Czym myć płytki podłogowe? Domowe sposoby na czyszczenie kafelków
Płytki podłogowe znajdziemy niemal w każdym mieszkaniu. Doskonale sprawdzają się w łazience, w kuchni, czy też w holu. Niestety ze względu na ich częstą eksploatację bardzo szybko gromadzi się na nich brud, który zalega w niewielkich szczelinach oraz w fugach. Aby cieszyć się pięknem płytek, musimy dość często je czyścić, co może być czasem uciążliwe. Jak odpowiednio zadbać o płytki podłogowe i jednocześnie ograniczyć związany z tym wysiłek?
Spis treści
- Jak skutecznie wyczyścić płytki podłogowe i fugi?
- Domowe sposoby na czyszczenie kafelków
- Czym czyścić płytki podłogowe, żeby nie było smug?
- Czyszczenie płytek mopem elektrycznym
- Czym usunąć kamień z kafelków?
Jak skutecznie wyczyścić płytki podłogowe i fugi?
To, jak szybko zauważymy zabrudzenia na płytkach, zależy przede wszystkim od poziomu ich błysku. Na płytkach z połyskiem widać niedoskonałości bardzo szybko, nawet gdy przejdziemy po nich zaledwie jeden raz. Chociaż pielęgnacja może sprawić nam nieco więcej kłopotu, efekt jest niesamowity. Matowe powierzchnie z kolei wydają się dużo łatwiejsze do czyszczenia, jednak to nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać.
Najprostszym sposobem na skuteczne wyczyszczenie płytek podłogowych – zarówno tych błyszczących, jak i matowych – jest dokładne umycie ich za pomocą detergentu dostosowanego do mycia glazury. Warto wybrać dobrej jakości płyn do mycia tego typu podłoża lub środek czyszczący w postaci mleczka do mycia płytek.
Nie zapominajmy o tym, że bardzo dużo brudu gromadzi się w fugach. Pod wpływem wilgoci może on z czasem przekształcić się w szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśń. Czym wyczyścić fugi na podłodze? Aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia z fug, możemy samodzielnie przygotować mieszankę wody, octu i sody oczyszczonej. Roztwór ten należy rozprowadzić na fugach i pozostawić na około 30-40 minut, a następnie zmyć letnią wodą.
Domowe sposoby na czyszczenie kafelków
Na zabrudzenia najbardziej narażona jest podłoga w kuchni i w łazience. W kuchni na płytkach osadza się tłuszcz i brud, który powstaje w trakcie przygotowywania posiłków, z kolei podłoga w łazience jest bardzo narażona na zachlapania i osady np. z twardej wody. Każdy typ zabrudzeń wymaga innej metody postępowania, istnieje jednak kilka sprawdzonych domowych metod na wyczyszczenie kafelków.
a) Usuwanie tłustych plam na kafelkach
Tłuste plamy na kafelkach możemy usunąć mieszaniną płynu do naczyń i soli emskiej. Tą metodą skutecznie pozbędziemy się nawet starych i bardzo uporczywych zabrudzeń.
b) Osady z twardej wody
Zarówno w kuchni, jak i w łazience na płytkach podłogowych powstawać może osad z twardej wody. Nie wygląda on estetycznie i jest bardzo trudny do usunięcia w trakcie standardowego mycia za pomocą płynu do podłóg. Skutecznym domowym sposobem na walkę z tym typem zabrudzeń jest stosowanie roztworu octu i boraksu.
Czym czyścić płytki podłogowe, żeby nie było smug?
Nawet bardzo czysta podłoga nie wygląda estetycznie, jeżeli znajdują się na niej smugi. Niestety, gdy do czyszczenia podłóg używamy tradycyjnych mopów, uniknięcie smug jest bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku kafelków o wysokim poziomie nabłyszczenia.
Standardowe mopy nie usuwają całkowicie zabrudzenia, a jedynie przesuwają je z punktu A do B. Mopy te są ponadto płukane w wodzie, która zwykle jest już mniej lub bardziej brudna, co znacznie zmniejsza efektywność mycia.
Czym więc myć płytki podłogowe, by uniknąć smug? Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie mopów elektrycznych. Nie tylko znacznie przyspieszają proces mycia, ale też nie pozostawiają smug. Urządzenia tego typu utrzymują wilgoć na niewielkim poziomie, a dzięki odpowiedniej prędkości w trakcie mycia polerują podłogę. Aby zwiększyć skuteczność mycia płytek podłogowych, warto wybrać do tego celu specjalistyczne środki czyszczące.
Czyszczenie płytek mopem elektrycznym
Mop elektryczny to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu czyszczenie płytek podłogowych przebiega bezwysiłkowo, a jednocześnie jest efektywne. Stosując tego typu urządzenia możemy zapomnieć o żmudnym szorowaniu podłóg, wyżymaniu mopa i długotrwałym oczekiwaniu na pełne wyschnięcie podłogi.
Do czyszczenia płytek podłogowych doskonale nadaje się bezprzewodowy mop elektryczny. To bardzo praktyczne i zaawansowane technicznie urządzenie, dzięki któremu możemy łatwo i bez wysiłku wyczyścić nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.
Dobrej jakości mop elektryczny wyposażony jest w specjalny zbiornik czystej wody wypełniony wodą i środkiem czyszczącym, który automatycznie nawilża pady z mikrofibry. Pady zasilane są elektrycznie i w trakcie pracy urządzenia szybko się obracają, dokładnie szorując podłogę.
Na tym nie kończą się zalety czyszczenia za pomocą mopa elektrycznego. Pod wałkami umieszczona jest listwa, która usuwa z nich mieszankę wody i zabrudzeń do zbiornika brudnej wody. Dzięki temu wałki są czyste w trakcie całego procesu czyszczenia, a brud znajdujący się na podłodze jest całkowicie usuwany, a nie tylko przesuwany.
Czyszczenie za pomocą mopa elektrycznego to nie tylko oszczędność czasu i wody. Skuteczność tej metody jest wyższa niż w przypadku tradycyjnych urządzeń tego typu. Przy myciu powierzchni o wielkości 60 m2 jesteśmy w stanie oszczędzić nawet 90% wody, w porównaniu do zwykłego mopa i 5-litrowego wiaderka. Dzięki temu urządzenie jest nie tylko wygodne w użyciu, ale też przyjazne dla środowiska.
Mop elektryczny umożliwia łatwe czyszczenie nawet najgłębszych zakamarków. Bez problemów wymyjemy nim przestrzenie pod meblami, a także usuniemy brud znajdujący się w rogach pomieszczenia.
Sprzęt ten ma uniwersalne zastosowanie. Z jego pomocą możemy czyścić nie tylko płytki ceramiczne, ale też parkiety – w tym również te olejowane i woskowane.
W mopie zastosowana została wydajna bateria litowo-jonowa, dzięki czemu nie posiada on kabla, którego przepinanie bywa niewygodne i wydłuża czas pracy. Rozwiązanie to zapewnia użytkownikowi pełną swobodę ruchów w trakcie czyszczenia podłóg. Na urządzeniu znajduje się wskaźnik czasu pracy z łatwym w obsłudze, intuicyjnym 3-poziomowym wyświetlaczem LED.
Czym usunąć kamień z kafelków?
Obok pleśni i grzybów, kamień jest jednym z najczęstszych zabrudzeń występujących na kafelkach. Gromadzi się on zarówno w trakcie ich codziennej eksploatacji, jak i podczas mycia. Do jego usunięcia możemy zastosować kilka skutecznych domowych sposobów.
Bardzo uniwersalnym środkiem do czyszczenia różnego rodzaju zabrudzeń na kafelkach, w tym również kamieni, jest ocet. Gdy tylko dostrzeżemy na płytkach osad, powinniśmy przetrzeć go szmatką nasączoną właśnie tym środkiem. Nie należy go jednak stosować zbyt często, ponieważ może zniszczyć strukturę kafelków. Inną wadą stosowania octu do czyszczenia podłóg ceramicznych jest nieprzyjemny zapach, który utrzymuje się w pomieszczeniu przez dłuższą chwilę.
Kolejnym domowym sposobem na usuwanie kamienia jest zastosowanie coli. Napój pomaga nie tylko walczyć z kamieniem, ale też usuwa rdzę, często osadzającą się na kafelkach. Do czyszczenia kafelków możemy użyć także profesjonalnych środków dostępnych na rynku, takich jak żele czy proszki do czyszczenia kamienia.
Metody domowe, choć skuteczne, wymagają od nas dodatkowego wysiłku i czasem wielokrotnego powtarzania dla osiągnięcia perfekcyjnego efektu. Zdecydowanie szybszą, skuteczniejszą metodą na walkę z kamieniem na kafelkach jest stosowanie elektrycznego mopa i odpowiednio dobranego środka czyszczącego.