Parownica do ubrań. Szybkie prasowanie w pionie z użyciem steamera do ubrań
Parownica do ubrań, czyli popularny steamer do ubrań, to rodzaj żelazka, dzięki któremu szybko wyprasujemy na przykład zasłony, firanki, odświeżymy odzież. Parownice do ubrań zyskują coraz więcej zwolenników. Czy warto je kupić? Przedstawiamy poradnik zakupowy, jaki wybrać steamer do ubrań.
Autor: materiały prasowe
Miele FashionMaster 2.0, ręczny streamer jako integralna część zestawu systemowego z aktywną powierzchniowo deską oraz żelazkiem ze stopą „plaster miodu”, cena 5999-7490 zł.
Spis treści
- Parownica do ubrań: rodzaje steamerów
- Parownica do ubrań: parametry steamerów
- Parownica do ubrań: funkcje i rozwiązania steamerów
- Jak uszyć pokrowiec na deskę do prasowania - galeria zdjęć
Steamer do ubrań to sprzęt AGD, nazywany popularnie parownicą do ubrań. Czy warto zainwestować w parownicę, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Główną zaletą parownicy do ubrań (steamera) w porównaniu z żelazkiem jest bardzo szybkie nagrzewanie, szybkie prasowanie przede wszystkim w pionie (chociaż nie tylko) oraz możliwość szybkiego odświeżania rzeczy, zwłaszcza zasłon i firan, kiedy już są zawieszone.
Zobacz też: Jak czyścić piekarnik? Czyszczenie piekarnika - domowe sposoby>>
Parownica do ubrań: rodzaje steamerów
Steamery do ubrań można podzielić umownie na trzy kategorie:
- steamer do ubrań ręczny – to są najprostsze parownice, kształtem przypominają trochę „słuchawkę” prysznicową, na uchwycie mają wyjmowany pojemniczek na wodę, w wyposażenia jest też zazwyczaj końcówka zakończona szczotką,
- steamer kompaktowy – wszystkie elementy parownicy kompaktowej, łącznie z przewodem zasilającym i wężem, można schować w podstawie, która jest jednocześnie pojemnikiem i to na nim znajduje się zarówno panel sterowania, jak też zbiornik na wodę, wyposażeniu producenci dołączają zaczep do wieszaka,
- parownice stojące do ubrań – to steamer - rodzaj statywu ze zbiornikiem, te parownice do ubrań są największe i mają najbardziej pojemny zbiornik na wodę oraz wbudowany wieszak, niektóre modele mają w podstawie kółka dla wygodniejszego przemieszczania, pozwalają też prasować w poziomie, w zestawie mają dołączona szczotkę.
Polecamy: Poradnik, jak prać i prasować firany>>
Parownica do ubrań: parametry steamerów
Przed zakupem parownicy do ubrań warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Przede wszystkim:
Moc parownicy do ubrań: od 1000 W – steamery ręczne, 1200-1400 W - parownice kompaktowe, do 2200 W - parownice do ubrań stojące
Pojemność zbiornika na wodę: w ręcznych wynosi ok. 60 ml, w kompaktowych ok. 600 ml, a w stojących ok. 1500 ml,
Szybkość nagrzewania parownicy do ubrań – najmniejsze steamery ręczne potrzebują zaledwie 40 sekund, parownice kompaktowe są gotowe do pracy w niespełna minutę, a parownice do ubrań stojące w minutę,
Długość kabla: ta liczy się przede wszystkim w parownicach stojących i wynosi od 1,5 do najczęściej 1,6 m.
Zobacz również: Żelazko parowe: jakie żelazko kupić? Sprawdziliśmy 9 modeli żelazek>>
Parownica do ubrań: funkcje i rozwiązania steamerów
Dodatkowych funkcji i rozwiązań możemy się spodziewać przede wszystkim w streamerach kompaktowych oraz stojących. Najmniejsze, czyli ręczne parownice. mają zwykle jeden rodzaj uderzenia pary, pozostałe nawet dwa i trzy o różnej sile. Dzięki temu, że w odróżnieniu od klasycznych żelazek podczas prasowania parownicą nie stawiamy na prasowanych ubraniach stopy, można streamerem odświeżać nawet rzeczy z aplikacjami, jak też naszytymi kryształkami itp. Niektórzy producenci proponują w swoich parownicach do ubrań pojemnik na esencje zapachowe, które doskonale odświeżają rzeczy zapachem podczas prasowania, np. okrycia, które były przechowywane przez sezon. Niemal wszystkie parownice stojące mają funkcję odkamieniania.
Jak uszyć pokrowiec na deskę do prasowania - galeria zdjęć
Autor: Patrycja Malitka
Efekt końcowy!
Autor: getty images
Autor: mat. pras. Brabantia
Autor: Jupiterimages
Prasowanie bawełny: stopa żelazka powinna być nagrzana do 150-180 stopni. Ciemne tkaniny bawełniane warto prasować na lewą stronę i przez ściereczkę (lnianą lub bawełnianą), tak by nie powstawały mało estetyczne błyszczenia. Prasowanie lnu: tkaniny lniane warto prasować jeszcze lekko wilgotne, wtedy sprawniej je wygładzimy. Nie musimy odwracać ich na lewą stronę, natomiast stopa żelazka powinna być bardziej rozgrzana niż w przypadku bawełny (180-220 st.). Po prasowaniu warto powiesić lniane tekstylia od razu na wieszaku. Prasowanie wełny: niekiedy panuje błędne przekonanie, że wełny w ogóle nie wolno prasować. Prasowanie wełnianych ubrań zaczynamy od lewej strony i zwracamy uwagę na takie miejsca, jak szwy i podszycia. Później przekładamy na prawą stronę i nakrywamy wilgotną ściereczką (lnianą, bawełnianą). Dzięki wilgoci, a także wysokiej temperaturze (ok. 120-150 st.) sprawniej wygładzimy włókna. Aby nie ryzykować uszkodzenia wełny, prasujmy w taki sposób, by tylko przykładać gorące żelazko, a nie przesuwać je po włóknach. Prasowanie jedwabiu: to jedna z najdelikatniejszych tkanin, dlatego uważajmy zarówno na temperaturę żelazka, jak i wilgoć. Jedwab prasujemy na sucho, przy temperaturze ok. 90-120 st., z tkaniną odwróconą na lewą stronę. Jeśli zagniecenia nie znikną, delikatnie zwilżamy dane miejsce, trzymamy tkaninę bezpośrednio nad parą, a później prasujemy raz jeszcze.