Pochłaniacz wilgoci do domu. Elektryczny pochłaniacz wilgoci

2024-01-08 11:01

Nadmierna wilgoć w domu może mieć różne konsekwencje. Od zagrzybienia ścian, z którym walka nie jest łatwa, poprzez gniecie mebli, problem z tapetami na ścianach, a skończywszy na zapachu stęchlizny, który przenika ubrania. Co zrobić, żeby nie było wilgoci w domu? Rozwiązaniem może być pochłaniacz wilgoci. Podpowiadamy, jaki pochłaniacz do domu wybrać.

Spis treści

  1. Pochłaniacz wilgoci — kiedy będzie potrzebny?
  2. Jaki pochłaniacz wilgoci do domu wybrać? Czy pochłaniacze wilgoci są skuteczne?
  3. Pochłaniacz wilgoci do łazienki
  4. Pochłaniacz wilgoci do pokoju
  5. Pochłaniacz wilgoci do szafy
  6. Pochłaniacz wilgoci do lodówki
  7. Czy pochłaniacz wilgoci do domu jest potrzebny?
  8. Ile kosztuje pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci — kiedy będzie potrzebny?

Nowoczesne budownictwo nie zawsze radzi sobie z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach. Czasem zbyt słaba wentylacja lub nieodpowiednio ocieplone ściany mogą prowadzić do tego, że będziemy potrzebować pochłaniacza wilgoci do domu. A wybór jest spory – możemy zdecydować się na tabletki lub saszetki pochłaniające wilgoć, a także na elektryczny pochłaniacz wilgoci.

Jaki pochłaniacz wilgoci do domu wybrać? Czy pochłaniacze wilgoci są skuteczne?

  • Pochłaniacz wilgoci w tabletkach, które wkłada się do specjalnego pojemnika. Absorbentem w nich są sole, na przykład chlorek wapnia. W kontakcie z wilgocią tabletka zmienia swoją objętość, aż do zużycia. Wówczas wystarczy włożyć kolejną tabletkę do pojemnika. Zazwyczaj jedna sztuka wystarcza na około trzy miesiące. Obecnie pojemniki na pochłaniacze w tabletkach są wykonywane bardzo estetycznie, więc nie rzucają się w oczy i łatwo wkomponować je w aranżację wnętrza.
  • Saszetki pochłaniające wilgoć – ich podstawą jest granulat wykonany z żelu krzemionkowego, substancji silnie higroskopijnej, która może wchłonąć sporo wilgoci. Małe saszetki z granulatem lub proszkiem są chętnie wykorzystywane przez producentów żywności i odzieży.
  • Elektryczny pochłaniacz wilgoci – do wyboru są absorpcyjne z substancjami higroskopijnymi, gdzie wilgoć skrapla się w pojemniku lub kondensacyjne, które posiadają wymiennik ciepła. Dostępne na rynku urządzenia pochłaniające wilgoć mają różne wymiary, począwszy od kompaktowych, które mieszczą się na parapecie, aż po tak duże, że trzeba im wygospodarować trochę miejsca na podłodze. W domu dobrze sprawdzają się te o wydajności 5-20 l/dobę. Bardziej zaawansowane pochłaniacze wilgoci są wyposażone w panele sterowania, więc możemy je zaprogramować według naszych potrzeb. Poradzą sobie nawet z dużą wilgocią, choć w przypadku zalania lepiej postawić na profesjonalny osuszacz powietrza.

Pochłaniacz wilgoci do łazienki

Tu świetnie sprawdzi się pochłaniacz wilgoci w tabletkach, który można postawić w pobliżu prysznica lub na otwartej półce. Nie zajmuje dużo miejsca, jest wydajny, a wymiana wkładów jest całkowicie bezproblemowa. Nada się do łazienek, w których poziom zawilgocenia nie jest bardzo wysoki.

Pochłaniacz wilgoci do pokoju

Urządzenie elektryczne lub pojemnik z wkładami warto ustawić blisko ściany, na której może pojawić się grzyb, a także na parapetach, w kącie, gdzie często wilgoć się kumuluje. Jeżeli zagrzybienie jest już widoczne, sam pochłaniacz nie rozwiąże problemu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pochłaniacz wilgoci do szafy

Najprostszym rozwiązaniem jest pochłaniacz w saszetkach – można go zawiesić w dowolnym miejscu, ale najlepiej ustawić go na dnie mebla. Pamiętajmy o wymianie saszetek co pewien czas. Warto pamiętać o tym, że jeżeli wilgoć dostaje się do szafy, to znak, że problem jest poważny.

Pochłaniacz wilgoci do lodówki

Gdy na tylnej ściance lodówki zbierają się kropelki wody, dobrze zainwestować w pochłaniacz wilgoci. W przeciwnym razie jedzenie może szybciej się psuć. Wybierz pochłaniacz absorpcyjny w tabletkach, którego wkłady trzeba wymieniać co jakiś czas.

Pochłaniacz wilgoci.
Autor: serwis prasowy marki Wenko Pochłaniacz wilgoci wielokrotnego użytku Kot, .Pochłania duże ilości wody – nawet do 850 ml.

Czy pochłaniacz wilgoci do domu jest potrzebny?

Jak sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu lub domu jest za dużo wilgoci? To proste – sygnałem są zaparowane szyby, zbierające się pod sufitem krople wody, wilgoć na meblach czy odklejające się tapety. Warto zaopatrzyć się w higrometr (elektryczny miernik wilgotności w powietrzu) lub papierki wskaźnikowe, które w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu zmieniają swoją barwę.

Oprócz zakupu pochłaniaczy warto również zastanowić się nad źródłem problemu ze zbyt dużą wilgocią i nad bardziej inwazyjnymi rozwiązaniami. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co właściwie sprawia, że w pomieszczeniach panuje tak duża wilgoć – błąd konstrukcyjny? Nieszczelny dach? Zła izolacja? Najodpowiedniejsza wilgotność powietrza w domu powinna wynosić 40-60%.

Ile kosztuje pochłaniacz wilgoci?

W zależności od rodzaju i modelu od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Mnogość rozwiązań i pomysłów producentów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany