Upcykling design po polsku. Polskie wzornictwo ekologiczne
Upcykling staje się coraz bardziej modny. Trend ponownego, twórczego przetwarzania niechcianych przedmiotów zyskuje popularność także i w Polsce. Ta moda nie ogranicza się jednak wyłącznie do samodzielnie wykonywanych mebli z palet i skrzynek. Wśród polskich marek pojawiają się producenci, którzy dbają o to, żeby pożenić myśl ekologiczną z modnym wzornictwem.
Spis treści
- REC.ON – nowe życie złomu
- MP PROJECT – z podwozia do salonu
- Mobler Design – stare drewno w nowoczesnym wydaniu
Choć meble produkowane zgodnie z ideą upcyklingu kojarzą się wciąż głównie z kawowymi stolikami z europalet i szafkami nocnymi z jabłczanych skrzynek, to nie jedyne oblicze upcyklingu we wnętrzach. Niejednokrotnie produkty wykonane dzięki twórczemu przetworzeniu odpadów to modne, nowoczesne meble, które znajdą zastosowanie nie tylko we wnętrzach industrialnych.
.. Upcykling. Zaskakujące, nowe życie starych przedmiotów >>>
.. Slow Design. Co to takiego? I dlaczego warto zainteresować się tym zjawiskiem? >>>
Firmy produkujących elementy wyposażenia tego rodzaju są obecne również w Polsce. Przedstawiamy trzy polskie marki, które oferują upcyklingowe meble cechujące się najwyższej próby wzornictwem.
REC.ON – nowe życie złomu
Jedną z cech dobrego projektanta jest dostrzeganie piękna tam, gdzie wszyscy pozostali widzą brzydotę. Stare części samochodowe z pewnością nie kojarzą nam się z pięknymi przedmiotami. Jednakże to właśnie stare tłumiki, tarcze hamulcowe i koła zębate stanowią główną grupę produktów, na bazie których produkowane są produkty marki REC.ON.
Paulina i Bartek Bieleccy założyli firmę REC.ON z myślą o dobrym designie. Dobry design rozumieją zaś szeroko – nie tylko jako wzornictwo wygodne dla użytkownika i funkcjonalne, lecz także trwałe i produkowane z myślą o środowisku.
Wśród najbardziej ikonicznych produktów marki znajdują się przede wszystkim oryginalne lampy produkowane z części samochodowych. Tłumiki i hamulce jeszcze nigdy nie miały tyle szyku i klasy. W ofercie firmy znajdziemy niepowtarzalne lampy wiszące, kinkiety i lampy stojące.
Zanurzenie marki w slow design i społecznej odpowiedzialności objawia się nie tylko w upcyklingowych produktach. REC.ON to także pensjonat w Andaluzji prowadzony zgodnie z wytycznymi ruchu slow, do którego zalicza się również upcykling.
Więcej szczegółów na ich stronie internetowej rec-on.eu.
MP PROJECT – z podwozia do salonu
Samochodowy nurt upcyklingowego designu dotyczy także kolejnej polskiej marki, a mianowicie MP PROJECT. Podstawowym materiałem, z którego wykonują swoje produkty, są bowiem felgi samochodowe.
W ofercie firmy znajdziemy wykonane z felg pufy, hokery i stoliki. Malowane są na bardzo wiele fantazyjnych kolorów i prezentują się nietuzinkowo. Odnajdą się zarówno we wnętrzach loftowych, jak i jako ciekawy akcent w tradycyjnych aranżacjach.
Firma zajmuje się także urządzaniem wnętrz użytku publicznego. Możemy też w MP PROJECT zamówić meble na zamówienie. Właściciele starają się swoją działalnością promować ekologiczny design i społecznie odpowiedzialną postawę konsumencką.
Zachęcamy do śledzenia strony marki na Facebooku.
Mobler Design – stare drewno w nowoczesnym wydaniu
Choć odpady metalowe najsilniej chyba kojarzą się z uciążliwymi odpadami, polski upcycling design nie ogranicza się do złomu. Wartościowym do odzyskania materiałem jest przecież również drewno.
Oczkiem w głowie rodzinnej podkarpackiej stolarni Mobler Design jest drewno rozbiórkowe. W belkach i deskach odrzuconych podczas rozbiórek starych budynków dostrzegli szlachetny materiał, który zasługuje na nowe życie. I to nie byle jakie!
W pracowni Mobler Design wiekowe drewno zyskuje nowoczesny sznyt. Stoły, stoliki kawowe i konsole będą ozdobą nie tylko rustykalnych. Będą też prezentować się dobrze nie tylko w bardzo nowoczesnych domach. Oszczędne, eleganckie wzornictwo mebli tej marki nosi znamiona uniwersalności.
Podporę pod piękne blaty ze starego drewna stanowi minimalistyczna, utrzymana w czerniach stalowa metaloplastyka. Dzięki temu drewno wychodzi na pierwszy plan, a jednocześnie mebel zyskuje wygląd, który łatwo zgra się z każdym wnętrzem.
Po więcej szczegółów: moblerdesign.pl.
Autor: agencjafree/living4media
Wnętrza w stylu ekologicznym to druga młodość wysłużonych materiałów
Autor: Mateusz Bieniaszczyk
Surowa prostota, klasyka upcyclingowego stylu: zamiast ramy łóżka - materac na pobielonych paletach. Minimalistyczna forma, minimalny koszt i wysiłek. W aranżacji strychu świetnie współgra z białą, drewnianą konstrukcją stropu.