Stacja pogodowa: co to jest, jak działa? Jaką stacją pogody wybrać?

2019-06-18 17:19

Stacja pogodowa pomoże nam przewidywać pogodę i dostosowywać swoje plany do aury panującej na zewnątrz. Jak działa stacja pogody i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Radzimy w naszym poradniku.

Stacja pogodowa
Autor: mat. prasowe Hama Minimalistyczna stacja pogodowa firmy Hama na stoliku kawowym

Spis treści

  1. Co to jest stacja pogodowa?
  2. Jak działa stacja pogodowa?
  3. Na co zwrócić uwagę, kupując stację pogodową?
  4. Jakie są typy stacji pogodowych?
  5. Stacja pogodowa WiFi
  6. Designerskie stacje pogodowe
  7. Ile kosztuje stacja pogodowa?

Co to jest stacja pogodowa?

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie elektroniczne, które każdy może mieć we własnym domu. Informuje nas o tym, jaka pogoda panuje na zewnątrz – ile jest stopni, czy dzień jest słoneczny, czy spodziewane są opady deszczu oraz jakie mamy ciśnienie atmosferyczne.

Stacja pogodowa pozwala śledzić kilka parametrów, takich jak:

  • temperatura powietrza,
  • ciśnienie atmosferyczne,
  • wilgotność powietrza.

Droższe modele informują również o spodziewanej ilości opadów, prędkości wiatru, dokonują pomiarów wilgotności oraz informują, jakie jest promieniowanie UV.

Jak działa stacja pogodowa?

Stacja pogodowa odbiera sygnały radiowe – głównie sygnał nadawany w Niemczech DCF77, który automatycznie dostosowuje datę oraz godzinę. W Warszawie, Krakowie i Gdańsku można również odbierać sygnał szwajcarski HGB, który jest dokładniejszy od niemieckiego. Nie działa on jednak w innych regionach Polski.

Stacja pogodowa zbudowana jest z wyświetlacza elektronicznego, na którym możemy obserwować wyniki pomiarów, oraz z czujników, które powinniśmy umieścić na zewnątrz domu. Modele pozbawione czujników działają mniej dokładnie.

Na co zwrócić uwagę, kupując stację pogodową?

Planujesz zakup stacji pogodowej? Zwróć uwagę na:

  • to, czy wyposażona jest w ww. czujniki do montażu zewnętrznego – dzięki temu pomiary będą bardziej precyzyjne. Warto kupować stacje, które mają jak największą liczbę czujników.
  • zakres pomiaru temperatury – dobre stacje pogodowe powinny mierzyć temperaturę w zakresie od -20 do 50 stopni Celsjusza. Niektóre stacje pogodowe nie wskazują niższej temperatury niż -10 stopni Celsjusza. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie, by zimą się nie rozczarować!
  • możliwe błędy pomiarów – dopuszczalny błąd pomiaru wynosi 0,5 stopnia.
  • to, czy posiada podświetlenie wyświetlacza – pomoże ono odczytywać temperaturę wieczorem i wczesnym rankiem, gdy na zewnątrz panuje mrok.
  • rodzaj zasilania – większość stacji pogodowych jest na baterie, ale na rynku znajdziemy również stacje pogodowe zasilane np. energią słoneczną.
  • łączność – na rynku znajdziemy bezprzewodowe i przewodowe stacje pogodowe. Stacje bezprzewodowe możemy ustawiać w dowolnym miejscu.
  • to, czy można zapisywać dane – to pozwala analizować zakresy pomiarów z różnych okresów.
Stacja pogodowa
Autor: materiały prasowe Sencor Stacja pogodowa firmy Sencor

Jakie są typy stacji pogodowych?

Na rynku oferowane są różne rodzaje stacji pogodowych. Żeby wybrać odpowiednią, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby: czy wystarczy nam tylko pomiar temperatury i ciśnienia, czy chcemy również otrzymywać informacje o prędkości wiatru albo też ilości spodziewanych opadów.

Stacja pogodowa WiFi

Stacja pogodowa WiFi posiada czujniki zewnętrzne, które umożliwiają dokonywanie dokładnych pomiarów. Część danych (datę, godzinę) pobiera jednak przez internet. Do tego dołączona jest aplikacja na telefon, która pozwala na smartfonie odczytywać dane przesyłane ze stacji pogodowej (co jest bardzo wygodne).

Designerskie stacje pogodowe

Na rynku dostępne są nie tylko podstawowe modele stacji pogodowych, lecz także bardziej ekskluzywne, które zadowolą miłośników gadżetów elektronicznych. Stacje pogodowe mogą informować o tym, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz, ale również wyświetlać ulubione zdjęcia. Niektóre stacje pogodowe są ramkami cyfrowymi. Inne z kolei pełnią funkcję kalendarza czy zegara.

Co ciekawe, droższe modele stacji pogodowych mają wbudowany miniprojektor, który wyświetla informacje na ścianie. Dzięki temu nie trzeba podchodzić do wyświetlacza, by odczytać wyniki pomiaru.

Ile kosztuje stacja pogodowa?

Proste stacje pogodowe kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli zależy nam na tym, by odczytywać pomiar temperatury i ciśnienia, taka stacja zaspokoi nasze potrzeby. Bardziej zaawansowane stacje pogodowe, które dysponują większą liczbą funkcji dodatkowych, są dużo droższe. Miłośnicy gadżetów za stację z projektorem mogą zapłacić nawet kilkaset złotych.

..  Poznaj rośliny oczyszczające powietrze >>>

Nasi Partnerzy polecają