Szafy na wymiar, czyli garderoba w szafie: porady, inspiracje, ZDJĘCIA

2017-10-02 15:51

Szafy na wymiar to perfekcyjne i ekonomiczne rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni. Dobre rozplanowanie każdej półki i szuflady w szafie pod zabudowę sprawi, że nawet mała garderoba czy wnęka urośnie do rangi precyzyjnie skatalogowanego archiwum rzeczy własnych. Sprawdź, jak należy wybierać oraz projektować szafy wnękowe na wymiar.

Spis treści

  1. Szafy na wymiar: określamy własne potrzeby
  2. Miejsce na szafę i wybór materiału
  3. Szafy na wymiar: wariant podstawowy
  4. Szafy na wymiar wnękowe
  5. Jakie fronty szafy wnękowej? Wybieramy drzwi
  6. Jak i gdzie zamówić szafę na wymiar?
  7. Pomysły na garderobę: GALERIE ZDJĘĆ

Do niedawna podczas planowania domu rzadko uwzględniano miejsce na ubrania. Efektem były szafy upychane w sypialniach, w przedpokojach i na korytarzach. We współcześnie budowanych domach garderoby i szafy przeżywają prawdziwy renesans. Przyszedł czas większej dbałości o stroje, a wraz z nim moda na obszerne, elegancko urządzone garderoby o powierzchni średniego pokoju w bloku.

Jak zaplanować domowe magazyny odzieży, aby uniknąć ścisku w szafach, a jednocześnie zachować zdrowy rozsądek? Według Standardu Muratora® w domu średniej wielkości (około 150 m2) na osobne garderoby należy przeznaczyć nie mniej niż 6 m2, urządzając jedną większą lub dwie mniejsze garderoby.

Szafy na wymiar: określamy własne potrzeby

Na początek warto odpowiedzieć sobie na proste pytania:

1. Ile mam ubrań, w których naprawdę chodzę (liczbę określić możemy np. w przeliczeniu na standardowej wielkości 2-drzwiową szafę)?

2. Ile z nich wisi na wieszakach, a jaka część może leżeć na półkach (przelicznik jak wyżej)?

3. Wolę korzystać z otwartych półek czy głębokich szuflad?

4. Mam więcej koszul i spodni czy sukienek? Wbrew pozorom to ważny czynnik przy projektowaniu miejsca na reling do wieszaków: w zależności od odpowiedzi postawić możemy na (a) jeden dłuższy, klasyczny reling lub (b) dwa krótsze relingi, umieszczone w odległości jeden nad drugim – układ oszczędzający wiele miejsca.

5. Co z miejscem na przechowywanie ubrań sezonowych? Czy znajdą się gdzie indziej, np. w walizkach, koszach, kolorowych pudełkach, a może należy je umieścić właśnie w dużej szafie?

Uzbrojeni w podstawową wiedzę na temat nowej szafy możemy profesjonalnie przystąpić do określenia typu szafy na wymiar, jakiej faktycznie potrzebujemy.

..  Sypialnia – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Miejsce na szafę i wybór materiału

Nie musimy podchodzić do tematu szafy całkiem dosłownie. Jeżeli warunki przestrzenne lub finansowe nie pozwalają nam na posiadanie szafy na wymiar skrojonej na miarę, postarajmy się o atrakcyjny substytut. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szaf materiałowych na metalowych stelażach. Czasem nawet są to szafy mobilne, czyli na kółkach. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach. W zależności od potrzeby możemy im też nadawać nowe funkcje. Materiałowe szafy na wymiar odwrócone tyłem zamienią się w ściankę oddzielającą różne strefy w pomieszczeniu.

Szafy na wymiar: wariant podstawowy

Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla osób praktycznych i oszczędnych, jest zamówienie szafy na wymiar w postaci aluminiowego stelażu (przytwierdzonego do ściany) i samych tylko drzwi panelowych w wybranej okleinie, montowanych przesuwnie na metalowych szynach. Szafy na wymiar tego typu lokuje się wzdłuż całej długości wybranej ściany. Decydujemy również o głębokości, zależnie od dostępnego metrażu. Oszczędzamy natomiast na obudowie szafy, zamawiając tylko tyle półek, ile faktycznie potrzebujemy. Większość przestrzeni szafy na wymiar możemy za to zagospodarować wzdłużnym relingiem – jedno- lub dwurzędowym.

Szafy na wymiar wnękowe

Coraz częściej szafy wnękowe na wymiar zastępują te wolno stojące, gdyż lepiej wykorzystują przestrzeń. Szafa wnękowa robiona na zamówienie idealnie dopasowuje się do wymiarów ściany lub wnęki. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca na przechowywanie rzeczy. Poza tym szafy na wymiar pozwalają zabudować nietypowe wnęki (m.in. na poddaszu, pod schodami czy w narożniku), a także zachować większy porządek i ukryć to, czego nie chcemy pokazywać. Szafa wnękowa daje również możliwość dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb, gdyż rozplanowanie jej wnętrza, liczby półek itd. zależy wyłącznie od zamawiającego.

Jakie fronty szafy wnękowej? Wybieramy drzwi

Szafy na wymiar do zabudowy wnękowej składają się z części zewnętrznej, czyli drzwi oraz – zależnie od rodzaju wnęki – ścianek bocznych, a także wewnętrznej: półek, drążków, wieszaków i koszy. Drzwi szafy wnękowej mogą być przesuwne, składane lub uchylne.

Ostatnio najczęściej spotykanym rozwiązaniem w szafie na wymiar są drzwi przesuwne, ponieważ nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu. Dzięki temu nadają się do wąskich korytarzy czy małej garderoby. Ciężar drzwi opiera się w nich na wózkach jezdnych, które są ukryte w środku ramiaka. Aby system jezdny działał prawidłowo, ciężar pojedynczego skrzydła nie powinien przekraczać 60 kg. Ten wymóg wpływa też na inne parametry drzwi, takie jak wysokość i grubość. O ich wysokości powinna też decydować wygoda – lepiej jest zamontować dwa mniejsze skrzydła niż przesuwać jedno większe, a przy tym cięższe. Z tego też powodu najczęściej wykonuje się skrzydła szerokości 0,45-1,2 m.

Grubość drzwi zależy od rodzaju wypełnienia – lustro jest ciężkie, więc robi się z niego drzwi grubości 4 mm, natomiast skrzydło ze znacznie lżejszej płyty laminowanej ma już grubość 10-18 mm. W drzwiach przesuwnych montuje się niekiedy specjalne amortyzatory nazywane też samodomykaczami, które wyhamowują i łagodnie domykają drzwi. Zapobiega to ich uszkodzeniu, a także przyciśnięciu dłoni przez skrzydło.

..  Przedpokój – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Drzwi przesuwne w szafie na wymiar mogą mieć tę wadę, że w chwili otwarcia jednego skrzydła nie mamy dostępu do drugiej części szafy. Tego problemu nie ma w przypadku drzwi składanych dających się podzielić na kilka mniejszych skrzydeł, które łatwo złożyć. Jednak wysoka cena okuć sprawia, że nie są one zbyt popularne.

Jak i gdzie zamówić szafę na wymiar?

Jak zamówić szafę na wymiar? Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do jednej z firm wykonujących szafy na zamówienie i umówienie się na pomiar. Zazwyczaj jest on bezpłatny, niektóre firmy wymagają wpłacenia kaucji zwrotnej, a jeszcze inne – podpisania wcześniej umowy. Wtedy przedstawiciel firmy przyjedzie do nas, aby wymierzyć dokładnie wnękę i oszacować koszt szafy na wymiar. Taka wycena jest niezobowiązująca, dzięki czemu można zamówić pomiary w kilku różnych firmach, a następnie porównać ceny szafy wnękowej i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Można również zdecydować się na wycenę szafy na wymiar online, jednak nie da nam ona gwarancji, że dokładnie wymierzyliśmy wnękę i uwzględniliśmy wszelkie krzywizny. Na miejscu dana firma wykonuje też projekt, dlatego wcześniej należy przemyśleć, jak chcemy podzielić wnętrze szafy. Od tego będą zależały liczba półek, ich wysokość, rozmieszczenie itd. Jeśli już zdecydujemy się na konkretną firmę, podpisujemy z nią umowę. Przy tej okazji pobierana jest zaliczka zwykle w wysokości 40-50% ceny szafy. Realizacja zamówienia trwa minimum dwa tygodnie, ale może się nieco wydłużyć, jeżeli jako wypełnienie frontów wybierzemy mniej popularny materiał. Montaż szafy wnękowej nie powinien natomiast zająć więcej niż jeden dzień.

Pomysły na garderobę: GALERIE ZDJĘĆ

Garderoba jako osobne pomieszczenie to marzenie wielu osób. Czasem jednak wystarczy odpowiednio skrojona szafa. Inspiracji poszukaj w naszych galeriach zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają