Wykorzystaj każdy centymetr i pomyśl o oświetleniu. 7 rad architektki, jak zaprojektować miejsca do przechowywania
Przechowywanie to jedna z mniej efektownych funkcji domu, ale równie ważna, jak inne. Jeśli jest dobrze zaplanowane, nie zwracamy uwagi. Jeśli jednak coś jest nie tak, bałagan może być utrapieniem. Poprosiliśmy architektkę Idę Mikołajską o wskazówki, które pomogą dobrze zaplanować wnętrze
Spis treści
- Wykorzystanie przestrzeni
- Oświetlenie
- Przeszklone fronty
- Regulowane półki
- Wysoka jakość
- Dodatki
- Dobra organizacja
Wykorzystanie przestrzeni
Aranżując miejsca do przechowywania powinniśmy pamiętać o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. W tym celu najlepiej będzie zastosować szafki sięgające od podłogi, aż do samego sufitu. Najefektywniejszym pomysłem będzie wymierzenie dostępnego miejsca, a następnie zaprojektowanie funkcjonalnego mebla i zlecenie jego wykonania u stolarza.
W trudno dostępnych miejscach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z odpowiednich akcesoriów meblowych oraz gotowych systemów oferowanych przez producentów. Ponadto, ergonomiczne uchwyty czy mechanizmy otwierania (m.in. servodrive) ułatwią korzystanie z szafek znajdujących się przy suficie lub przy samej podłodze.
Oświetlenie
Żeby ułatwić sobie późniejsze korzystanie z zabudowanych szafek, zwłaszcza tych głębokich, świetnym pomysłem będzie montaż oświetlenia w ich wnętrzu. Dzięki temu, otwierając drzwiczki nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tego, czego akurat szukamy. Często możemy skorzystać z gotowych rozwiązań dla stolarzy, takich jak np. drążki na wieszaki z wbudowanymi paskami LED.
Przeszklone fronty
Choć system otwartych półek w garderobie wydaje się najlepszym rozwiązaniem ze względu na dobrą widoczność schowanych ubrań, nie jest to jednak opcja dla każdego. Żeby lepiej zadbać o przechowywane przedmioty warto postawić na przeszklone fronty szaf, dzięki którym wciąż będziemy widzieć co skrywa się w środku, jednocześnie posiadając barierę hamującą kurz i roztocza. Ponadto, szklane drzwi mogą stać się prawdziwą ozdobą dla wymarzonej garderoby.
Regulowane półki
Projektując miejsce do przechowywania często nie jesteśmy pewni, jakie będzie późniejsze przeznaczenie skrytki i jakiej wielkości przedmioty będziemy chcieli w niej schować. Zamontowanie w szafach półek z możliwością regulacji umożliwi nam dostosowanie systemu do zmieniających się potrzeb.
Wysoka jakość
Warto pamiętać, że codzienne korzystanie z szafek i szuflad sprawia, że okucia meblowe szybciej się zużywają, a nawet psują. Dobrze jest postawić na wysoką jakość elementów takich, jak zawiasy i prowadnice, żeby jak najbardziej wydłużyć cykl życia produktu.
Dodatki
Aranżując miejsce wewnątrz szafek powinniśmy pomyśleć także o dodatkach, które pomogą nam w lepszym gospodarowaniu przestrzenią. Chcąc jak najdłużej utrzymać porządek, warto skorzystać z podziałek do segregowania w szufladach, koszach i pudełkach.
Dobra organizacja
Harmonia i porządek zaczynają się już na etapie projektowania, dlatego zanim przystąpimy do tego zadania dobrze jest zastanowić się, jakie przedmioty planujemy trzymać w określonych miejscach i dostosować do nich rozmiar szafek czy wysokość półek.
Nie mniej ważny jest również sam sposób organizacji – tak, aby najpotrzebniejsze rzeczy były “na wyciągnięcie ręki”, a te rzadziej używane np. w najwyższych, trudniej dostępnych szafkach.
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce, kierują zespołem ambitnych architektów. Korzystając z wiedzy i wieloletniego doświadczenia pracują z nieustającą pasją i zaangażowaniem. Z szacunkiem traktują potrzeby funkcjonalne i estetyczne swoich klientów, bo to oni będą użytkownikami zaprojektowanego wnętrza.