Zasilacz awaryjny UPS. W jakich sytuacjach będzie przydatny?
Zakłócenia w sieci energetycznej, awaria zasilania czy nawet wyładowania atmosferyczne – to wszystko sprawia, że urządzenia, na których pracujemy, narażone są na uszkodzenia niektórych części eklektycznych. Aby ochronić je przed awarią, warto pomyśleć o zasilaniu awaryjnym. Podpowiadamy, na co zawracać uwagę wybierając UPS.
Spis treści
- UPS – nieocenione wsparcie dla domu
- Kiedy przyda się zasilanie awaryjne?
- Zasilacz UPS – to warto wiedzieć
W wyniku awarii zasilania komputer może nieoczekiwanie zawiesić się, ale najgorszą rzeczą byłaby całkowita utrata danych. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto zaopatrzyć się w awaryjny zasilacz Uninterruptible Power Supply (tzw. zasilacz bezprzerwowy). Jego zadaniem jest utrzymanie systemu zasilania innych urządzeń elektrycznych w razie problemu z zasilaniem sieciowym. Z jakimi sprzętami może on współpracować?
UPS – nieocenione wsparcie dla domu
Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się awaria zasilania. Na szczęście dzięki UPS możemy nie tylko bezpiecznie odłączyć sprzęt, ale przede wszystkim nie dopuszczamy do przepływu niebezpiecznych impulsów. Taki zasilacz przyda się, gdy trzeba będzie dokończyć zapisywanie danych, np. kiedy bateria laptopa jest na wyczerpaniu. Wybierając awaryjne zasilanie dla naszego komputera, postawmy na model o mocy całkowitej 1200W i mocy pozornej 2000VA. W dobrej jakości UPS czas podtrzymania urządzeń wynosi nawet do 50 min. w zależności od obciążenia. Oprócz tego zasilacz może być wsparciem dla innych urządzeń, takich jak drukarki, telewizory, systemy alarmowe czy telefony komórkowe.
Kiedy przyda się zasilanie awaryjne?
Przed zakupem UPS warto upewnić się, że posiada on wszystkie niezbędne gniazdka i złącza. Pozwoli nam to na sprawne korzystanie z bezprzewodowego zasilania, w zależności od potrzeb. Jedną z ciekawszych funkcji UPS jest możliwość zabezpieczenia systemów centralnego ogrzewania. W trybie UPS mogą działać przetwornice, co zapewnia ciągłą i bezproblemową pracę pompy CO. Modele typu smart mogą służyć do podtrzymywania zasilania terminali kasowych czy małych urządzeń sieciowych – to świetne rozwiązanie nie tylko dla domu, ale również firm. Zasilacze UPS, które mają wydłużony czas podtrzymania mocy, mogą zostać wykorzystane do serwerów, systemów bezpieczeństwa oraz systemów komunikacyjnych – sprawdzają się nawet w sytuacji, gdy występują wielogodzinne przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Polecany artykuł:
Zasilacz UPS – to warto wiedzieć
Dobór zasilacza UPS pod względem mocy jest kluczowym aspektem doboru UPS dla danego obciążenia. W sytuacji gdy nie określimy dobrze wartości mocy, może dojść do przeciążenia zasilacza. Wówczas w trakcie przeciążenia będzie on "chronił siebie", a tym samym przerzuci obciążenie na zasilanie sieciowe. Krótko mówiąc, nie spełni wtedy swojej funkcji. Moc zasilacza UPS podawana jest w VA/W, na przykład 1000VA/900W. Jeżeli chodzi o moc czynną, jest ona zależna od współczynnika mocy (power factor, PF).
Polecany artykuł:
Aby dowiedzieć się, jaką moc pobiera dane urządzenie (np. komputer, silnik czy serwer), potrzebna będzie dokumentacja techniczna sprzętu albo pomoc producenta. Im dłuższy czas podtrzymania zasilania, tym wyższa cena za UPS. Pamiętajmy również o tym, że jeśli zasilacz pracuje w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 30 st. C, wtedy żywotność jego baterii znacząco spada. Warto pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzatora, a także unikać korzystania z zasilacza w warunkach wilgotnych oraz w miejscu narażonym na oddziaływanie promieni słonecznych.