"Sezon" już się zaczął. Na to zwróć uwagę, by zabezpieczyć swój dom

2023-04-12 13:27

Uczulenie może być wywołane niemalże przez wszystko, z czym na co dzień mamy styczność. Dlatego ważne jest to, jak urządzimy i będziemy dbać o mieszkanie, aby alergik czuł się w nim komfortowo.

Sklejka
Autor: serwis prasowy marki Electrolux, Flowe Council Of Holland

Najbardziej popularnymi alergenami wziewnymi, z którymi mamy kontakt w naszych mieszkaniach, są pyłki roślin unoszące się w powietrzu, roztocza kurzu domowego, sierść i naskórek zwierząt oraz zarodniki grzybów i pleśni. Alergię mogą wywołać również związki chemiczne występujące w farbach, lakierach, klejach, tworzywach sztucznych itp.

Zatem już na etapie remontowania i wyposażania wnętrz weźmy pod uwagę skłonność domowników do uczuleń. A jak sobie radzić z nią każdego dnia? Choć brzmi to banalnie, ma zasadnicze znaczenie – regularnie sprzątajmy i utrzymujmy porządek.

Pomogą nam w tym sprzęty stworzone specjalnie dla alergików: odkurzacze z wydajnymi filtrami czy mopy parowe. Istotne są też klimatyzatory i oczyszczacze powietrza.

Bezpieczny kolor

Do malowania ścian wybierz farbę wolną od substancji uczulających, rozpuszczalników, amoniaku. Taka ma na opakowaniu informację, że została przebadana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, jak np. Optiva Ceramic Super Matt 3 marki Tikkurila.

Farba do ścian dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Sen na zdrowie

Alergikom poleca się pościel o ciasnym splocie – jedwabną lub bawełnianą.

Pościel dla alergika
Autor: serwis prasowy marki La Redoute

Weź głęboki oddech

Przez cały rok jesteśmy narażeni na drażniące układ oddechowy i bezpośrednio wpływające na pogarszanie się naszego stanu zdrowia i samopoczucia. To między innymi wirusy i bakterie, alergeny: pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, alergeny roztoczy, zarodniki pleśni i grzybów. Wszystkie je wychwyci filtr NanoProtect HEPA zastosowany w oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan. Usuwa cząsteczki 100x mniejsze niż standardowy filtr HEPA, a także 99,97% zanieczyszczeń mniejszych od najmniejszego wirusa.

Oczyszczacz powietrza
Autor: serwis prasowy marki Philips

Filtry z natury

Rośliny są nie do przecenienia. Niektóre oczyszczają powietrze z toksyn, cząstek farb i materiałów budowlanych, kurzu czy brudu. Choćby nefrolepis wyniosły, czyli popularna paprotka – pomaga się pozbyć formaldehydu, ksylenów i innych związków chemicznych, ponadto nawilża powietrze.

Paprotka
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

Pełną parą

Mop parowy jest wyposażony w zbiornik na wodę, pompkę i grzałkę. Gorąca para rozpuszcza zanieczyszczenia oraz usuwa 99,9% zarazków, bez użycia detergentów. Mop Steam XXL marki Vileda z nakładką o szerokości 40 cm doskonale poradzi sobie z czyszczeniem dużych powierzchni. Łatwo nim manewrować – jest lekki i ma obrotową głowicę, dzięki której bez problemu porusza się wokół mebli i w trudno dostępnych miejscach. Nadaje się do mycia różnych rodzajów twardych powierzchni.

mop parowy
Autor: serwis prasowy marki Vileda

Powietrze wolne od alergenów

Stanowią poważny problem dla alergików i astmatyków. Dlatego tak ważne jest regularne odkurzanie. Wybierz sprzęt, który ma specjalne filtry eliminujące alergeny, jak np. odkurzacz bezworkowy Hoover H-POWER 700 HP720PET 011, który jest wyposażony w podwójny filtr H13 HEPA, idealny do wychwytywania nawet najmniejszych cząstek.

Odkurzarz z filtrem HEPA
Autor: serwis prasowy marki Hoover

Zero chemii

Naturalne środki czystości to dobra alternatywa dla detergentów, na które źle reagują alergicy. Większość z nich wykonasz sam.

Ekologiczne środki do sprzątania
Autor: Getty Images/Anna Ostanina
5 PORAD DLA ALERGIKA

1. PODŁOGA. Zrezygnuj z dywanów lub wybierz te z tworzyw sztucznych – utrudniają osadzanie się kurzu i nie stanowią środowiska sprzyjającego rozwojowi roztoczy.

2. ŚCIANY. Pomaluj je nietoksyczną, wodorozcieńczalną farbą rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (szukaj informacji na opakowaniu).

3. OKNA. Uchylaj je lub otwieraj co najmniej raz dziennie, aby wywietrzyć pomieszczenie. Nie wieszaj ciężkich zasłon oraz żaluzji – trudno pozbyć się z nich kurzu.

4. MEBLE TAPICEROWANE. Wybierz modele ze zdejmowanymi obiciami do praniaw pralce. Odkurzaj meble raz w tygodniu.

5. PRZECHOWYWANIE. Unikaj otwartych półek, na których gromadzi się kurz.

Nasi Partnerzy polecają