4 sposoby na usunięcie nieprzyjemnych zapachów ze starych mebli. Puść stęchliznę w niepamięć
Czy są tu fani starych, zabytkowych, antycznych mebli? Te nie tylko potrafią zmienić charakter całego wnętrza, ale wzbogacone o współczesne elementy mogą stworzyć ciekawą eklektyczną mieszankę. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy uda ci się wygrzebać niesamowitą perełkę, której zapach pozostawia wiele do życzenia. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny ze starych mebli?
Niezależnie od tego, czy kupujesz tapicerowane meble, dywaniki czy kredensy, jeśli ktoś nie poświęcił im sporo czasu i nie poddał ich czasochłonnej renowacji, ich zapach może być nieco dziwny. Ta mieszanina kurzu, brudu i czasu jest dosyć trwała i może zdominować naturalny zapach twojego mieszkania.
Nie ma się, co łudzić: sama nie zniknie, szczególnie, jeśli jest wyjątkowo intensywna. Nie wystarczy wystawić mebla na zewnątrz i sądzić, że wiatr i czyste powietrze zrobią swoje. Nie masz pojęcia, w jaki sposób twój nowy-stary mebel był przechowywany, więc jeśli chcesz się dowiedzieć, jak usunąć zapach stęchlizny ze starych mebli, to czytaj dalej.
Oto 4 sposoby na usunięcie nieprzyjemnych zapachów ze starych mebli
1. Sięgnij po sodę oczyszczoną, ocet lub fusy z kawy
Jeśli gdzieś udało ci się wyszperać przepiękny, stary dywan w całkiem niezłym stanie, ale jego zapach wciąż powstrzymuje cię przed wstawieniem go do domu, spróbuj naturalnych metod.
Soda oczyszczona, ocet i fusy z kawy są znane ze swoich właściwości usuwających brzydkie zapachu. Każdy z nich działa nieco inaczej, w occie jest kwas, który pomaga zneutralizować niektóre zapachy, w fusach z kawy azot, a soda to z kolei wodorowęglan sodu, który potrafi przywrócić rzeczom w miarę neutralną woń.
W przypadku, gdy to dywanik jest problemem, posyp go obficie sodą i zostaw na dobę. Potem porządnie go odkurz. Ta metoda jest skuteczna w przypadku niezbyt intensywnych zapachów.
Jeśli chcesz pozbyć się zapachu z mebli, do każdej szuflady włóż miskę z kawą, octem lub sodą. Czasami nieprzyjemna woń zniknie już po dobie, a czasami będzie potrzeba nawet dwóch tygodni!
2. Nie działa? Wytocz cięższe działa: woda, mydło i szampon
Jeśli w dywaniku zadomowiła się pleśń albo bardzo stary kurz, soda nie da im rady. Pozbywanie się zapachu stęchlizny zacznij od porządnego odkurzania. Następnie delikatnie wyczyść dywanik za pomocą wody i szarego mydła. W ten sposób usuniesz kurz i brud osadzone w jego włóknach.
Następnie sięgnij po silniejszy detergent, np. środek do czyszczenia dywanów (na rynku są dostępne zarówno takie w proszku, jak i sprayu) i powtórnie go wyczyść. Poczekaj, aż wyschnie i oceń, czy efekt cię satysfakcjonuje. Jeśli nie, powtórz czynność.
3. Sięgnij po szlifierkę
Kiedy w przypadku drewnianych mebli zawiodły standardowe sposoby, oznacza to, że zapach wszedł w drewno. Możesz spróbować usunąć go za pomocą szlifierki. Jeśli plama, która prawdopodobnie wydziela przykrą woń została przez ciebie zlokalizowana, wyszlifuj tylko tę powierzchnię. Jeśli z kolei to cały mebel przeszedł stęchlizną, musi zostać poddany gruntownej renowacji.
Wyszlifowany mebel warto zostawić do przewietrzenia. Niech pooddycha. Następnie umyj go wodą z mydłem.
4. Nic nie pomaga? Zadzwoń po profesjonalistów!
Jeśli nie jesteś w stanie rozstać się ze swoim przepięknym, aczkolwiek śmierdzącym meblem (lub dywanem) musisz oddać go w ręce profesjonalistów. Oni zafundują mu dogłębne, a jednocześnie bezpieczne czyszczenie.
Przeczytaj również: Dawne meble: antyki i starocie. Jak rozpoznać oryginały? Sprawdzone rady dla początkujących
Autor: Thinkstockphotos.com
Na rynku antyków i staroci nietrudno się dać naciągnąć. Przed wprawnym oszustem, oferującym udane falsyfikaty jako bezcenne meble antyczne, trudno się obronić. Kilka prostych rad pomoże nam jednak odróżnić późniejsze naśladownictwa od mebli naprawdę dawnych.
Źródło: apartmenttherapy.com