Siedziska na letnie popołudnia: wielofunkcyjne siedziska do salonu i na taras
Wygodne siedziska, na których (w odróżnieniu od klasycznych krzeseł) bez zadęcia i na luzie możemy odpocząć letnim popołudniem, to często ulubione meble wszystkich domowników. Rytualna „wojna” o ulubiony puf, fotel, a nawet hamak czy huśtawkę letnią porą przenosi się z salonu na taras i z tarasu do wnętrza. Jak to możliwe? Poznajcie wielofunkcyjne siedziska, które na dobre skradły nasze wnętrza (i tarasy).
Autor: materiały prasowe IKEA
Unowersalizm mebli do salonu i ogrodu daje ogrom możliwości, zwłaszcza gdy lubujemy się w łączeniu przestrzeni domu i tarasu.
Spis treści
Na czym modnie siedzieć tego lata? Trend na dostosowywanie mebli i elementów wyposażenia do stylu i wygody życia codziennego ma się w najlepsze. Dlatego też coraz rzadziej decydujemy się na komplety mebli czy gotowe zestawy wypoczynkowe na rzecz pojedynczych, za to szalenie wygodnych siedzisk, hamaków czy huśtawek. Nikogo już nie dziwi barwny hamak rozpostarty w przestrzeni industrialnego salonu z jadalnią, czy lniana huśtawka na poddaszu w pokoju dziecięcym. Bo dlaczego by nie? To, co sprawdza się na zewnątrz, równie dobrze sprawdzi się i wewnątrz. Dlaczego by nie ujednolicić letnią porą strefy ogrodu, tarasu i salonu skoro przebywanie w tych wszystkich miejscach na raz jest tak fascynujące, relaksujące i zwyczajnie przyjemne?
Wnętrza, w których dobrze jest odpocząć
Wnętrza, w których dobrze się mieszka to takie, w których każdy z domowników ma swoje ulubione miejsce odpoczynku. I nie chodzi tu o wyraźnie wydzieloną strefę "swojego pokoju" a o mebel, i to ten do siedzenia właśnie. Gdy w pokoju dziennym znajduje się przekrój kilku siedzisk i możliwości odpoczynku, domownicy chętniej wspólnie spędzają ze sobą czas. Dla jednych najwygodniejszą formą popołudniowego relaksu będzie sofa (i to w pozycji horyzontalnej), innym do gustu przypada szezlong w pozycji półleżącej (z wyciągniętymi prosto nogami i koniecznie czymś do czytania), ktoś jeszcze świetnie relaksuje się na elastycznej względem ruchów ciała pufie z "groszkiem", na łagodnie kołyszącym hamaku czy rattanowym fotelu na świeżym powietrzu. No właśnie. Gdy założymy, że każdy z domowników ma swoje ulubione miejsce w pokoju dziennym do popołudniowego relaksu, rozważyć można powiększenie tej strefy latem o przestrzeń balkonu, tarasu czy ogrodu. Jak tego dokonać? Za sprawą mebli, które doskonale sprawdzą się zarówno w roli typowego mebla salonowego, jak i funkcjonalnej łazwki, pufy czy siedziska po prostu w części zewnętrznej tarasu i ogrodu.
Na czym siedzieć tego lata?
Na czym modnie siedzieć tego lata? Na tym, na czym nam najwygodniej. Gdzie? Gdzie chcemy - w salonie czy na balkonie, w ogrodzie, na tarasie, na poddaszu. Uniwersalizm mebli pojedynczych (tych "nie od kompletu") polega na tym, że ponieważnie nie pasują do niczego - pasują praktycznie wszędzie. O ile zrównoważymy meble i dodatki wokół wybranego siedziska, uspokoimy kolorystykę ścian i podłóg, tym więcej i różnorodniej operować możemy pojedynczymi siedziskami w ramach jednego wnętrza. W co warto zainwestować?
Drewniane krzesła
Drewniane krzesła, odpowiednio zaimpregnowane, gięte czy klasyczne, z siedziskiem drewnianym czy wyplatanym to zawsze dobry mebel zarówno do ekspozycji we wnętrzu jak i na tarasie czy w ogrodzie. Są klasyczne, stylowe, nie sztampowe i wciąż bardzo aktualne. Dla ich ochrony w ogrodzie możemy ustawić je na starym (ale wciąż cieszącym oko) dywanie, np. dawnym kilimie. Ekspozycji zewnętrznej nie warto ryzykować jedynie krzesłami tapicerowanymi, które dedykowane są wyłącznie wnętrzom suchym i zadaszonym.
Meble z metalu
Metalowe krzesła ogrodowe coraz częściej stają się elementami składowymi wyposażenia stołu w jadalni. Moda na metal i surowość wykończenia przyszła do nas wraz z popularyzacją stylu holenderskiego. Podążając tym nurtem metalowe, uniwersalne krzesła ogrodowe doskonale zespoją się zarówno z funkcją mebli ogrodowych (do tego przecież były stworzone) jak i do surowej stylistyki wnętrz w stylu loft, okraszonych metalowymi dodatkami lamp, koszy i industrialnych drobiazgów.
Meble z betonu
Ostatni hit salonów i nowoczesnych tarasów. Betonowe meble wykonane w nowoczesnej technologi odlewu, są lżejsze i gładsze niż moglibyśmy jeszcze do niedawna przypuszczać. Betonowe stoliki kawowe, stołki i taborety w neutralnych i modnych szarościach to niezwykle wytrzymały mebel zewnętrzny, a jednocześnie niezwykle efektowny i awangardowy detal w przestrzeni dziennej naszego wnętrza.
Huśtawka
Nic nie daje takiej frajdy i nie budzi tylu miłych wspomnień jak huśtawka. Zawieszona na specjalnie mocowanym haku u sufitu w salonie wprowadzi dziecięcą beztroskę i radośc do codziennego wnętrza pełnego bieżących i "poważnych" spraw. Lniana huśtawka z oparciem i podłokietnikami, o ile tylko znajdziemy na nią trochę miejsca we wnętrzu, stanie się niezwykle relaksującym fotelem, miejscem do czytania czy rozmowy. Lnianą huśtawkę z oparciem możemy także zamontować na tarasie - jeżeli ponad nim znajduje się np. mniejszy balkon, przytwierdźmy ją do jego spodu. Dzięki temu huśtawka wkradnie się na pogranicze przestrzeni salonu i tarasu, znajdując się jednocześnie pod naturalnym zadaszeniem mniejszego balkonu. Jeśli zależy nam na solidniej wyglądającym meblu, wybierzmy huśtawkę z technorattanu w formie połówki kokosa czy podwieszany fotel wykonany z metalowej siatki na stelażu. Każdy wybór będzie nosił swoiste znamiona pewnego stylu, dobierzmy go więc do stylu i aranżacji przeważających we wnętrzu naszego salonu.
SPRAWDŹ: 10 ciekawych propozycji huśtawek na taras i do ogrodu!
Hamak
Hamak to rozwiązanie dla prawdziwych celebrantów wypoczynku. Zarówno w przestrzeni ogrodu (pomiędzy drzewami), tarasu (na wolnostojącym stelażu) czy w przestrzeni wnętrza (np. pomiędzy belkami konstrukcyjnymi poddasza) stanie się nie tylko wakacyjnym wręcz sposobem relaksu, ale i niezwykłym elementem dekoracyjnym. Barwny hamak w każdej chwili można zdjąć lub zawiesić z powrotem, bez żmudnych procesów związanych z montażem. Dlatego nie musimy obawiać się gabarytów hamaku, które mogłyby znacznie ograniczyć wygodę korzystania z wnętrza. W razie potrzeby - wystarczy zdjąć hamak z haka.
Pufy
Miękkie, uwielbiane przez młodzież miękkie pufy, sakwy i siedziska wypchane specjalnym groszkiem, dzięki któremu dostosowują się do pozycji w jakiej najbardziej lubimy siedzieć, to jeden z lepszych pomysłów na indywidualne i wielofunkcyjne siedzisko do salonu i na taras. O ile obicie pufa czy siedziska wykonane będzie ze skóry ekologicznej, nie musimy obawiać się większych zabrudzeń. Pufy mogą mieć różne rozmiary, możemy siedzieć najednej lub na kilku na raz. Pufy i siedziska mogą być barwne bądź monochromatyczne. Ale przede wszystkim mają nam dawać dużo swobody w wyborze sposobu ich użytkowania.
Skrzynki
Skrzynki owocówki po delikatnej już tylko obróbce papierem ściernym (wygładzenie powierzchni) i podłożeniem pod spód filcowych nakładek (by uniemożliwić rysowanie podłogi w salonie) to najprostszy i bardzo efektowny pomysł na siedzisko - tak do salonu jak i na taras czy do ogrodu. Wystarczy wyposażyć je w miękką poduszkę w roli siedziska i gotowe. Poduszki mogą być barwne, pikowane i z troczkami do zamocowania. Mogą być też ascetycznie proste i minimalistyczne. Skrzynki w dowolnej chwili przemienić się mogą tez w funkcjonalny stolik kawowy, pojemnik na zabawki czy taca do szybkiego zbioru z tarasu tego, co mogłoby niechcący zmoknąć.
ZOBACZ: jak zrobić meblościankę ze skrzynek po owocach?
Ławki, ławy, zydle
Ławki, ławy i zydle to absolutny must have tego lata. Mogą być wykonane z nietypowych materiałów (np. liści bananowca), być lżejsze niż drewniane czy mieć finazyjny kształ. Niemniej tradycyjny zydel to rozwiązanie zarówno do części ogrodu i tarasu jak i wnętrz salonowych (np. w czasie ogrzewania się przy kominku).