Dezynfekcja maseczek w domu – jak to zrobić? Proste i sprawdzone sposoby

2020-11-26 10:02

Trwająca na całym świecie pandemia COVID-19 sprawiła, że wszyscy zaczęliśmy nosić maseczki antywirusowe. Maseczki na twarz są jednak różne i niektóre z nich są wielorazowego użytku. Z jakimi maseczkami możemy mieć do czynienia i jak je dezynfekować, by nadawały się do ponownego założenia?

Dezynfekcja maseczki
Autor: Unsplash.com @enginakyurt

Spis treści

  1. Rodzaje maseczek i ich skuteczność
  2. Dezynfekcja maseczek – jak ją przeprowadzić?
  3. O czym pamiętać, używając maseczek na twarz?

Rodzaje maseczek i ich skuteczność

Używając maseczek ochronnych, musimy pamiętać o jednym – każdą maseczkę musimy traktować jako model jednorazowy. Chodzi tu przede wszystkim o to, by nie zakładać ponownie raz ściągniętej maski, dopóki nie zostanie odpowiednio zdezynfekowana. Czym zatem różnią się poszczególne modele maseczek do twarzy i co powinniśmy o nich wiedzieć?

1. Maseczki chirurgiczne. Najczęściej trójwarstwowe. To popularne, biało-niebieskie maseczki, które bez trudu możemy kupić w większości sklepów. Nazywane są jednorazowymi, choć, jak już wcześniej wyjaśnialiśmy, każdy rodzaj maseczek należy nosić tylko raz, a następnie poddawać je dezynfekcji. W tym przypadku chodzi jednak o trwałość maseczek – są one wykonywane z cienkiej bawełny i mają mało wytrzymałą konstrukcję. Po dłuższym czasie mogą się zmechacić, a często też urywają się w nich gumki zakładane na uszy. Są jednak na tyle tanie, że cieszą się ogromną popularnością. Maseczki chirurgiczne powinno nosić się maksymalnie 4 godziny, choć zalecane jest ich częstsze wymienianie – najlepiej co godzinę. Należy też wiedzieć, że stanowią one jedynie fizyczną barierę ochronną – nie mają żadnych filtrów.

2. Maseczki wielorazowe. Czyli tzw. maseczki materiałowe. Ich popularność niezwykle wzrosła wiosną 2020 roku, kiedy rozpędzająca się pandemia sprawiła, że w sklepach, aptekach, a nawet szpitalach zabrakło maseczek chirurgicznych. Ich działanie należy ocenić podobnie jak w przypadku tzw. maseczek jednorazowych – cechują się jednak większą od nich wytrzymałością mechaniczną.

3. Maseczki z filtrem. Takie maseczki często można nosić 8 lub nawet kilkanaście godzin i mieć pewność ich skuteczności. Są to modele wyposażone w filtry, więc powietrze, które wdychamy, jest skutecznie oczyszczane. Stosowane są zatem nie tylko w celu ochrony przed wirusami, ale również przed zanieczyszczeniami powietrza, np. smogiem.

Dezynfekcja maseczek – jak ją przeprowadzić?

Czy wszystkie rodzaje maseczek można dezynfekować? Tak, ale należy mieć świadomość, że w przypadku maseczek chirurgicznych jest to mało opłacalne. Takie maseczki są bardzo tanie, a poddawanie ich różnym procesom odkażającym może je zwyczajnie zniszczyć. Które metody dezynfekcji maseczek są skuteczne?

  1. Pranie maseczek wielorazowych – od tego warto zacząć w przypadku maseczek materiałowych. Później warto dodatkowo dezynfekować je z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Nie należy w ten sposób dezynfekować maseczek z filtrem – sposoby czyszczenia „na mokro” obniżają skuteczność filtrowania takich maseczek.
  2. Dezynfekcja maseczek w piekarniku – ustawmy piekarnik z termoobiegiem na temperaturę 70°C i włóżmy do niego maseczki z filtrem, wielorazowe, a nawet jednorazowe. Nie umieszczajmy ich bezpośrednio na blasze, lecz wykorzystajmy do tego celu szklane naczynie żaroodporne. Do dezynfekcji maseczek możemy też wykorzystać urządzenia, takie jak kombiwar czy multicooker.
  3. Dezynfekcja maseczek alkoholem – jest to odradzana przez lekarzy metoda dezynfekowania maseczek, szczególnie chirurgicznych i z filtrem. Alkohol może zmienić bowiem strukturę włókien maseczki i tym samym obniżyć jej skuteczność działania.
  4. Dezynfekcja maseczki żelazkiem – żelazkiem zaleca się prasować tylko maseczki materiałowe – te z filtrem często mają nadany kształt, więc nie powinno się ich prasować.
  5. Dezynfekcja maseczki w mikrofalówce – ta metoda jest nieskuteczna, a co więcej, może uszkodzić elementy maseczek.

O czym pamiętać, używając maseczek na twarz?

Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać też o kilku ważnych zasadach:

  • Maseczki na twarz przestają chronić, gdy są mokre – należy je wówczas od razu zmienić.
  • Ściągając maseczkę ochronną, starajmy się ją trzymać za uchwyty – nie przenośmy wirusów na ręce.
  • Po zdjęciu maseczki umieśćmy ją w strunowym woreczku, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii.
  • Pamiętajmy, by nie dotykać maseczki w czasie jej noszenia.
  • Po ściągnięciu maseczki dokładnie umyjmy dłonie – przez 30 sekund z użyciem detergentów.
Nasi Partnerzy polecają