Szczoteczka elektryczna. Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?
Szczoteczka elektryczna do zębów pozwala dokładniej oczyścić zęby niż szczoteczka manualna. Na rynku jest dużo modeli szczoteczek elektrycznych. Jaki wybrać? Przygotowaliśmy poradnik zakupowy.
Spis treści
- Jakie rodzaje szczoteczek elektrycznych znajdziemy w sklepach?
- Szczoteczka elektryczna czy soniczna?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?
- Szczoteczka elektryczna dla dzieci. Jaką kupić?
- Czy warto kupić szczoteczkę elektryczną?
Szczoteczka elektryczna do zębów to zakup, z którego będą zadowoleni wszyscy członkowie rodziny. Szczoteczka elektryczna wykonuje na minutę kilkanaście razy więcej ruchów niż szczoteczka manualna. Dzięki temu dokładnie oczyszcza zęby, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. Ze szczoteczki elektrycznej cieszą się zarówno dorośli, którzy nie muszą tak często odwiedzać gabinetu stomatologa, jak i dzieci, dla których mycie zębów może stać się wspaniałą zabawą.
Jakie rodzaje szczoteczek elektrycznych znajdziemy w sklepach?
Szczoteczki elektryczne dzielą się w zależności od techniki czyszczenia:
- szczoteczki obrotowe (szczoteczki rotacyjne) – z okrągłą główką, która porusza się w lewo albo w prawo;
- szczoteczki obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne) – z okrągłą główką, która pulsacyjnie dociska kolejne zęby;
- szczoteczki soniczne – z podłużną główką, która czyści zęby w sposób wymiatający (góra-dół);
- szczoteczki ultradźwiękowe – czyszczą zęby na takiej zasadzie jak szczoteczki soniczne, ale wytwarzają przy tym fale ultradźwiękowe, które wielokrotnie zwiększają częstotliwość pulsacji i wymiatają z jamy ustnej bakterie.
Szczoteczka elektryczna czy soniczna?
Obie szczoteczki dokładnie czyszczą zęby i minimalizują ryzyko wystąpienia ubytków. Szczoteczka soniczna dzięki falom dźwiękowym wytwarza dodatkowe drgania, które wymiatają z jamy ustnej bakterie. Dokładnie czyści szczeliny międzyzębowe, co pozwala wyeliminować stosowanie nici dentystycznej.
.. Beauty room – domowe miejsce do pielęgnacji urody >>>
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?
- na twardość włosia – osoby, które mają wrażliwe dziąsła, powinny wybierać szczoteczki o delikatnym włosiu. U innych osób wystarczy średnia twardość włosia;
- na wymienne końcówki – niektóre szczoteczki zawierają końcówki, które są w stanie czyścić język, polerować zęby, a nawet je... wybielać;
- na czasomierz – pomaga myć zęby przez wymagane 3 minuty. Bezcenny w przypadku dzieci;
- na czas ładowania – wskaźnik ładowania pozwala sprawdzić, czy szczoteczka wkrótce nie będzie wymagała podłączenia do gniazdka. Na rynku są szczoteczki, które potrafią działać nieprzerwanie 20-30 minut, co pozwala umyć zęby całej rodzinie (oczywiście każdy członek rodziny powinien mieć swoją końcówkę do szczoteczki).
Szczoteczka elektryczna dla dzieci. Jaką kupić?
Większość szczoteczek elektrycznych można stosować od 3. roku życia. Szczoteczki dokładnie czyszczą zęby i przestrzenie międzyzębowe, zapobiegając wystąpieniu próchnicy (która jest plagą wśród dzieci). Szczoteczki są kolorowe, mają namalowane postaci z bajek, co zachęca dzieci do mycia zębów. Jaką szczoteczkę wybrać?
Dla malucha – dzieciom powyżej 3. roku życia możemy kupić szczoteczkę obrotowo-pulsacyjną albo soniczną. Mają wymienne końcówki, kolorowe naklejki, a droższe modele wyposażone są również w mechanizmy, które zachęcają dzieci do dokładnego mycia.
Dla uczniów – trochę starszym dzieciom możemy kupić szczoteczkę, która dodatkowo zawiera czasomierz. To pomoże dziecku przestrzegać wymaganego czasu mycia zębów.
Czy warto kupić szczoteczkę elektryczną?
Zakup szczoteczki elektrycznej to dobry pomysł. Inwestycja szybko się zwraca w postaci rzadszych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Szczoteczki pozwalają dokładnie czyścić zęby, co przekłada się na eliminację ubytków.
Autor: mat. pras. Bimago
Efekt głębi zapewni fototapeta przestrzenna.
Autor: mat. prasowe Wilko
Praktyczny regał typu drabinka świetnie wpasował się w stylowy pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą
Autor: mat. pras. Vedum.se
Wieszaki przydają się w kilku miejscach - zwłaszcza przy umywalce i strefie kąpielowej. Warto zwrócić uwagę na ciekawe, okrągłe wieszaki, na których można zawiesić większą torbę