Meble skandynawskie. Wybieramy fotele, stoły i sofy w stylu skandynawskim
Styl skandynawski jest bardzo (nie tylko) przez Polaków lubiany. Jak wyglądają meble skandynawskie? Sofy skandynawskie, fotele, stoły - coraz łatwiej o meble i dodatki w stylu skandynawskim w sklepach. Lubimy też materiały naturalne, z których wykonywane są pokrycia miękkich mebli, lite drewno i forniry stołów i półek. I do tego jeszcze ergonomia!
Autor: mat. pras. Fritz Hansen
Nowy fotel Ro duńskiej marki Republic of Fritz Hansen. Z połączenia rzeźbiarskiej formy z elegancką linią powstał bardzo komfortowy i ciekawy stylistycznie mebel pasujący do sylwetki czowieka i wnętrz w różnych stylach. Zdjęcie: materiały prasowe Republic of Fritz Hansen, Scandinavian Living
Spis treści
- Dlaczego tak lubimy meble i styl skandynawski?
- Wnętrza w stylu hygge
- Wyjątkowe meble w stylu skandynawskim
- Styl skandynawski - inspiracje na wnętrza
Wszystko, co kojarzy się ze stylem skandynawskim jest w dzisiejszym świecie luksusem. To przede wszystkim dobrze zorganizowana i uporządkowana przestrzeń oraz meble z naturalnych materiałów. Dzięki nim możemy w naszej oazie - domu czy mieszkaniu - odpocząć od codziennej bieganiny, wyciszyć się.
Sprawdź też: meble, wnętrza, dodatki w stylu skandynawskim - GALERIA ZDJĘĆ >>>
Dzieła skandynawskiego wzornictwa: sofy skandynawskie, fotele i stoły w tym stylu są praktyczne i solidne, a przy tym niezwykle estetyczne z zachowaniem zasad ergonomii. Czy warto kupić meble skandynawskie?
Dlaczego tak lubimy meble i styl skandynawski?
Szwedzi są uznawani za niezwykle skromnych i powściągliwych. Uważają, że nie można z niczym przesadzać. Dlatego produkty - meble i dodatki szwedzkiego, duńskiego i fińskiego designu są praktyczne i solidne, jednocześnie cechując się wyjątkową estetyką, trafiającą do większości ludzi.
Nie przegap: dlaczego kochamy Skandynawię >>>
Mimo że tak naprawdę styl skandynawski wykształcił się dopiero 100 lat temu – pierwsza wystawa poświecona urządzeniu domu odbyła się w 1917 roku w Sztokholmie – zna go cały współczesny świat. Idea funkcjonalizmu ubranego w estetykę wykształciła się właśnie tutaj, ponieważ warunki atmosferyczne zmuszają Skandynawów do spędzania większości czasu we wnętrzach ich domów. Do wymienionych wyżej zalet stylu skandynawskiego należy jeszcze dołączyć jedną: dbałość o ergonomię. Wszystkie meble: sofy skandynawskie, fotele czy stoły mają służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.
Wnętrza w stylu hygge
Przyjrzyj im się w poniższej galerii! Modna na styl hygge.
Autor: www.fantasticfrank.de
Hygge to przytulny kąt w dowolnym miejscu w domu.
Wyjątkowe meble w stylu skandynawskim
Ze względu na warunki atmosferyczne w Skandynawii design odgrywa znacznie większą rolę niż gdzie indziej. Gdy zima jest długa i mroźna, większość czasu ludzie spędzają w wnętrzach swoich domów. Twórcy doszli nawet do wniosku, że piękne otoczenie pozwala zachować równowagę ducha i poczucie szczęścia. Pojęcie ergonomii wproawdział do designu w latach 50. inżynier Bruno Mathsson, który położył się na śniegu, a później mierzył i badał odcisk swojego ciała. Stworzył on fotel składający się z drewnianego stelaża i parcianych pasów tworzących siedzisko. Teraz jesteśmy przyzwyczajeni do takich mebli, ale wtedy to był stylistyczny szok. Stąd ergonomiczne w kształtach, kultowe już fotele Swan i Egg Arne Jacobsena, Ro – najnowszy produkt duńskiego wzornictwa czy sofy skandynawskie modułowe, dopasowujące się wielkością do każdego wnętrza. Do czerpania pełnej satysfakcji z ergonomicznie zaprojektowanych mebli skandynawskich niezbędne są jeszcze materiały naturalne, z których wykonuje się tapicerki miękkich mebli, czyli bawełna, len, wełna, skóra oraz drewno i fornir stołów, krzeseł czy regałów.
Styl skandynawski - inspiracje na wnętrza
Zobacz galerie zdjęć - wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Wybieramy skandynawskie meble i dodatki.
Autor: Kameleon- Studio Projektowania Wnętrz
Kuchenny ciąg roboczy, został przedłużony o stół jadalniany. Dzięki temu strefa kuchenna została dobrze zaznaczona.Wysokość stołu została jednak zróżnicowana względem blatu, dzięki czemu strefa jadalniana została subtelnie oddzielona.
Autor: Kasia Rutkowiak
Dobór wyposażenia i dekoracji do salonu nie jest przypadkowy. Każdy plakat, świecznik, wazonik czy mebel został dokładnie przemyślany i dopasowany do wnętrza. Stół zrobiony według pomysłu Kasi pozwala wygodnie usiąść całej rodzinie do wspólnych posiłków czy gry w remika. W salonie stoi też ukochany mebel gospodyni – biała drewniana witryna Oliver Furniture, w której trzyma dużą część zbieranej od lat duńskiej porcelany. GDZIE KUPIĆ: stół – nordicdecoration.com; krzesła – normann-copenhagen.com, stokke.com; plakat, stoliki – designzoo.pl; obrazy – gallerilaura.dk; wazony – lyngby.com; świeczniki – amazingdecor.pl
Autor: Maria Miklaszewska
Całe mieszkanie przeszło gruntowny remont. W miejsce wystroju z lat 90 pojawiły się rozwiązania w stylu skandynawskim. Fotografie zawieszone na ścianach są jedyną pamiątką po tamtych czasach.
Autor: Joanna Korczyńska
Nowoczesny, prosty w formie stół w towarzystwie orszaku stylizowanych na vintage krzeseł, w umiejętny sposób wyszedł poza tradycyjne schematy, w których krzesła nie do kompletu są synonimem tymczasowości.