Czysta bateria. Jak dbać o baterie kuchenne i łazienkowe?
Lśniąca i czysta bateria podkreśla estetykę wnętrza kuchni czy łazienki. Jednak podczas wykonywania zwykłych czynności nie sposób uniknąć zabrudzeń; po pewnym czasie na powierzchni baterii pojawiają się plamy, a nawet kamień. Pielęgnacja armatury może przysporzyć wielu trudności; niewłaściwy środek czyszczący może spowodować trwałe odbarwienia.
Czyszczenie baterii
Aby bateria na długo zachowała swój pierwotny wygląd, po pierwsze - należy czyścić ją regularnie (co dwa, trzy dni), po drugie - używać do tego celu odpowiednich środków, które powinny mieć odczyn neutralny lub lekko zasadowy (pH od 6 do 9). Nie można używać silnych, ścierających środków chemicznych, np. proszku do prania. Systematyczne czyszczenie baterii pozwoli uniknąć trwałych zabrudzeń, które wymagają użycia mocnych chemikaliów - a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia armatury. Jeśli jednak bateria nie była czyszczona od dawna, a brud jest odporny na standardowe metody - konieczne jest sięgnięcie po mocniejsze środki czystości. Należy jednak wybrać te preparaty, które nadają się do czyszczenia powierzchni chromowanych (najlepiej środki lekko zasadowe). Wskazane są płyny, żele i mleczka, które w przeciwieństwie do proszków nie zarysują powierzchni baterii. Większość środków używa się podobnie - po nasączeniu wilgotnej gąbki lub ściereczki preparatem należy przetrzeć zabrudzoną powierzchnię, a następnie obficie spłukać czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha.
Czego nie wolno używać do czyszczenia baterii
Niektórzy do czyszczenia baterii używają tych samych środków, które są przeznaczone do czyszczenia innych urządzeń w łazience. Nieodpowiedni środek czyszczący może zniszczyć baterię. Nie można stosować do tego celu proszków, środków do czyszczenia sedesów, wybielaczy czy rozcieńczalników. Powierzchnie chromowe mogą także naruszać kwasy fosforowe i związki chromu, obecne np. w dezodorantach i antyperspirantach, w kwasie solnym i jego pochodnych, które wchodzą w skład środków do usuwania kamienia lub czyszczenia glazury. Baterię może także zniszczyć słona woda i środki zawierające chlor. Dlatego warto jest przeczytać skład chemiczny kupowanego środka czyszczącego.
Jak powstają odbarwienia i plamy
Baterie są mocne i trwałe, bo ich korpusy są wykonane z mosiądzu. Błyszczącą powłokę baterii tworzy najczęściej warstwa chromu z wybłyszczaczem, nałożona na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie oraz na działanie żrących środków chemicznych. Używając do czyszczenia zabrudzeń mocniejszych chemikaliów należy pamiętać o ich rozcieńczeniu, a po ich użyciu - o obfitym spłukaniu powierzchni wodą i wytarciu do sucha. W przeciwnym razie środek ten wyschnie na baterii, wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które mogą doprowadzić do wypalenia warstwy chromu, a nawet niklu. W ten sposób powstają zacieki, odbarwienia i ciemne, brzydkie plamy na bateriach. Takie zniszczenia są trwałe i nieodwracalne. Warto więc przy zakupie nowej baterii zapoznać się z poradami producenta dotyczącymi jej pielęgnacji.