Szafa do małego mieszkania. Wybieramy pojemny i funkcjonalny mebel do małego metrażu
Niewielki metraż nie daje dużego pola do popisu, jeśli chodzi o meble, dlatego jesteśmy zmuszeni szukać przede wszystkim rozwiązań funkcjonalnych, ergonomicznych. Jednym z mebli, których nie może zabraknąć w małym mieszkaniu jest bez wątpienia szafa. Jak powinna wyglądać szafa do małego mieszkania? Czy lepszy jest model wolnostojący, czy szafa na wymiar? Wybieramy najlepszy mebel do małego metrażu!
Spis treści
Centymetry na wagę złota – meble do małego mieszkania
W mieszkaniach o niewielkim metrażu liczy się każdy centymetr, dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny model szafy lub innego mebla, dobrze jest dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń i w głowie rozplanować układ całego pomieszczenia. Może się okazać, że zamiast komody, praktyczniejsza będzie duża szafa wnękowa z szufladami, a wymarzony przez nas fotel, z powodu braku miejsca, zastąpi puf lub wygodny narożnik.
Mogłoby się wydawać, że do małego mieszkania idealnie sprawdzą się małe szafy, ale to nie do końca prawda. Dużo praktyczniejsze rozwiązanie to zamówienie dużej szafy na wymiar, która jest dokładnie (co do centymetra) dopasowana do ściany lub wnęki w naszym mieszkaniu. Tego typu szafy do małego mieszkania sięgają zazwyczaj sufitu, dzięki czemu mamy więcej przestrzeni do przechowywania.
Autor: Agnieszka Zbonik
Trzydwiowa szafa do sypialni Largo robi wrażenie. To zasługa połączenia kolorów dębu wenge i hebanu. Ujęte w ciemne ramy fronty są lakierowane na wysoki połysk. Takie meble do sypialni dobrze prezentują się na jasnym, świetlistym tle ścian (brw.com.pl).
Idealne meble do małego mieszkania to takie, które nie przytłaczają ani nie dominują przestrzeni, a jednocześnie są pojemne. Mieszkańcy kawalerek i mieszkań o naprawdę małym metrażu doskonale wiedzą, jak ważne jest znalezienie miejsca nie tylko dla ubrań, ale również dla bibelotów, małych sprzętów AGD (znalezienie miejsca dla odkurzacza często graniczy z cudem) i innych nieporęcznych przedmiotów (np. suszarki do ubrań czy drążka z mopem). Im nasza szafa jest pojemniejsza i ma wnęki o różnej wielkości czy kształcie, przechowywanie nie będzie stanowiło problemu nawet w malutkim mieszkaniu.
Jakich szaf i mebli należy bezwzględnie unikać? Przede wszystkim ciężkich, przysadzistych szaf o masywnej konstrukcji. Jeśli nie możemy wstawić do pokoju szafy pod zabudowę, wybierzmy wolnostojący model na smukłych nóżkach. By optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze, postawmy na meble w jasnych kolorach (biel lub beż), wykończonych na wysoki połysk lub z lustrami na drzwiach.
W małych mieszkaniach to przestrzeń dyktuje warunki, dlatego meble dopasowujemy do niej, a nie na odwrót. Jak w takim razie wybrać idealną szafę do małego mieszkania?
Autor: serwis prasowy Komandor
Beżowe frony szafy wnękowej idealnie wpasowały się w stonowaną aranżację sypialni.
Jaka szafa do małego mieszkania?
Wśród szaf do małego mieszkania najpopularniejsze są szafy narożne, szafy wnękowe i szafy przesuwne na wymiar. Szafa narożna do małego pokoju to doskonały sposób na zagospodarowanie problematycznych rogów w pomieszczeniach. Tego typu meble są efektowne, pojemne i nie zajmują dużo miejsca.
Natomiast szafy przesuwne do małego salonu, przedpokoju czy sypialni pozwalają zaoszczędzić miejsca przez to, że drzwi mebla nie otwierają się w tradycyjny sposób, a są rozsuwane. Często na tego typu drzwiach montuje się duże tafle lustrzane, które dodatkowo powiększają przestrzeń. Szafy wnękowe z kolei wykorzystują zagłębienia i ściany, dopasowując się do nich z dokładnością do centymetra. Najczęściej zajmują całą długość ściany aż do sufitu. Doskonale wkomponowują się w przestrzeń, mogą być prawie niewidoczne – zwłaszcza gdy fronty szafy są w takim samym kolorze, co ściany.
Wybierając szafę do małego mieszkania, pamiętajmy również o materiale, z którego mebel jest wykonany. Najczęściej jest to płyta MDF lub lite drewno. Szafy drewniane z pewnością prezentują się bardzo atrakcyjnie we wnętrzu, ale są dość drogie. Natomiast meble z płyt drewnopodobnych pozwalają na pokrycie ich każdym kolorem, wykończenie na wysoki połysk, a nawet dokładne odwzorowanie usłojenia konkretnych gatunków drzew, przez co możemy cieszyć się szafą imitującą szlachetny dąb czy palisander, nie wydając na nią dużych sum pieniędzy.