Thermomix. Wady i zalety: poznaj je, zanim go kupisz

2023-12-18 15:05

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, poszukiwanie rozwiązań ułatwiających codzienne obowiązki w kuchni staje się priorytetem dla wielu osób. Wśród innowacyjnych, bardzo popularnych sprzętów prym wiedzie Thermomix. Wady i zalety tego urządzenia warto poznać, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

Thermomix
Autor: Olga Steliga-Dykas

Spis treści

  1. Czy warto kupić Thermomix? Zalety Thermomixa
  2. Czy warto kupić Thermomix? Wady Thermomixa
  3. Thermomix: moja opinia

Czy warto kupić Thermomix? Zalety Thermomixa

1. Wielofunkcyjność

Thermomix to prawdziwy multitool kuchenny. Potrafi miksować, kroić, dusić, gotować na parze, ważyć składniki, a nawet obierać ziemniaki (najnowsze modele). 

Dzięki temu jedno urządzenie może zastąpić kilka tradycyjnych sprzętów, oszczędzając w kuchni miejsce. Za jego pomocą zrobisz sobie kawę, lody, ugotujesz zupę, a nawet wyrobisz ciasto

2. Oszczędność czasu

Automatyzacja procesów kulinarnych pozwala zaoszczędzić cenny czas. Thermomix potrafi przygotować danie od początku do końca. 

3. Mniej naczyń do mycia

Wiele przepisów na Thermomix to dania jednogarnkowe. Oznacza to, że całą potrawę przygotujesz po prostu w Thermomixie i nie będziesz musieć brudzić innych naczyń. 

4. Łatwość obsługi

Panel sterowania sprawia, że obsługa urządzenia jest łatwa nawet dla osób niezaznajomionych z technologią. 

Nowe modele urządzenia przeprowadzają użytkownika przez proces gotowania, tak że nawet ktoś, kto niespecjalnie umie gotować, poradzi sobie z wykonaniem konkretnego dania.

5. Zachowanie wartości odżywczych

Gotowanie na parze oraz precyzyjne kontrolowanie temperatury pozwala zachować maksimum wartości odżywczych w potrawach.

6. Łatwość czyszczenia

Niezależnie od tego, co robisz w Thermomixie, łatwo go wyczyścić. Wystarczy do naczynia nalać litr ciepłej wody, kapkę płynu do naczyń i włączyć wysokie obroty. Wszystkie zanieczyszczenia się odkleją, a po wylaniu wody, wystarczy jeszcze przetrzeć dzban miękką gąbką z płynem.

Thermomix, oczywiście poza obudową, można myć też w zmywarce.

7. Niezawodność

Thermomix jest nie do zdarcia i bardzo rzadko się psuje. Znam wiele osób, które wciąż używają modelu TM21! 

Thermomix
Autor: Unsplash/oldelpachot

Czy warto kupić Thermomix? Wady Thermomixa

1. Wysoka cena

Thermomix już teraz kosztuje ok. 6 tys. zł, a jego cena ma jeszcze wzrosnąć! To z pewnością możesz odstraszyć konsumentów  o ograniczonym budżecie.

Na rynku znajdują się jednak jego tańsze alternatywy: tzw. “Xiaomix”, wielofunkcyjny robot kuchenny od firmy Xiaomi, Monsieur Cuisine Smart przez Polaków zwany Lidlomixem, HOFFEN Chef Express, Cobbo 7, Eldom Perfect MIX2 czy Tefal i-Companion XL. 

2. Zajmuje dużo miejsca

Thermomix jest dosyć dużym urządzeniem. Właścicielom dużej kuchni nie zrobi to różnicy, jednak właścicielom małych, gdzie każdy centymetr blatu jest ważny, może to przeszkadzać. 

3. Brak możliwości gotowania dla dużej ilości osób

Jeśli już gotuję, to staram się zrobić obiad przynajmniej na dwa dni. W moim modelu Thermomixa naczynie ma pojemność 2 l. Jeśli miałabym przygotowywać w nim zupę, moja składająca się z czterech osób rodzina, zjadłaby ją w jeden dzień. 

4. Nie zrobi za ciebie wszystkiego

Chociaż producenci obiecują, że Thermomix potrafi naprawdę wiele, w wykonywaniu niektórych czynności wcale nie jest idealny. Przykładowo, nie potrafi porządnie ubić piany z białek. Klasyczny mikser radzi sobie z tym zdecydowanie lepiej!

Thermomix: moja opinia

Thermomixa (model TM31) mam już od 12 lat. Nie kupiłam go sama, ale dostałam na prezent. Sama zapewne nigdy nie zdecydowałabym się na jego zakup, nie tylko ze względu na cenę, ale też dlatego, że nigdy nie lubiłam gotować i zapewne już nigdy nie polubię. 

Muszę jednak przyznać, że to urządzenie faktycznie ułatwia pracę i przyspiesza wiele czynności. Uważam, że praktycznie każdy przepis można przygotować w ten sposób, by przynajmniej część prac wykonał za nas Thermomix. 

Rzadko gotuję, a jeśli już, to najczęściej wspomagam się nim w kuchni w krojeniu i mieszaniu. Zanim dorobiłam się ekspresu, był czas, że przygotowywałam sobie w nim nawet… kawę!

Dla mnie największym minusem tego urządzenia jest jego niewielka pojemność, która pozwala na ogół na zrobienie obiadu tylko na jeden, góra dwa dni. Tyczy się to przede wszystkim zup, które sama gotuję w dużym, 5l garnku. Jeśli już mam coś gotować, chcę, żeby jedzenia wystarczyło mi na trzy obiady. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nawilżacz powietrza na kaloryfer czy wolnostojący? Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Trójkąt roboczy w kuchni. Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było:
Nasi Partnerzy polecają