Sejf w domu – gdzie go zamontować? Sposoby, by skutecznie ukryć domowy sejf
Sejf w domu to już nie tylko widok kojarzący się z zamożnym właścicielem rezydencji, ale codzienność. Według ekspertów każdy z nas powinien mieć w domu chociaż jeden sejf – dla bezpieczeństwa. Gdzie zamontować sejf w domu i jak go skutecznie ukryć przed złodziejami? Sprawdziliśmy!
Spis treści
Sejf domowy – mieć czy nie mieć?
W sejfie możemy przechowywać nie tylko pieniądze i drogą biżuterię. To doskonałe miejsce, by schować wartościowe dokumenty (np. akty notarialne), rodzinne pamiątki, nośniki danych, a także niebezpieczne przedmioty i broń, np. noże czy strzelby.
Przed zakupem sejfu należy dobrze zastanowić się, co będziemy w nim przechowywać, jaki będzie miał rozmiar i gdzie go umieścimy. Również istotne jest to, jak często będziemy korzystać z sejfu – czy potrzebujemy mieć do niego łatwy dostęp ze względu na dokumenty, które w nim przechowamy, czy raczej będziemy zaglądać do środka sporadycznie? W przypadku trzymania w sejfie broni, musimy dobrze przemyśleć lokalizację skrytki – nie powinna być ona łatwo dostępna dla dzieci i osób postronnych. Ponadto, by uchronić się przed złodziejami, warto umieścić sejf w nieoczywistych miejscach tak, by włamywacz nie mógł go tak łatwo zlokalizować.
Lepiej kupić mały czy duży sejf? Mały sejf w domu może wydawać się rozsądniejszy, gdy planujemy przechowywać w nim zaledwie kilka rzeczy. Jednak dużo mądrzej będzie zainwestować w większą skrytkę, która posłuży nam przez wiele lat i w której będziemy mogli schować więcej rzeczy. Ponadto, większy sejf to większa wygoda użytkowania.
Warto pamiętać również o tym, że sposób otwierania sejfu również może zadecydować o jego umiejscowieniu. Jeśli wybierzemy sejf z ukrytymi zawiasami, drzwi będą otwierać się tylko pod kątem 90 stopni, nie będziemy potrzebowali dużej przestrzeni. Natomiast sejf z zawiasami zewnętrznymi otworzy się pod kątem 180 stopni, co może wymagać przestronnego wnętrza, zwłaszcza gdy mamy w planach przechowywanie w nim dużych i nieporęcznych rzeczy. Co ciekawe, większość sejfów otwiera się od lewej do prawej (klamka jest po lewej a zawiasy po prawej stronie) – warto o tym pamiętać, wybierając miejsce na domową skrytkę.
Gdzie montować sejf w domu? Jak go ukryć?
Sejf w domu możemy zamontować w wielu miejscach – naszym celem zawsze powinno być wybieranie takich miejsc, do których złodziej nie zajrzy lub które utrudnią dotarcie do sejfu. Do najpopularniejszych miejsc, w których umieszczane są sejfy domowe należą: ściany, podłogi i meble. Dużą popularnością cieszą się również sejfy wolnostojące, które schowamy niemal wszędzie. Przyjrzyjmy się pokrótce każdej z tych opcji.
1. Sejf ścienny – ściana to jeden z najpraktyczniejszych i najskuteczniejszych sposobów na montaż i ukrycie sejfu. Dużą zaletą jest to, że taki sejf możemy zamontować na różnej wysokości tak, by mieć do niego ułatwiony dostęp bez zbędnego zginania się czy pochylania. Wadą natomiast jest ograniczony rozmiar sejfu – zazwyczaj w ścianach możemy zakotwić jedynie niewielkie sejfy, chyba że jeszcze na etapie planowania i projektowania domu ustalimy wielkość i lokalizację skrytki. Sejf ścienny dość łatwo możemy ukryć – wystarczy schować go za obrazem lub zasłonić cięższym meblem. Warto także wybrać ścianę, która nie rzuca się w oczy.
2. Sejf podłogowy – podłoga to dobre miejsce na umieszczenie sejfu. Taką skrytkę najlepiej umieścić w podłodze blisko ściany, by w razie potrzeby nie rozbierać całego parkietu, jedynie niewielką część. Sejf podłogowy dobrze jest przykryć panelami, gumolitem lub dywanem, a dla bezpieczeństwa także cięższym meblem. Większość sejfów podłogowych wyposażona jest w dodatkowe amortyzatory ułatwiające otwieranie drzwi – warto zwrócić na nie uwagę podczas zakupu tego typu schowka.
3. Sejf meblowy – to bardzo popularny rodzaj sejfu, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. W jakich meblach można montować sejf? Tak naprawdę w każdych, chociaż najlepiej sprawdzają się do tego duże szafy wnękowe w sypialniach (zazwyczaj sejfy montuje się w dolnych partiach szafy), komody lub biurka. Pamiętajmy, by sejfy przytwierdzać do podłoża lub pionowych ścian mebli. Sejfów nie wolno montować do półek z wiadomych względów. Sejf meblowy łatwo zamaskujemy, możemy także umieścić go w gabinecie czy sypialni – miejscach, do których potencjalny złodziej może nie zajrzeć.
4. Sejf wolnostojący – przybiera wiele form i kształtów, ale dzięki swojej mobilności można go ustawiać w różnych miejscach w domu. Dobrym pomysłem na umiejscowienie sejfu jest na przykład schowek pod schodami, piwnica czy… łazienka! Im mniej oczywiste miejsca, tym większą mamy pewność, że złodziej nie znajdzie naszego sejfu.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wnęka oklejona została fototapetą w żółto-czarne kwiaty i oświetlona kinkietem, tworząc miejsce do odpoczynku i czytania.