Pufy sako, czyli worki do siedzenia: praktyczne siedziska dla dzieci i dorosłych
Worki albo pufy sako, pufy-worki, pufy miuki – elastyczne, workowate siedziska mają kilka nazw. Dużą zaletą takich pufów jest to, że perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała. Co warto wiedzieć o pufach sako? Poznaj rodzaje wypełnienia i materiały, z jakich wykonuje się te siedziska i wybierz idealny worek sako dla siebie.
Autor: Thinkstockphotos.com
Puf sako w aranżacji salonu w stylu skandynawskim.
Spis treści
- Pufy-worki sako: skąd ich nazwa?
- Worek sako a zdrowie
- Pufy sako: jak wybierać?
- Worki sako w aranżacji wnętrz
- Fotele, sofy, siedziska – zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Pufy sako często można spotkać w biurach, w których stawia się na luźną atmosferę i wygodę. Warto jednak mieć takie siedzisko także w domu.
Pufy-worki sako: skąd ich nazwa?
Inspirację dla takiego siedziska stanowią piłeczki tradycyjnie wypełniane suszonymi ziarnami fasoli (stąd też angielska nazwa siedziska – beanbag). Do tej pory są wykorzystywane w różnych grach (np. footbag) i do ćwiczenia umiejętności żonglerskich. A skąd tajemnicze określenie „sako”? Trzeba się cofnąć do 1968 roku. Wtedy to włoscy designerzy Piero Gatti, Cesare Paolini and Franco Teodoro zaprojektowali nietypowy mebel dla marki Zanotta. Workowate siedzisko zyskało nazwę „Sacco”, czyli po włosku – po prostu „worek”. Według założeń miało to być miejsce do siedzenia idealne na przerwę w pracy np. na kawę. „Sacco” wypełniono elastycznymi kulkami z polistyrenu (styropianu) przypominającymi popcorn. Projektanci długo zresztą szukali idealnego wypełnienie, eksperymentując nawet z piłeczkami pingpongowymi i śrutem.
Włoski projekt wpisywał się w nurty myślowe z końca lat 60., a zwłaszcza kontrkulturowe – jak ruch hipisowski. Dlatego „Sacco” stanowił swoisty manifest i całkowite zerwanie z tradycją. Siedzisko produkowane jest do tej pory przez firmę Zanotta, ale stało się na tyle popularne, że również inne firmy się nim zainspirowały. Od pierwotnego projektu przyjęły uproszczoną nazwę „sako”. Kulki styropianowe zamykane są w pokrowcach z różnych materiałów: winylu, poliestru, ekoskóry, skóry naturalnej, tkanin naturalnych oraz syntetycznych (np. poliestru). Bywają też nazywane pufami „miuki” – od jednej z popularniejszych firm (Miuki), która produkuje takie siedziska.
Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Pufy-worki sako są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wszędzie, gdzie się pojawiają, kreują luźną, swobodną atmosferę, a do tego czarują pomysłowym designem. Co więcej, mają bardzo dobry wpływ na zdrowie!
Worek sako a zdrowie
Pufy sako mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Dlaczego? Świetnie podpierają kręgosłup, ponieważ perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała. Ponadto są elastyczne i sprężyste. Często też zastępuje się nimi krzesła anatomiczne. Jeśli jednak ktoś cierpi na uciążliwe schorzenia kręgosłupa, powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy w tym przypadku worek sako to dobry wybór.
Worki do siedzenia polecane są także dla niemowląt. Przynoszą ulgę np. podczas kolki niemowlęcej. Sprawdzają się także w przypadku wady czaszki zwanej plagiocefalią. Pufy sako doceniane są również przez kobiety w ciąży – pomagają pozbyć się bólów mięśni. Po porodzie zaś można je wykorzystywać w roli poduszki do karmienia.
Zainteresuje Cię też: Pokój dziecka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Inna sprawa to bardzo korzystny wpływ worków sako na nastrój. Przyjmowanie dowolnej pozycji z solidnym podparciem łagodzi stres, a nawet pomaga na chandrę. W każdej chwili można się inaczej ułożyć i nadal odczuwać wygodę.
Pufy sako: jak wybierać?
Puf-worek sako powinien pasować do aranżacji, ale design to tylko jeden z ważniejszych aspektów. Koniecznie trzeba sprawdzić, z jakich materiałów wykonano worki do siedzenia. Jako wypełnienie najlepiej sprawdzają się elastyczne kulki polistyrenowe (styropianowe). Są miękkie, a zarazem sprężyste – i właśnie dlatego tak dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Mają też jedną ważną zaletę: doskonałe właściwości izolacyjne, jeśli chodzi o ciepło. Dzięki temu można je położyć na każdej posadzce, a nigdy nie poczujemy chłodu z podłogi.
Kolejna istotna cecha to materiał na poszycie. Wybierać można spośród różnych – od skóry naturalnej i ekologicznej przez bawełnę aż po tkaniny syntetyczne. Puf do siedzenie obity skórą ekologiczną to najbardziej popularne rozwiązanie. Taki materiał obiciowy jest bardzo łatwy w czyszczeniu (wystarczy mokra szmatka). Latem jednak ciało może się do niego kleić. Lepsze rozwiązanie stanowi więc skóra naturalna. Co prawda jest droższa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jednak zapewnia o wiele lepszy przepływ powietrza.
Pufy sako obite tkaninami naturalnymi (np. bawełna) i syntetycznymi (poliester) są o wiele milsze w dotyku. Ale ponieważ bardziej się brudzą, wybierajmy worki do siedzenia ze zdejmowanymi pokrowcami.
Warto wiedzieć: worki sako tapicerowane poliestrem są wodoodporne, dlatego można ich używać na świeżym powietrzu.
Worki sako w aranżacji wnętrz
Pufy sako najlepiej sprawdzają się w aranżacjach w stylu nowoczesnym. Mogą odgrywać rolę dodatkowego siedziska w salonie. Przydadzą się też do pracy przy komputerze albo lektury ulubionej książki. Większe modele z powodzeniem zastępują nawet fotele i sofy w salonie. Dostępne są bowiem nie tylko pufy w formie kuli, ale też z oparciem – bardziej przypominające fotele. Wszędzie, gdzie się pojawią, wprowadzają luźną atmosferę, a ponadto solidną dawkę koloru.
Worki sako cieszą się też dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Mali piłkarze z radością przywitają siedzisko przypominające piłkę. Pufy sako dla dzieci inspirowane są także postaciami z bajek i kreskówek. Warto dodać, że w pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się pufy z rączkami ułatwiającymi przesuwanie. W żadanym innym pomieszczeniu domu te siedziska nie będą bowiem w ruchu aż tak bardzo jak właśnie tu.
Autor: materiały prasowe
W pokoju dla dziewczynki i chłopca nie bójmy się operować mocniejszymi kolorami. Soczysta zieleń doskonale sprawdzi się dla starszego dziecka, a gdy połączymy ją z jasnym drewnem podłogi i bielą mebli, całość zaprezentuje się wyśmienicie.
Fotele, sofy, siedziska – zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Pufy i worki sako, a może inne ciekawe fotele albo sofy? Poszukaj inspiracji w galeriach zdjęć.
Autor: agencjafree/living4media
Salon w nowoczesnym stylu tonie w szarości i bieli. Bujany fotel na drewnianych płozach, o opływowym kształcie siedziska wprowadza lekkość i radość do chłodnego wizualnie wnętrza.
Autor: archiwum
Elegancki salon w stylu glamour wyposażony został w dwa, wspaniałe fotele. Jeden z nich ma musztardowy kolor, drugi urzeka delikatnym fioletem. Złote i srebrne dodatki świetnie komponują się z pikowanymi fotelami. Ustawiono je na jasnej podłodze w jodełkę, która stanowi dla kolorów wdzięczne tło.
Autor: materiały prasowe
Piękna liliowa sofa do salonu w stylu vintage. Idealna podczas spotkania towarzyskiego, do długich rozmów, ale raczej nie do spędzenia filmowego wieczoru...Mat. pras.: Square Space