Telewizor na ścianie. Jak wybrać uchwyt do telewizora? PORADNIK
Telewizory są coraz większe. Zamiast stawiać je na stoliku RTV, lepiej powiesić na ścianie. W pudełku z zakupionym ekranem nie znajdziemy jednak uchwytu do telewizora. To rodzi pytanie: jaki uchwyt do TV wybrać? Wystarczy jednak pamiętać o kilku wytycznych, a wybór ten – a później także montaż – okaże się prosty.
Spis treści
- Dlaczego warto powiesić telewizor na ścianie
- Na co zwracać uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora
- Jaki uchwyt do telewizora wybrać
- Co trzeba wiedzieć o montażu uchwytu do telewizora na ścianie
- Nietypowe uchwyty do telewizora i inne sposoby montażu telewizora
Oprócz samego telewizora w pudle ze sprzętem znajdziemy zwykle wyłącznie przewód zasilający, pilota oraz podstawę, na której możemy zamontować ekran i postawić na szafce. Podstawa ta przybiera różne formy, od prostych nóżek, przez trójnogi, po bardziej zaawansowane rozwiązania z wbudowanym soundbarem. W zdecydowanej większości modeli nie znajdziemy jednak uchwytów do powieszenia na ścianie. Wyjątkiem w przeszłości było kilka telewizorów marki Sony, a ostatnio przypominające obrazy telewizory Samsung The Frame oraz ultrasmukłe LG OLED W7, które z założenia mogą jedynie wisieć na ścianie. We wszystkich innych przypadkach sami musimy się zatroszczyć o zakup uchwytu do telewizora.
Dlaczego warto powiesić telewizor na ścianie
Czy jest w ogóle sens wieszać telewizor na ścianie? To zależy przede wszystkim od aranżacji wnętrza. Powieszenie telewizora na ścianie pozwala nam na większą swobodę w układzie powierzchni pod telewizorem, a także umożliwia schludne schowanie przewodów. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle poza telewizorem mamy też dodatkowy osprzęt do niego, jak dekoder telewizyjny czy odtwarzacz DVD/Blu-ray; trzeba przewidzieć miejsce także dla nich.
Telewizor na ścianie zajmuje mniej miejsca niż stojący na meblu oraz – o ile nie zdecydowaliśmy się na model z jakąś wyjątkowo efektowną podstawą – na ogół prezentuje się po prostu lepiej. Dzięki temu możemy na przykład zdecydować się na większy model niż pierwotnie zakładaliśmy, a także nie musimy przejmować się szerokością szafki stojącej pod nim. Powieszony na ścianie telewizor usuwa też obawy o strącenie ekranu przez dzieci czy zwierzaki.
Na co zwracać uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora
Dobrą informacją jest to, że wieszaki do telewizorów, podobnie jak same telewizory, mają standaryzowane mocowania. Standard ten nosi nazwę VESA. Oznacza to, że mimo wymiany telewizora po kilku latach, nie będziemy musieli zmieniać uchwytu. Ułatwia to też zakup uchwytu, ponieważ praktycznie niemożliwe jest kupienie niewłaściwego.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że istnieje kilka rodzajów standardu VESA. Różnią się one rozstawem otworów mocujących na tylnej obudowie telewizora. Informacje o tym, jaki konkretnie standard został zastosowany w naszym telewizorze, znajdziemy w instrukcji obsługi, a przede wszystkim w specyfikacji technicznej urządzenia na stronie internetowej producenta.
.. Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie?
.. Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana?
Rozstawy otworów uzależnione są przede wszystkim od rozmiarów telewizora. Inne uchwyty będą odpowiednie do mniejszych ekranów, inne do większych; standard VESA stosowany jest też w niektórych monitorach komputerowych. Ponieważ najważniejsze jest to, by wybrać taki uchwyt, który pasuje rozmiarem do naszego telewizora i wytrzyma jego obciążenie, należy sprawdzić wymiary naszego urządzenia oraz jego wagę. Dane te również znajdziemy w instrukcji. Na opakowaniu uchwytu do telewizora z kolei zawsze podane są maksymalne rozmiary ekranu oraz maksymalny udźwig, dzięki czemu nie powinno dojść do pomyłek.
Jaki uchwyt do telewizora wybrać
Modeli uchwytów do telewizora na rynku jest co najmniej kilkadziesiąt. Oferowane są przez szereg marek w dość zróżnicowanych cenach, od około 90 złotych do nawet ponad tysiąca. Czym się różnią? Kluczowa różnica to możliwość regulacji położenia telewizora. W sprzedaży są modele właściwie pozbawione tego rodzaju regulacji, co oznacza, że telewizor wiszący na ścianie musi pozostawać w jednej pozycji. Zaletą tego typu uchwytów jest zwykle mała grubość, dzięki której telewizor niemalże przylega do ściany.
Uchwyty regulowane w zależności od rodzaju pozwalają z kolei na zmianę położenia w poziomie lub pionie. Na rynku są też modele umożliwiające jedynie uchylenie ekranu do dołu. Takie uchwyty zwykle są droższe, ale pozwalają na montaż telewizora w nietypowej pozycji, na przykład ponad poziomem wzroku lub z boku. Dzięki temu telewizor tylko na czas seansu ustawiamy tak, aby było nam wygodnie oglądać, a później odsuwamy.
Zdecydowana większość telewizorów nie charakteryzuje się dobrymi parametrami kąta widzenia. Oznacza to, że najlepszy obraz zyskujemy wyłącznie siedząc na wprost ekranu. Dzięki regulowanemu uchwytowi zyskujemy w tym zakresie większe możliwości. Docenią to rozwiązanie ci, którzy lubią oglądać filmy nie tylko ze strefy wypoczynkowej, ale także np. z aneksu jadalnianego.
.. Z kablem czy bez. Przewodowe i bezprzewodowe technologie w mieszkaniu
.. Szafka RTV – konieczna czy zbędna? Urządzamy kącik multimedialny
Na rynku funkcjonują firmy wyspecjalizowane w produkcji uchwytów do telewizorów, jak Vogel’s czy Hama. Wybór konkretnego producenta czy modelu nie ma większego znaczenia, choć oczywiście warto zwrócić uwagę na jakość wykonania danego egzemplarza. W zdecydowanej większości bezpieczeństwo zapewni nam odpowiedni montaż uchwytu.
Do niektórych modeli telewizorów sami producenci stosują konkretne wieszaki. Tak jest na przykład w przypadku Sony XE93/XE94 czy ekranów QLED Samsunga. Dzięki wskazanym uchwytom telewizory te niemalże przylegają do ściany, co oczywiście wpływa na estetykę pomieszczenia. Uchwyty wybierane przez producentów telewizorów często są jednak droższe od innych rozwiązań dostępnych na rynku, które równie dobrze spełniają swoją funkcję.
Co trzeba wiedzieć o montażu uchwytu do telewizora na ścianie
Uchwyt do telewizora bez trudu zamontujemy sami, jednak do powieszenia telewizorów 50-calowych i większych będziemy potrzebowali pomocy drugiej osoby. W zestawie z uchwytem znajdziemy instrukcję obsługi, a najczęściej także odpowiednie śruby montażowe, pozwalające nie tylko na montaż uchwytu z telewizorem, ale też instalację uchwytu na ścianie. Co ważne, zdecydowana większość uchwytów nadaje się do zastosowania na prawidłowo wykonanych ścianach karton-gipsowych. Wtedy jednak będziemy potrzebować odpowiednich śrub typu molly. W wielu zestawach uchwytów znajduje się nawet szablon i mała poziomica, ułatwiające równe wywiercenie otworów i przymocowanie uchwytu do ściany.
Przy montażu telewizora na ścianie warto pomyśleć o tym, jak przeprowadzimy przewody. Inaczej kable z sygnałem, kabel HDMI oraz przewody zasilające telewizor po prostu będą wisieć za telewizorem, co nie wygląda korzystnie. Dobrze jest na etapie remontu wykonać w ścianie tunel, którym przeprowadzimy przewody. Świetnym pomysłem może okazać się zamontowanie też gniazdka elektrycznego za telewizorem, co ułatwi podłączenie, zwłaszcza że przewody zasilające nawet w dużych, 75-calowych telewizorach, są bardzo krótkie. A jeśli nie możemy sobie pozwolić na tego rodzaju rozwiązania, sięgnijmy po maskownicę do kabli.
Nietypowe uchwyty do telewizora i inne sposoby montażu telewizora
Oprócz standardowych uchwytów do telewizora na rynku można znaleźć co najmniej kilka innych propozycji, które mogą sprawić, że nasz salon będzie wyglądał wyjątkowo. Wspomniany już wcześniej LG W7 ma raptem 3mm grubości i trzyma się uchwytu za pomocą magnesów. Nie tyle uchwyty ścienne, co nietypowe podstawy sprzedawane oddzielnie oferuje Samsung. W ofercie znalazł się m.in. stojak ArtStand, przypominający formą trójnożną sztalugę malarską, oraz lejkowaty Gravity Stand, dzięki któremu ekran wygląda tak, jakby wisiał w powietrzu.
Osoby z bardzo zasobnym portfelem mogą skierować swoje oczy ku Bang&Olufsen BeoVision Eclipse. Ten telewizor oferowany jest z uchwytem ściennym, pozwalający na elektryczne przesuwanie ekranu. W ofercie duńskiej marki jest też podłogowa podstawa, której położeniem można sterować za pomocą pilota. Natomiast Loewe oferuje olbrzymią metalową ramę, która utrzymuje 65-calowy telewizor.
W firmach zajmujących się tworzeniem kin domowych i instalacji audio-video możemy zamówić indywidualny projekt i sprawić, by telewizor był całkowicie ukryty w ścianie lub wysuwał się z podłogi. Większość z nas uzyska jednak przyzwoite efekty aranżacji salonu, stosując uchwyty do telewizorów dostępne w popularnych elektromarketach.