13 najbrudniejszych miejsc w domu, na które nie zwracasz uwagi

2022-04-04 13:52

Myśląc o najbrudniejszych miejscach w domu większość z nas od razu wskazuje na muszlę klozetową. Prawda jest jednak taka, że w domu jest mnóstwo miejsc, które mają na sobie dużo więcej zarazków! Oto 13 najbrudniejszych miejsc w domu, o których nie miałeś pojęcia.

najbrudniejsze miejsca w domu
Autor: getty images

Spis treści

  1. Najbrudniejsze miejsca w domu: łazienka i kuchnia
  2. Tu jest najwięcej zarazków: najbrudniejsze przedmioty
  3. Zobacz aranżacje najpiękniejszych polskich mieszkań:

Najbrudniejsze miejsca w domu: łazienka i kuchnia

1. Okolice muszli klozetowej – naukowcy podkreślają, że deska klozetowa jest jednym z najczystszych miejsc w całym domu. Tak bardzo boimy się pochodzących z niej zanieczyszczeń, że myjemy ją często i dokładnie. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że spuszczając wodę przy otwartej desce, bakterie swobodnie rozprzestrzeniają się na całą łazienkę i osiadają na meblach, umywalce czy...szczoteczce do zębów. By się przed tym chronić, warto pamiętać, by trzymać deskę zamkniętą i po każdej wizycie w toalecie dokładnie umyć ręce.

2. Szczoteczka do zębów – to jeden z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w łazience. Według naukowców na powierzchni szczoteczki, oprócz bakterii kałowych pochodzących z muszli klozetowej, mogą osiadać również gronkowce i bakterie E. Coli. Warto szczoteczkę do zębów trzymać w zamkniętym pojemniku lub chować w szafce. Należy ją również wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące.

3. Szczotka do włosów – nie powinno nas dziwić, że szczotka do włosów również jest miejsce, gdzie bakterie i zarazki lubią się gromadzić. Włosy, martwa skóra i resztki produktów pielęgnacyjnych to idealne środowisko dla rozwoju pleśni i bakterii. Dlatego szczotkę do włosów należy regularnie czyścić, by uniknąć wczesywania z powrotem we włosy brudu i bakterii. Warto również co kilka miesięcy wymieniać szczotkę na nową.

4. Kuchenny zmywak, czyli gąbka do mycia naczyń – brytyjscy naukowcy obliczyli, że na kuchennej gąbce znajduje się około 10 milionów bakterii na cal kwadratowy (ok. 6.45 cm²). Oznacza to, że zwykły zmywak kuchenny jest aż 200 tysięcy razy brudniejszy niż deska sedesowa. Dlaczego? Połączenie wilgoci i resztek jedzenia stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii i patogenów. Dlatego należy gąbkę do mycia naczyń wymieniać przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej co 5 dni.

5. Ścierki, ściereczki, ręczniki – kuchenne i łazienkowe tekstylia takie jak ściereczki czy ręczniki również są jednym z ulubionych miejsc bakterii i zarazków. Naukowcy obliczyli, że na ścierce kuchennej znajduje się aż 20 tysięcy więcej brudu i zarazków niż na desce klozetowej. Ręczniki i ścierki należy więc wymieniać raz w tygodniu i prać w wysokich temperaturach.

6. Deska do krojenia – wymieniając najbrudniejsze miejsca w domu nie można pominąć deski do krojenia, zwłaszcza tej, na której regularnie kroimy mięso. Bakterie z surowego mięsa i innych produktów zostają na powierzchni deski i namnażają się w ekspresowym tempie. Rozwiązaniem jest zakup kilku desek i używanie ich do obróbki konkretnego typu produktów, np. mięsa, chleba i warzyw. Co więcej, deskę po użyciu należy dokładnie wyszorować i co jakiś czas zdezynfekować (np. nacierając sokiem z cytryny czy octem). Deski plastikowe i drewniane dobrze wymieniać co kilka miesięcy.

Tu jest najwięcej zarazków: najbrudniejsze przedmioty

1. Łóżko – jeśli nie dbamy o czystość łóżka i nie zmieniamy regularnie pościeli, możemy być pewni, że razem z nami śpią bakterie i pajęczaki, z których najbardziej uciążliwe są roztocza kurzu domowego. Roztocza uwielbiają ciepło i wilgoć, a takie warunki panują właśnie w naszych łóżkach. Jak zadbać o swoje łóżko i sypialnię? Przede wszystkim należy każdego dnia dokładnie wietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Powinniśmy również regularnie czyścić materac (odkurzać go i prać jego pokrowiec). Pościel zmieniajmy raz na tydzień lub dwa tygodnie.

2. Kanapa w salonie – z kanapy korzystają wszyscy domownicy, także ci czworonożni. Włosy, sierść, martwy naskórek, kurz, okruszki i pozostałości z jedzenia tworzą idealne warunki do bytowania bakterii. Dlatego podczas cotygodniowego sprzątania domu nie zapominajmy o odkurzeniu sofy i przetarciu jej wilgotną ściereczką. Można też wytrzepać ją trzepaczką do dywanów.

3. Pilot od telewizora – najbardziej zanieczyszczone piloty znajdziemy w szpitalach i hotelach, ale te domowe również są siedliskiem bakterii i zarazków. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu (a najlepiej co kilka dni) przecierać je mokrą szmatką lub chusteczkami do sprzętów elektrycznych.

4. Dywan – przeciętny dywan jest mieszkaniem dla milionów bakterii i zarazków, które przyciąga ciepło i duża ilość pozostałości po jedzeniu, włosów, sierści, martwego naskórka, pyłków roślin itd. Dywany mogą być szczególnie niebezpieczne dla alergików, ponieważ roztocza uwielbiają w nich przebywać. Pamiętajmy więc o regularnym odkurzaniu lub trzepaniu dywanów. Warto też co jakiś czas wyprać dywan lub zlecić to specjalistycznej firmie.

5. Telefon – na naszej liście najbrudniejszych przedmiotów w domu nie może zabraknąć smartfona. To urządzenie, którego ciągle używamy, ale zapominamy o jego czyszczeniu. Oprócz kurzu, na powierzchni smartfona znajdziemy miliony bakterii i zarazków. Warto każdego dnia przecierać swój telefon specjalnymi ściereczkami do czyszczenia ekranów LCD/LED. Nie zapominajmy również o obudowie i trudno dostępnych zakamarkach naszego telefonu – to miejsca, w których bakterie i drobnoustroje uwielbiają się chować.

6. Klawiatura – przed pracą przy komputerze rzadko pamiętamy o tym, by umyć ręce, dlatego często przenosimy różne zarazki i bakterie z palców na klawiaturę. Ponadto, w przestrzeni między klawiszami z łatwością osiada kurz i resztki jedzenia. Pamiętajmy, by każdego dnia przed i po pracy przetrzeć delikatnie klawiaturę i by nie zapominać o higienie rąk.

7. Wiatraki i kratki wentylacyjne – wymieniając najbrudniejsze miejsca w domu pewnie nie pomyślelibyśmy o kratkach wentylacyjnych. A powinniśmy, ponieważ to właśnie tutaj mieszkają miliony bakterii i zarazków. Warto pamiętać o tych miejscach podczas domowych porządków – im mniej kurzu będzie osiadać w kratkach i wiatrakach, z tym mniejszą populacją bakterii i zarazków będziemy mieć do czynienia.

Regularne sprzątanie pozwala nie tylko utrzymać porządek, ale również może uchronić nas przed szkodliwym działaniem bakterii i drobnoustrojów. To szczególnie ważne, gdy któryś z domowników jest alergikiem. Znając najbrudniejsze miejsca w domu możemy dołożyć wszelkich starań, by pamiętać o utrzymaniu ich w jak największej czystości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz aranżacje najpiękniejszych polskich mieszkań: