Czysty dom to zdrowy dom: sposoby na efektywne sprzątanie domu
Czysty i zdrowy dom to priorytet życia rodzinnego. Jak efektywnie sprzątać mieszkanie by skutecznie pozbyć się uciążliwych alergenów i groźnych dla zdrowia bakterii? Podpowiadamy jak i czym sprzątać dom, by żyć zdrowo (i zanadto się nie zmęczyć).
Spis treści
- Czysty dom wolny od detergentów
- Zdrowe nawyki w sprzątaniu
- Jak pokonać alergeny
- Sprzątanie bez stresu: jak sprzątać by się nie przemęczać
Lśniący i pachnący dom wolny od szkodliwych detergentów? Wszystko jest możliwe, jeśli do naszych domowych rytuałów dodamy kilka zasad i wiedzy o efektywnym sprzątaniu. Zobaczcie co warto wiedzieć i z jakich metod korzystać by zdrowo dbać o dom i jego wnętrze.
Czysty dom wolny od detergentów
Stosując domowe receptury na ekologiczne środki czystości nie tylko dbamy o zdrowie domowników ale i oszczędzamy na domowych wydatkach. Praktycznie wszystkie współczesne "gotowe" środki czystości możemy stworzyć samodzielnie z bardzo podstawowych i niedrogich składników: octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny czy białka kurzych jaj. O ich wielorakim, skutecznym zastosowaniu dowiesz się więcej z naszych artykułów z gotowymi recepturami.
WARTO WIEDZIEĆ
Ze wszystkich pomieszczeń w domu najwięcej bakterii znajduje się w kuchni. Mają tu świetne warunki do rozwoju: ciepło, zwiększoną wilgotność, resztki jedzenia…
- Zlewozmywak wraz z gąbkami i ścierkami do mycia to siedlisko drobnoustrojów. Na centymetrze kwadratowym myjki żyje ok. 40 tys. bakterii, znacznie więcej niż na podłodze.
- Lodówka, zwłaszcza szuflada z nieświeżymi, wilgotnymi owocami i warzywami oraz drobinki jedzenia w uszczelkach drzwiowych stanowią pożywkę dla bakterii, pleśni, drożdży.
- Drewniane deski do krojenia i blaty mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia, gdy obrabiasz na nich surowe jajka, mięso, ryby (ryzyko występowania bakterii E. coli i salmonelli).
Zdrowe nawyki w sprzątaniu
Mieszkać bez bałaganu, higienicznie – to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia. Drobnoustroje czają się bowiem wszędzie – w kurzu na półkach i materacach, w toalecie, akcesoriach kuchennych… 99% z nich jest co prawda nieszkodliwa dla większości z nas. Jednak w pozostałym 1% mogą znaleźć się groźne dla zdrowia bakterie salmonelli, listerii czy E. coli. Aby je wyeliminować konieczne jest dbanie o higienę, w szczególności w kuchni i w łazience.
5 DOBRYCH NAWYKÓW ZDROWEGO DOMU:
- Oddzielaj surową żywność od tej gotowej do spożycia.
- Regularnie sprzątaj lodówkę.
- Wyparzaj drewniane deski i myjki do naczyń.
- Opuszczaj deskę toaletową podczas spłukiwania wody.
- Zamień silne, sztuczne detergenty na domowe środki czystości.
Jak pokonać alergeny
Nawet jeśli nie jesteś uczulony na roztocza, staraj się w miarę często ścierać kurze. Regularnie pierz pościel, tkaniny dekoracyjne czy pluszaki dziecka (nie musisz używać chemicznych detergentów; równie dobre efekty dają ekologiczne środki, jak orzechy piorące i mydła na bazie olejów kokosowych, rzepakowych, lawendowych). Zaprzyjaźnij się z odkurzaczem. Takim, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a przy tym filtruje powietrze, eliminuje zapachy.
GDY W DOMU JEST ALERGIK...
dr n.med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii edukacyjnej Electrolux „Oddychaj na zdrowie"
...Powinno się zrezygnować z przedmiotów zatrzymujących kurz, takich jak dywany z długim włosiem, meble z tapicerką czy pluszowe zabawki. Z gładkich powierzchni można szybko usunąć zanieczyszczenia. Natomiast struktura tkaniny stanowi idealne miejsce gromadzenia się naskórka ludzi i zwierząt domowych, sierści, roztoczy, mikroorganizmów (bakterii, pierwotniaków, jaj pasożytów), pleśni i pyłków roślin. Niełatwo je wydobyć spomiędzy gęstych włókien, dlatego warto skorzystać z dobrego odkurzacza. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu Allergy Plus. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. Pamiętajmy też o sprawnej wentylacji i wietrzeniu pomieszczeń czystym powietrzem.
Sprzątanie bez stresu: jak sprzątać by się nie przemęczać
Lekkie porządkiPodręczny odkurzacz zasilany akumulatorem sprawdzi się podczas sprzątania małych powierzchni (zebrania rozsypanych płatków śniadaniowych czy odkurzenia półek).
Wyroluj pyłkiDo usuwania sierści zwierzaka z fotela czy dywanu najlepsze jest oczywiście odkurzanie. Ale jeśli nie możesz akurat włączyć odkurzacza, zbierz kłaczki wałkiem czyszczącym - szybko i zawsze pod ręką.Meble łatwe w czyszczeniuMasz w domu kreatywne dziecko? Pomyśl o tapicerowaniu sofy tkaniną odporną na trudne zabrudzenia. Materiał taki pokryty jest specjalną powłoką ochronną, która umożliwia pozbycie się większości zabrudzeń przy użyciu jedynie wody i ręcznika papierowego.
Pachnące odkurzaniePowietrze wydostające się z odkurzacza nie pachnie świeżością. Na szczęście można to zmienić, stosując odkurzacz z wysokiej jakości filtrem Allergy Plus, który aż w 99,95% oczyszcza powietrze wylotowe z odkurzacza z najdrobniejszych pyłków i kurzu. Dodatkową ochronę zapewnią pochłaniające brzydkie zapachy worki s-bag Anti Odour (automatycznie się zamykają podczas wyjmowania z odkurzacza). Na zdj. odkurzacz UltraSilencer Zen, ok. 999 zł, Electrolux.
Wygumkuj trudne zabrudzeniaTrudne do usunięcia osady z odpływu umywalki czy utwardzony brud z trudno dostępnych miejsc w kuchni i łazience wyczyścić teraz możemy jak gumką kauczukową końcówką dwustronnej szczoteczki dedykowanej do głębokiego czyszczenia fug, narożników, krawędzi i szczelin. Zawsze pod rękąW utrzymaniu codziennego porządku w łazience przydadzą się chusteczki nasączone antybakteryjnym preparatem czyszczącym oraz zmiotka. Ta druga - w ładnym wydaniu i z wygodną do zawieszenia rączką - może stanowić funkcjonalną ozdobę.