Wypoczynek do salonu. Jakie meble wypoczynkowe do salonu wybrać?
Salon to oaza wytchnienia i serce domu. Tutaj powinno być przede wszystkim przyjemnie. Czynnikiem, który najsilniej wpływa na nasze samopoczucie w salonie są meble wypoczynkowe. Fotele, szezlongi i sofy muszą być nie tylko wygodne. Ich zadaniem jest także wyraziście domykać aranżację pokoju dziennego. Podpowiadamy, jak wybrać tak zwany wypoczynek do salonu.
Autor: MTI-Furninova, serwis prasowy
Nie bójmy się użyć dużego mebla wypoczynkowego jako silnego elementu kompozycyjnego. Bladoróżowa sofa na tle ściany w zieleniach pięknie się wybija. Nie musimy tak samo traktować wszystkich elementów tak zwanego wypoczynku do salonu - do wyrazistej sofy dobierzmy stonowany fotel.
Spis treści
- Królestwo relaksu – meble wypoczynkowe do salonu
- Nie tylko wygoda. Wypoczynek - serce salonowej aranżacji
- Umiejscowienie mebli wypoczynkowych do salonu
- Na jakie funkcje mebli wypoczynkowych zwrócić uwagę?
- Wypoczynek do salonu. Jakie obicie wybrać?
Królestwo relaksu – meble wypoczynkowe do salonu
Salony bywają duże i małe, połączone z kuchnią i jadalnią albo oddzielne. Są też strefy wypoczynkowe w kawalerkach. Łączy je wszystkie funkcja, którą jest relaks. To miejsce, w którym musimy się czuć dobrze.
Na dobre samopoczucie, jakość i trwałość relaksu wpływa rzecz jasna wiele czynników. Istotne jest światło – nie za ostre, nie za słabe, temperatura, a także cały szereg czynników zupełnie niepowiązanych z mieszkaniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że meble wypoczynkowe mogą być kluczowe.
Nie twierdzimy, że kanapa jest w stanie uratować najgorszy dzień świata. Pewnym jest jednak, że zła kanapa może go popsuć. Nie możemy do tego dopuścić.
.. Sofa rozkładana. Nie tylko zamiast łóżka >>>
.. Mały salon: aranżacja małego salonu >>>
Nie tylko wygoda. Wypoczynek - serce salonowej aranżacji
Choć najważniejsza, funkcja wypoczynkowa nie jest jedyną, którą pełnią meble wypoczynkowe do salonu. Salonowe meble to niezwykle istotny element aranżacji. Mogą jej nadać kierunek, elegancko dopełnić, albo kompletnie zrujnować.
Żeby dobrze wpasować wypoczynek w przestrzeń salonu, musimy uwzględnić obowiązującą tam dominantę barwową, metraż pomieszczenia i przebieg podziału między strefami, a także oświetlenie.
Idealnie zaprojektowany salon powinien nie utrudniać komunikacji między strefami, a jednocześnie zapraszać do wypoczynku. Jego układ względem pozostałych części mieszkania łatwo zorganizować przy użyciu mebli wypoczynkowych.
Umiejscowienie mebli wypoczynkowych do salonu
Kanapa w salonie często stoi przy ścianie. Ułatwia to siedzącym interakcję z tymi, którzy przebywają w innych częściach domu, nie zabiera wiele przestrzeni. Łatwo też zaplanować kompozycję ściany z tak ustawioną sofą, na przykład w technice color-blockingu.
Warto także ulokować ją na środku pokoju. W ten sposób można oddzielić kącik wypoczynkowy od jadalni. Takie rozwiązanie sprawdzi się także wtedy, gdy salon jest długi. Stawiając kanapę w poprzek, skrócimy optycznie wnętrze.
Wyjątkowo dużo możliwości daje sofa narożna, a także zestawy modułowe, które nie dość, że możemy ustawić zgodnie z życzeniem, to jeszcze w każdym momencie ustawić inaczej.
Na jakie funkcje mebli wypoczynkowych zwrócić uwagę?
Podejmując decyzję o wyborze mebli wypoczynkowych do salonu, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Kiedy wybieramy kanapę z funkcją spania, upewnijmy się, że jest wyposażona w dodatkowy pojemnik na pościel. To pozwoli nam na szybkie i proste przywrócenie porządku, kiedy salon „po godzinach” pełni funkcję sypialni.
Wiele spośród dostępnych na rynku mebli wypoczynkowych umożliwia regulację pozycji zagłówka i nachylenia oparcia. To wszystko dla maksymalizacji komfortu użytkownika. Producenci mebli wypoczynkowych nieraz sięgają także po dodatkowe gadżety, jak na przykład wbudowany sprzęt audio
Wypoczynek do salonu. Jakie obicie wybrać?
Kiedy wybieramy jasne meble, warto pamiętać, że są one podatne na zabrudzenia i trudne w utrzymaniu czystości. W tej sytuacji kluczowe znaczenie odgrywa tapicerka. Praktycznym wyjściem jest sofa ze zdejmowanymi pokrowcami, które można wyprać w pralce, bądź oddać do pralni chemicznej.
Wciąż jednak największą popularnością cieszą się obicia ze skóry naturalnej albo ekologicznej. Skóra naturalna zapewni nam komfort użytkowania, ale jest też wrażliwa na działanie wilgoci i promieni słonecznych.
Obicie ze skóry ekologicznej jest na pewno sporo tańsze, jednak trwałość sztucznego obicia jest zdecydowanie mniejsza. Ponadto, skóra sztuczna nie zapewnia dobrej wentylacji.
Autor: mat. pras. Fritz Hansen
Fotele Egg (z lewej) i Swan (z prawej) - doskonałe przykłady duńskiego wzornictwa
Autor: Dariusz Radej
Szarości i cegła - duet idealny
Autor: serwis prasowy marki Gala Colezzione
Sofa rozkładana Olbia, Gale Meble