Trzymasz ładowarkę w gniazdku cały czas? Sprawdź, ile cię to kosztuje
Większość z nas ma ładowarkę do telefonu stale podłączoną do gniazdka. Czy nawet jeśli nie ładujemy smartfona, urządzenie wciąż pobiera prąd? A jeśli tak, to ile nas to kosztuje? Obliczenia zaskakują!
Czy ładowarka pobiera prąd cały czas?
Odpowiedź jest prosta – tak. Dotyczy to wszystkich urządzeń podłączonych do prądu. Nawet jeśli nie ładujemy telefonu, to ładowarka wciąż pobiera prąd, oczywiście nie aż tyle, ile podczas właściwego ładowania.
Odłączanie i podłączanie urządzenia za każdym razem, gdy chcemy naładować telefon może być męczące, zwłaszcza że większość osób ładuje swoje smartfony codziennie. Dużo wygodniej jest więc zostawić w gniazdku ładowarkę i podłączać do niej telefon, gdy tego potrzebujemy.
No właśnie, ale czy jest to ekonomiczne rozwiązanie? Ile kosztuje nas w ciągu dnia, miesiąca, a nawet roku zostawienie ładowarki w gniazdku? Dokładnych obliczeń podjął się polski TikToker, Dawid Kosiński. Na swoim profilu opublikował filmik, w którym sprawdził, ile kosztuje stale podłączona do gniazdka ładowarka.
Na potrzeby eksperymentu, Dawid użył ładowarki do szybkiego ładowania oraz miernika zużycia energii.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bezprzewodowe ładowanie komórki. Podkładki, stoliki, szafki ładujące telefon
Ile prądu zużywa ładowarka w gniazdku?
Najprostsze ładowarki 5 i 10-watowe zużywają minimalne ilości energii, ale coraz częściej używa się ładowarek szybko ładujących o większej mocy, np. 90-watowych. I właśnie taki model Dawid wykorzystał do swojego eksperymentu.
Z obliczeń wynika, że nie mamy się zbytnio czym martwić. Ładowarka o mocy 90 watów podłączona do gniazdka to koszt zaledwie 1.7 grosza dziennie. W skali miesiąca to 51 groszy, natomiast roczny koszt trzymania ładowarki w gniazdku to 6 złotych i 19 groszy.
Jak widać tragedii nie ma i nawet przy wyższych rachunkach za prąd niewielka ładowarka wetknięta na stałe do gniazdka nie nadwyręży domowego budżetu.
Aczkolwiek, jeśli jesteśmy wyjątkowo oszczędnymi osobami, nic nie stoi na przeszkodzie, by po każdym ładowaniu urządzenie odłączyć z gniazdka. Jak podsumowuje Dawid Kosiński w swoim filmiku – „6 złotych to niby nie dużo, ale jednak coś”.