Spektakularne okapy kuchenne - to warto mieć! Przewodnik zakupowy
Współczesne kuchnie są pełne funkcjonalnych dekoracji. Pomysłowe formy i zdobienia pojawiają się na też na AGD. Nowoczesne okapy kuchenne z powodzeniem odgrywają rolę intrygujących lamp, oświetlając strefę gotowania. Co więcej, są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i prezentują się spektakularnie! Sprawdź, na jaki okap kuchenny warto się zdecydować.
Autor: materiały prasowe Falmec
Okap kuchenny Dama - świetnie prezentuje się w duecie
Spis treści
- Jak dobrać wymiar okapu do kuchni?
- Okap wyspowy – poznaj jego właściwości
- Oświetlenie w okapie - czas na designerską lampę!
Jaki okap do kuchni wybrać? Wykończenie okapu to pole do popisu dla projektantów. W ofercie firm można znaleźć okapy wykończone wielobarwnym szkłem w formie fal czy wielowarstwowych tafli, czasem drewnem (orzech, dąb, buk), a także miedzią, mosiądzem, a nawet złotem. Wszystko zależy od stylu, w jakim mamy lub chcemy urządzić kuchnię – każdy znajdzie coś dla siebie. Do najpopularniejszych i najliczniejszych na rynku okapów należą modele ze stali nierdzewnej – tak zwanej inox. Okapy podszafkowe produkowane są w większej gamie kolorystycznej niż inne. Można spotkać między innymi okapy białe, zielone, szare, czarne, brązowe.
Wydajność okapu kuchennego
Okap kuchenny powinien być dobrany odpowiednio do kubatury pomieszczenia. Jak to zrobić? Najpierw mnożymy powierzchnię podłogi przez wysokość, a później wszystko przez 6. Przykładowo, w kuchni zamkniętej o kubaturze 60 m3 wystarczy okap o wydajności 360 m3/h. Jeśli kuchnia o takiej powierzchni jest otwarta na salon, lepiej pomnożyć kubaturę przez 10 (600 m3/h). Okapy kuchenne Falmec wyróżniają się wydajnością 600 m3/h.
Jak dobrać wymiar okapu do kuchni?
Kiedy wybiera się konkretny model okapu, ważna jest nie tylko wydajność. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby szerokość urządzenia była przynajmniej taka jak szerokość płyty kuchennej, a nawet nieco większa – poszerzona o tak zwaną strefę odstawczą (10-15 cm po bokach, wzdłuż linii szafek). Na przykład do kuchenki szerokości 60 cm najlepszy byłby okap 90-centymetrowy. Okapy produkowane są w różnych wielkościach. Wersje podszafkowe, uchylne i szufladkowe mają najczęściej szerokość odpowiadającą miejscu ich zamontowania (pod szafką kuchenną), czyli 50, 60, rzadziej 80 cm. Boki okapów narożnych stykające się ze ścianą mają zwykle po 105 cm, niekiedy jeden jest krótszy. Okapy wyspowe i przyścienne produkowane są w szerokościach 50, 60, 90, 100 i 120 cm. Wybór zależy od potrzeb.
Okap zazwyczaj wiesza się 70-80 cm nad kuchenką. Odległość urządzeń o dużej wydajności może wynosić nawet 1 m, ale nie więcej! Przyjęło się, że nad kuchenkami gazowymi okapy wiesza się wyżej niż nad kuchenkami elektrycznymi. Warto też zapytać o zdanie osobę najczęściej korzystającą z kuchenki i dopasować wysokość okapu do jej wzrostu.
Okap wyspowy – poznaj jego właściwości
Okapy kuchenne dostępne są w wielu formach i typach. Sposobem na wprowadzenie do aranżacji wyrazistego, nowoczesnego akcentu jest okap wyspowy. To sprzęt montowany do sufitu bezpośrednio nad kuchenką. Najlepiej sprawdza się w takiej aranżacji, w której znajduje się wyspa kuchenna. Ponieważ okap wyspowy umieszcza się zwykle w samym centrum kuchni, projektanci dokładają wszelkich starań, by był nie tylko praktycznym pochłaniaczem zapachów, lecz także dekoracją wnętrza. W nowoczesnych okapach wyspowych wykorzystuje się energooszczędne oświetlenie LED. Dlatego taki sprzęt z powodzeniem wciela się w rolę lampy sufitowej. Klasyczne okapy wyspowe montuje się pod przewodem kominowym. Nowocześniejsze sprzęty pracują zaś w trybie zamkniętych – stąd ich lekkość optyczna oraz forma zbliżona do lampy. Okap kuchenny wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz czarujący pomysłowym designem to wybór na lata.
Porada stylisty: jeśli okap ma być mocnym elementem aranżacyjnym, wybierz model o pięknej linii, z materiałów wysokiej jakości i podkreślający wystrój. Taki efekt uzyskasz, stosując zasadę kontrastu (np. do wnętrza retro dobierz okap nowoczesny, oszczędny w formie). W kuchniach nowoczesnych zagraj kolorem albo właśnie formą i niech okap przypomina designerską lampę czy rzeźbę.
Oświetlenie w okapie - czas na designerską lampę!
Każdy okap ma oświetlenie. Proste, tańsze modele wyposażone są w jedną lub dwie przeważnie tradycyjne żarówki lub (coraz rzadziej stosowane) oświetlenie świetlówkowe, czyli tak zwane neonówki. Najczęściej jednak spotyka się oświetlenie halogenowe, jedno-, dwu- a nawet czteropunktowe. W nowoczesnych modelach sterowanych elektronicznie istnieje możliwość ustawiania natężenia światła.
Okapy kuchenne Falmec są łudząco podobne do nowoczesnych lamp sufitowych. W ofercie znajdują się modele zaprojektowane przez najlepszych designerów, takie jak np. Vega, Spazio, Hive, Materia, Sophie, Vetra, Loop, Soffio, Dama i Levante. Najnowsze trendy projektowania zaowocowały nowym, niewielkim rozmiarem silnika Circle.Tech, który pozwolił stworzyć kompaktowe okapy o minimalnej grubości i niewielkich kształtach.
W odróżnieniu od tradycyjnych okapów kuchennych najnowsze modele Falmec pracują poziomo zamiast pionowo. W praktyce oznacza to, że powietrze wlotowe jest przenoszone przez jednostkę filtrującą otaczającą silnik. Ze względu na kołowy kształt okap pracuje bardzo cicho – powietrze wylotowe jest równomiernie rozprowadzane. Zastosowana technologia popisowo łączy współczesne trendy projektowe z pełną funkcjonalnością.