna i bez problemu wpasuje się w wystrój każdego wnętrza. Najchętniej wykorzystuje się ją w aranżacji mieszkań w stylu eko, ze względu na jej naturalne pochodzenie i kolor.

Jednak równie dobrze odnajduje się we wnętrzach w stylu boho, zwłaszcza jako front komody czy abażur lampy. Plecionki wiedeńskiej nie może zabraknąć również w mieszkaniach, gdzie króluje styl skandynawski czy japandi, będący połączeniem stylu japońskiego i skandynawskiego.

Plecionką wiedeńską ozdobimy także wnętrza rustykalne czy przełamiemy nią surowość industrialnego loftu. O plecionce wiedeńskiej nie należy zapominać, urządzając mieszkanie w stylu retro czy vintage. Również w eleganckich apartamentach w stylu nowoczesnym czy glamour plecionka wiedeńska będzie pasować jak ulał!

Ponad 160 lat temu Michael Thonet zaprezentował krzesło z plecionką wiedeńską, które – jak można śmiało powiedzieć – zmieniło historię wzornictwa i designu. Teraz, gdy plecionka wiedeńska przeżywa swój renesans, warto przyjrzeć się temu nietuzinkowemu motywowi i zaprosić go do swoich wnętrz.

Zobacz więcej pomysłów na plecionkę wiedeńską we wnętrzach:

Polacy kochają polski design? Zapytaliśmy Swallow's Tail Furniture
Nasi Partnerzy polecają