Czy należy ściągać buty w gościach? Znamy odpowiedź! Sprawdź zasady savoir-vivre i nie popełniaj gafy

2023-10-25 15:21

W domach Polaków kultura ściągania butów w gościach to zwyczaj znany od pokoleń. Czy jednak savoir-vivre na pewno jasno wyznacza zasady? Co będzie gorsze dla gospodarza domu: zadeptany dywan czy widok gości paradujących w skarpetkach? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości w tym temacie.

Spis treści

  1. Zdejmowanie butów w gościach – skąd się wziął ten zwyczaj?
  2. Czy zdejmować buty w gościach? Tradycje na świecie
  3. Czy należy zdejmować buty? Zwyczaje w Polsce
  4. Czy należy zdejmować buty w gościach, będąc na przyjęciu?
  5. Czy goście powinni zdejmować buty? Zawsze warto zapytać

Zdejmowanie butów w gościach – skąd się wziął ten zwyczaj?

Mieszkańcy polskich wsi i miasteczek przez całe wieki żyli z uprawy roli oraz prowadzenia gospodarstw. Nic więc dziwnego, że chłopi, których buty na pewno nie były zbyt czyste, zawsze zdejmowali obuwie, składając komuś wizytę. Niezdejmowanie butów było nie tylko niehigieniczne, lecz także gwarantowało naniesienie sporej ilości brudu i piasku do wnętrza. Ta grzecznościowa tradycja pozostała z nami aż do dzisiaj. Czy jednak zdejmowanie butów w trakcie wizyty towarzyskiej to zwyczaj praktykowany tylko w Polsce?

Czy zdejmować buty w gościach? Tradycje na świecie

Jak się okazuje, różne kraje przyjmują różne zwyczaje. Przykładowo, mieszkańcy Europy Zachodniej, obu Ameryk i Australii nigdy nie zdejmują obuwia, będąc w gościach. Z kolei obywatele krajów Europy Centralnej i Wschodniej, większej części Azji i Kanady jak najbardziej zdejmują buty, wchodząc do czyjegoś domu. Co ciekawe, w niektórych rejonach niezdejmowanie obuwia jest wręcz obraźliwe – jak w przypadku Japonii. Z kolei w krajach arabskich zdejmowanie butów to rzecz oczywista i ma związek z wiarą – podeszwy uważa się za nieczyste. Warto to wiedzieć, aby nie obrazić nikogo, będąc w podróży.

Czy należy zdejmować buty? Zwyczaje w Polsce

W niektórych krajach niezdejmowanie butów ma związek ze strefą klimatyczną – tam gdzie przez większą część roku jest słonecznie i sucho, istnieje małe prawdopodobieństwo, że nabrudzimy w czyimś domu. W Polsce jednak, ze względu na pory roku obfitujące w deszcze i śnieg, trudno zachować obuwie w czystości. Dlatego jako goście musimy być gotowi na zdjęcie obuwia. Panowie powinni o tym pomyśleć, zakładając skarpetki, a panie muszą przewidzieć, że może im być zimno w stopy. Dlatego znakomitym pomysłem jest zabranie ze sobą obuwia na zmianę.

Często zdarza się, że gospodarze sami proponują domowe buty, ale czasem mamy opory, by założyć coś, co ktoś inny miał wcześniej na stopach. Dlatego właśnie baleriny lub pantofle przyniesione ze sobą rozwiążą problem.

Czy należy zdejmować buty w gościach, będąc na przyjęciu?

Przyjęcia to zupełnie inna kategoria spotkań niż zwyczajne wizyty towarzyskie. W trakcie przyjęć obuwie staje się nieodłącznym elementem naszej stylizacji, dlatego gospodarz nie powinien od nas żądać zdejmowania butów. Po naszej stronie jest jednak kwestia zachowania obuwia w nienagannej czystości: jeżeli dzień jest deszczowy lub padał śnieg, buty najlepiej założyć już po wejściu na imprezę. W bardzo złym guście jest zabrudzenie cudzego domu, nawet jeżeli za oknem panuje plucha.

Wyjątek, jeżeli chodzi o przyjęcia i oficjalne uroczystości, stanowią szpilki. Obcas może uszkodzić drewnianą podłogę, dlatego nie należy paradować w szpilkach w czyimiś domu, nawet jeżeli takie buty stanowią uzupełnienie modowej stylizacji.

Warto pamiętać, że w trakcie przyjęcia w swoim własnym domu gospodarz również powinien założyć oficjalne, wyjściowe obuwie.

Czy goście powinni zdejmować buty? Zawsze warto zapytać

A co, jeżeli impreza, na którą idziecie, nie jest ani spotkaniem z przyjaciółmi, ani oficjalnym przyjęciem? To na przykład imieniny babci albo kolacja z jakiejś okazji. Wówczas warto po prostu zapytać. To ważne, bo gospodarze mogą poczuć się urażeni, że zdjęliście obuwie lub odwrotnie. Możecie również sami zwrócić uwagę, jakie buty założył organizator spotkania, ale mimo wszystko najbezpieczniej będzie, jeżeli upewnicie się osobiście.

Czy zdejmować buty u kogoś w domu? Zasady mogą wydawać się zagmatwane, ale w rzeczywistości to tylko kilka reguł i wskazówek, które warto znać. Prawda jest taka, że co dom, to obyczaj – najczęściej gospodarze sami poproszą was o pozostanie w butach. Jeżeli tego nie zrobią – zdejmijcie je. Śmiało możecie poprosić o coś na stopy, żeby nie było wam zimno (zwłaszcza jeżeli na podłodze jest posadzka z płytek).

Savoir-vivre przy stole
Nasi Partnerzy polecają