Targi staroci znane w całej Polsce. Jakie antyki są teraz modne?
Czacz, miejscowość w Wielkopolsce nazywana jest stolicą handlu towarami z drugiej ręki. Mieszkańcy wystawiają swoje produkty w garażach, namiotach i niewielkich sklepach. Czego poszukują współcześni klienci? Czy moda na meble z PRL-u to chwilowy trend? Na te i inne pytania odpowiada Rafał Gbiorczyk, mieszkaniec Czacza, który od lat zajmuje się sprzedażą mebli i akcesoriów z drugiej ręki.
Autor: archiwum
Fot. M. Bykowski
Spis treści
- Największy targ staroci w Polsce
- Kiedy jest targ staroci w Czaczu?
- Meble i kryształy z PRL
- Meble w PRL. Wersalki, półkotapczany, meblościanki
Największy targ staroci w Polsce
Rafał Gbiorczyk od lat zajmuje się sprzedażą antyków w Czaczu. Nie bez powodu mówi się, że miejscowość jest stolicą handlu towarami z drugiej ręki. Wieś znajduje się w pobliżu Śmigla w Wielkopolsce. Do Czacza od kilkudziesięciu lat przyjeżdżają klienci niemal z całego kraju. Nic dziwnego – to jedna z większych giełd staroci, mebli i antyków.
Kiedy jest targ staroci w Czaczu?
Artykuły z drugiej ręki dostaniemy tutaj codziennie. Znajdują się w garażach, stołach czy barakach. Niektórzy swoje artykuły wystawiają w niewielkich namiotach, utworzonych specjalnie na daną okazję. Tradycja sprzedaży antyków się schyłku lat 90. XX wieku.
- W poszukiwaniu wyjątkowych mebli wybieram się głównie do Belgii, Francji i Holandii. Jak można się domyślić, czym rzadsza rzecz, tym bardziej poszukiwana. Podczas wyceny istotne jest, z jakiego okresu pochodzi dana rzecz, czy jest sygnowana, a także kto ją zaprojektował - zaznacza Rafał Gbiorczyk.
Meble i kryształy z PRL
Jak zauważa Rafał Gbiorczyk, już od kilku lat panuje moda na meble z PRL-u i te, które wyróżniają się duńskim designem, rozwijającym się na przełomie lat 50. i 60. Meble z tamtego okresu są proste, wykonane z naturalnych materiałów - na przykład drewna i wikliny. Pasują do funkcjonalnych, przestronnych, ale też eklektycznych wnętrz.
- Poszukiwane są oryginalne stoliki, krzesła, szafki pod telewizor czy regały. Moda zarówno na meble z PRL-u, jak i design duński trwa jakieś 5 lat. Myślę, że wkrótce przeminie – stwierdza.
Zdaniem Rafała Gbiorczyka to co wyróżnia meble z dawnych lat jest bardzo dobra jakość wykonania.
- Meble, które sprzedajemy przetrwały nawet 200 lat. I to o czymś świadczy. Poza tym cena nie zawsze musi być wysoka. Modele z okresu międzywojnia kosztują porównywalnie do tych zakupionych w znanych sieciówkach. Warto pamiętać, że płyty wiórowej, z której najczęściej wykonuje się popularne meble – nie da się odnowić. Z kolei drewno już tak - mówi.
Na targach staroci znajdziemy też kryształy z PRL-u, porcelanę z Ćmielowa czy Bolesławce oraz ceramikę. Musi jednak być to coś rzadkiego, aby miało wysoką cenę.
Czytaj także: Mieszkanie w PRL. Jak wyglądało? Zobacz kultowe vintage meble - wersalki, półkotapczany i meblościanki
Autor: Siemaszko Zbyszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Warszawa, 1968 rok, sygnatura: 51-134
- Najdroższe są kolorowe kryształy. Przyjeżdżają do nas klienci, którzy poszukują czegoś innego. Nierzadko potrafią oryginalnie aranżować wnętrza i mają wiedzę na temat odnawiania mebli. Takie osoby doceniają wartość przedmiotów z duszą - dodaje nasz rozmówca.
Meble w PRL. Wersalki, półkotapczany, meblościanki
Meblościankę znajdziemy w każdym PRL-owskim domu. Budowano ją z płyty pilśniowej, pokrytej okleiną drewnopodobną. Mieszkańcy trzymali w niej między innymi zastawy stołowe, pościele, ubrania. Za przeszkleniami widoczne były kryształy, filiżanki i inne eleganckie naczynia. Do dziś w niektórych domach znajdziemy meblościanki, chociaż nie jest to ulubiony mebel współczesnych czasów.
Obowiązkowymi meblami były również rozkładane łóżka, półkotapczany i wersalki, które w dzień pełniły funkcję kanapy, a w nocy - łóżka. Przed nimi stawiano ławę, a pod nią - wzorzysty dywan. Wisienką na torcie był ozdobny, okrągły żyrandol.
Przeczytaj również: Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby. Jedną urządziła architektka, drugą redaktorka
Autor: Olga Steliga-Dykas / instagram.com/moje__wnetrza
Zobacz: Najlepsza polska porcelana. Te marki są najdroższe. Gdzie i za ile kupić porcelanę?
Autor: Pexels/Pavel Danilyuk
Szukasz eleganckiej zastawy stołowej? Zobacz zdjęcia w galerii. Wśród nich produkty kultowych marek!